Siatkarskie turnieje – o jakie nagrody walczą zawodnicy?

Boisko do siatkówki to arena wielkich sportowych emocji, którym czasami towarzyszą naprawdę spore pieniądze. Co prawda nagrody w turniejach rozgrywanych pod siatką nie są tak duże, jak pieniądze wypłacane najlepszym drużynom piłkarskim, ale i tak jest o co grać. Sporo pieniędzy można zarobić wygrywając mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn, ale najbardziej opłacalny jest triumf w Lidze Narodów siatkarzy i siatkarek.

Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn – premie ze złoto i nagrodę MVP

Najważniejsze siatkarskie imprezy to nie tylko walka o medale i punkty, które podlicza ranking FIVB, ale i pieniądze. W przypadku igrzysk olimpijskich, czyli zdecydowanie najbardziej prestiżowych siatkarskich zawodów, premie finansowe za miejsca na podium są zdecydowanie na drugim planie. W Polsce na ewentualnych medalistów olimpijskich w siatkówce czekają natomiast tak zwane “emerytury olimpijskie”, czyli świadczenia wypłacane przez państwo po zakończeniu sportowej kariery. Po każdych igrzyskach Polski Komitet Olimpijski przyznaje też za miejsca na podium jednorazowe nagrody, których wysokość jest ustalana przed rozpoczęciem zawodów.

Wszyscy, którzy rozpoczynają treningi siatkówki, marzą też, by wystąpić w mistrzostwach świata. Na nich opłaca się walczyć nie tylko o zespołowe triumfy, ale i indywidualne wyróżnienia. Premia, jaką za pierwsze miejsce w 2018 roku uzyskała reprezentacja Polski, to 200 tysięcy dolarów. Wicemistrz świata otrzymał 125 tysięcy, a brązowy medalista – 75 tys. Wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju Bartosz Kurek wzbogacił się o dodatkowe 30 tys. Najlepsi zawodnicy z poszczególnych pozycji utworzyli także tak zwaną drużynę marzeń. Każdy włączony do niej zawodnik mógł liczyć na 10 tys. dolarów. Znalazło się w niej trzech reprezentantów Polski – Michał Kubiak, Paweł Zatorski i Piotr Nowakowski.

Liga Narodów siatkarzy – w puli dwa miliony

Zdecydowanie większe pieniądze czekają jednak na najlepszych w dwóch innych siatkarskich turniejach, które są uznawane za nieco mniej prestiżowe niż rozgrywany co cztery lata mundial. Najwięcej pieniędzy można podnieść z parkietu w Lidze Narodów, gdzie pula nagród wynosi łącznie 2,1 mln dolarów. Zwycięzcy otrzymują okrągły milion, a drugi zespół połowę tej kwoty. Premie od 75 tys. do 300 tys. zyskują również kolejne drużyny z czołowej szóstki. Indywidualne nagrody są warte tyle samo, co w mistrzostwach świata – po 10 tys. dla członków drużyny marzeń i 30 tys. dolarów dla MVP. Takie same kwoty są wypłacane zarówno za triumfy w Lidze Narodów mężczyzn, jak i kobiet.

Ponad dwa miliony dolarów wyniosła również łączna wysokość premii finansowych, jakie FIVB przygotowała dla rozgrywanego w 2019 roku Pucharu Świata siatkarzy. Najlepsza ekipa, którą została Brazylia, otrzymała 660 tys. dolarów do podziału na drużynę i 30 tys. dolarów dla federacji. Polsce za drugie miejsce przypadło odpowiednio 300 tys. i 15 tys., a trzecim Stanom Zjednoczonym 100 tys. i 10 tys. dolarów.

4/5 - (4 votes)