Czy w siatkówkę można grać nogami? Nietypowe odbicia
Zasady gry w siatkówkę od powstania dyscypliny pod koniec XIX wieku mocno ewoluowały. William Morgan, amerykański nauczyciel, który był pomysłodawcą siatkówki, zapewne mocno by się zdziwił dynamiką dzisiejszej gry. Twórcę jednego z najpopularniejszych sportów zespołowych na świecie mogliby zaskoczyć również zawodnicy, którzy odbijają piłkę innymi częściami ciała niż ręce. Co na temat takich odbić mówią oficjalne siatkarskie reguły?
Siatkówka – przepisy dotyczące gry nogami
Siatkówka została wymyślona jako gra, w której będzie się używać rąk. Chodziło o przebijanie piłki nad siatką na stronę przeciwnika. Z czasem sposób gry rękami ulegał zmianom, na boisku pojawiły się wyspecjalizowane zagrania, takie jak przyjęcie zagrywki, rozegranie piłki, atak oraz blok. W związku z tym w dyscyplinie zaczęli dominować wysocy zawodnicy, którym łatwiej wykonywać te elementy ze względu na zasięg rąk.
Dziś zasady gry w siatkówkę nie nakazują jednak odbijania piłki wyłącznie rękami. “Piłka może dotykać każdej części ciała” – czytamy w oficjalnych przepisach gry dotyczących odbijania piłki. Co więcej, piłka może nawet jednocześnie dotykać kilku części ciała zawodnika i takie zagranie zostanie zaliczone jako pojedyncze odbicie, a sędzia nie odgwiżdże błędu.
Dzięki temu siatkarze mogą odbijać piłkę nogami, a nawet głową. Zagrania nogami widzimy jednak niemal wyłącznie w obronie, gdy zawodnicy starają się podbić piłkę, której nie mogą dosięgnąć ręką. Takie zachowania mają miejsce często wówczas, gdy piłka spada tuż za siatkę lub szybuje daleko od boiska, a siatkarz kopnięciem stara się ją przetransportować na powrót nad pole gry.
Zagrywka w siatkówce – czy można serwować nogą?
W niektórych przypadkach zagranie piłki ręką jest jednak wymagane przez siatkarskie przepisy. Takimi regułami jest obwarowana zagrywka w siatkówce. “Piłka musi być uderzona dłonią lub dowolną częścią ręki” – głoszą oficjalne zasady gry w siatkówkę. Oznacza to, że nie można wykonywać zagrywki nogą.
Trudno wyobrazić sobie również wykonywanie nogami bloku. W tym przypadku siatkarze wystawiają bowiem nad siatkę ręce, by powstrzymać atak przeciwnika. Zdarza się natomiast, że rolę w bloku odgrywa głowa – czasami piłka po ataku rywala odbija się właśnie od tej części ciała.
Siatkonoga – bez używania rąk
Istnieje jednak dyscyplina sportu, w której to nogi są podstawową częścią ciała używaną do przebijania piłki na drugą stronę siatki. Jest nią siatkonoga, czyli sport łączący w sobie umiejętności potrzebne do gry w piłkę nożną z niektórymi siatkarskimi zasadami. Gra polega na przebijaniu piłki na stronę przeciwnika, ale wysokość siatki jest zdecydowanie niższa niż w siatkówce – to tylko 110 centymetrów. Piłkę można odbijać każdą częścią ciała z wyjątkiem rąk. Najczęściej używa się do tego nóg, ewentualnie głowy. Siatkonoga może być rozgrywana pojedynczo lub drużynami liczącymi od dwóch do czterech osób.
W kolejnym artykule znajdziesz więcej informacji o siatkarskiej zagrywce: Serwis siatkarski. Najważniejsze techniki i zasady z nim związane