Reprezentanci Polski bez tajemnic. Piotr Nowakowski, kolekcjoner medali

Mistrz świata i Europy, zwycięzca Ligi Światowej. Piotr Nowakowski dołożył swoją cegiełkę do niemal wszystkich sukcesów reprezentacji Polski w XXI wieku. Mimo że pozycja środkowego bloku jest jedną z najlepiej obsadzonych w polskiej kadrze, siatkarz z Warszawy znajduje uznanie u kolejnych selekcjonerów “biało-czerwonych”. Jak przebiegała kariera tego doświadczonego zawodnika?

Piotr Nowakowski – wzrost i najważniejsze informacje

Nowakowski urodził się w 1987 roku w Żyrardowie pod Warszawą. Jego przygoda z siatkówką niemal od początku obiecująco się rozwijała. Już jako nastolatek wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski juniorów – grał wtedy w Metro Warszawa. Jakimi atutami od początku imponował Nowakowski? Wzrost 205 centymetrów sprawił, że trenerzy ustawili go na środku bloku. W grze na tej pozycji pomaga mu również duży zasięg w ataku: potrafi zbić piłkę z wysokości aż 360 centymetrów.

Talent Nowakowskiego po raz pierwszy ujawnił się na Mazowszu, ale na dobre rozwinął się w Częstochowie. Młody środkowy w 2006 roku trafił do tamtejszego AZS-u, w którym spędził aż pięć sezonów. Szybko zadebiutował w Polskiej Lidze Siatkówki, a w 2008 roku, po finale z Jastrzębskim Węglem, zdobył z drużyną Puchar Polski. W tym samym roku zwrócił na siebie uwagę Raula Lozano, trenera polskiej kadry.

Nowakowski – siatkarz z mnóstwem sukcesów

W maju Nowakowski zadebiutował w reprezentacji, został włączony do szerokiej kadry na Ligę Światową. Na igrzyska olimpijskie do Pekinu jeszcze nie poleciał, ale zaufał mu Daniel Castellani, następca Lozano za sterami reprezentacji. W 2009 r. włączył środkowego do odmłodzonego składu kadry na mistrzostwa Europy w Turcji. Polacy niespodziewanie sięgnęli po złoto, które było początkiem pasma sukcesów Nowakowskiego w biało-czerwonej koszulce.

Stawiali bowiem na niego wszyscy następcy Lozano i Castellaniego. Z Andreą Anastasim Nowakowski zdobył brąz kolejnych mistrzostw Europy i wygrał Ligę Światową 2012. Ze Stephane’em Antigą wywalczył złoto mistrzostw świata rozgrywanych na polskich parkietach, po czterech latach powtórzył ten sukces pod wodzą Vitala Heynena. Do tego dochodzi jeszcze m.in. brąz mistrzostw Europy 2019, a także medale Pucharu Świata i Ligi Narodów. Nowakowskiego zabrakło jedynie w kadrze Ferdinando De Giorgiego na ME 2017. Środkowy zrezygnował z występu ze względów rodzinnych – pomagał wówczas żonie, Aleksandrze Wilczewskiej, w opiece nad nowo narodzoną córeczką. Turniej bez Nowakowskiego zakończył się dla Polski wstydliwą porażką ze Słowenią i brakiem awansu nawet do ćwierćfinału.

Najlepsi siatkarze Polski – Nowakowski wygrywa konkurencję wśród środkowych

Do pełni sukcesów z kadrą Nowakowskiemu, który w reprezentacji gra z numerem 1 na koszulce, brakuje jedynie medalu igrzysk olimpijskich. Próbował dwa razy i w obu przypadkach skończyło się na ćwierćfinale. Nic więc dziwnego, że jego celem są igrzyska w Tokio, przełożone niedawno na lato 2021 roku. O miejsce w składzie “Cichy Pit”, jak nazywają go koledzy, rywalizuje z zastępem utalentowanych środkowych. Doświadczeni Karol Kłos i Andrzej Wrona, występujący w lidze włoskiej Mateusz Bieniek, młodzi Jakub Kochanowski i Norbert Huber – konkurencja jest spora. Świetna gra w bloku, duża siła ataku i trudna dla przeciwników, techniczna zagrywka w siatkówce – to wszystko jednak sprawia, że Nowakowski jest faworytem do miejsca w samolocie lecącym do Japonii.

Najlepszy środkowy mistrzostw świata 2018 ma też na koncie kilka sukcesów klubowych. Po opuszczeniu Częstochowy występował w Resovii i Treflu Gdańsk. W 2019 roku wrócił do Warszawy, do zespołu Onico, obecnie występującego pod nazwą Verva. Największe osiągnięcia klubowe Nowakowskiego to trzy mistrzostwa Polski i srebrny medal Ligi Mistrzów w 2015 roku.

źródło zdjęcia: fivb.org

5/5 - (3 votes)