Jak dobrać buty do siatkówki?

Siatkówka należy do wyjątkowo dynamicznych dyscyplin sportowych. Ponieważ wymaga ona niezwykle szybkiego przemieszczania się po boisku, dla zapewnienia bezpieczeństwa zawodnicy zmuszeni są do noszenia specjalnych butów. Wpływają one również na dynamikę ruchu i znacznie zwiększają komfort gry.

Amortyzacja i przyczepność

Przy wyborze butów do siatkówki, szczególną uwagę należy poświęcić podeszwom. W profesjonalnym obuwiu siatkarskim są one wykonane z gumy, która ma za zadanie zapewnić zawodnikom odpowiednią przyczepność do podłoża, a także zapobiec ewentualnym poślizgnięciom. Dzięki temu podeszwy w butach siatkarskich są specjalnie przystosowane do hal sportowych.

W porównaniu do obuwia sportowego innego typu, umożliwiają one dużo lepszą kontrolą nad odbiciem i hamowaniem. W przypadku wykorzystania twardszej lub zbyt miękkiej podeszwy, podczas gry dochodziłoby do wielu poślizgów wywołanych niestabilnością kostki oraz opóźnioną reakcją zawodnika. Dlatego nie powinno się używać do siatkówki butów przeznaczonych do innych sportów atletycznych.

 

Stabilizacja i bezpieczeństwo

Dobre buty do siatkówki są tak skonstruowane, aby umożliwić użytkownikowi wykonywanie najbardziej niebezpiecznych i ryzykownych zagrań. Obuwie siatkarskie:

  • ułatwia przemieszczanie się na boki podczas gry
  • umożliwia wykonywanie najbardziej dynamicznych przemieszczeń
  • amortyzuje wstrząsy
  • chroni przed kontuzjami
  • wpływa na skoczność zawodnika

Przy wyborze obuwia do siatkówki warto zwrócić również uwagę na jego niedużą wagę. Lekkość butów siatkarskich wpływa na przyspieszenie zawodnika oraz szybkość jego reakcji. W tym celu buty wykonane są materiałów syntetycznych oraz siatek, które dodatkowo ułatwiają odprowadzanie wilgoci na zewnątrz obuwia.

 

Wybór butów do siatkówki

Aby umiejętnie dobrać buty siatkarskie, należy skupić się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach. Obuwie powinno być odpowiednio dopasowane do zajmowanej pozycji, a także płci, wagi oraz budowy. Na tej podstawie wielu graczy decyduje się na niższe buty, które mają większy wpływ na szybkość. Natomiast modele wyższe zadowalają zawodników potrzebujących np. lepszej stabilizacji stawu skokowego.

Znaczenie mogą mieć również przebyte w przeszłości kontuzje oraz osobiste preferencje użytkownika podczas noszenia butów, dotyczące m.in. komfortu i wygody. Z tego powodu dobre obuwie siatkarskie powinno być wystarczająco lekkie i przewiewne, a jednocześnie solidnie skonstruowane oraz wytrzymałe i zapewniające optymalną przyczepność do podłoża.

Rate this post