Pozycje w siatkówce – charakterystyka

W czasie zwykłej, “podwórkowej” gry w siatkówkę, każdy stara się robić wszystko – atakować, rozgrywać, blokować. Profesjonalni siatkarze również muszą być wszechstronni, ale ważna jest też specjalizacja na konkretnej pozycji. Każdemu przydadzą się ćwiczenia na wyskok, siatkówka wymaga jednak również odpowiedniej wytrzymałości i techniki, bo piłki do siatkówki lubią płatać figle. Przedstawiamy krótką charakterystykę najważniejszych siatkarskich pozycji.

Podstawowe siatkarskie pozycje

W czasie akcji w jednej drużynie na boisku znajduje się sześciu zawodników. Wymiary boiska do siatkówki – 18 na 9 metrów – sprawiają, że na parkiecie nie ma tłoku. Miejsce pod siatką, w którym zawodnicy zaczynają akcję, wynika z ustawienia początkowego wyznaczonego przez trenera. Potem siatkarze zmieniają miejsce na boisku zgodnie z ruchem wskazówek zegara i po kolei serwują. W czasie akcji przemieszczają się jednak i zajmują miejsce zgodne z ich pozycją – na boisku wyróżniamy pięć najważniejszych.

Atakujący

To zawodnik, na którym zwykle spoczywa ciężar kończenia akcji, przeważnie to właśnie do niego najczęściej wystawia piłki rozgrywający. Jest zwany również skrzydłowym lub prawoskrzydłowym, gdyż najczęściej porusza się po prawej stronie boiska. Zazwyczaj nie uczestniczy w przyjęciu zagrywki.

Znani siatkarscy atakujący: Mariusz Wlazły, Bartosz Kurek, Maksim Michajłow.

Rozgrywający

Niezbędny w każdym zespole, bierze udział niemal we wszystkich akcjach. Zazwyczaj jest odpowiedzialny za drugie odbicie piłki, to on wystawia piłki do zbicia atakującym, przyjmującym lub środkowym. Jego zadaniem jest też zmylenie bloku przeciwnika, to od niego zależy przebieg akcji.

Znani siatkarscy rozgrywający: Paweł Zagumny, Fabian Drzyzga, Bruno Rezende.

Przyjmujący

Na boisku jest ich najczęściej po dwóch w każdej drużynie. Ze względu na miejsce, z którego atakują, są często zwani lewoskrzydłowymi. Ich zadaniem jest łączenie gry w ofensywie z odbiorem zagrywki, za co odpowiadają wraz z libero. Gra na tej pozycji wymaga dużej wszechstronności.

Znani siatkarscy przyjmujący: Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Earvin N’Gapeth.

Środkowy bloku

Operuje przede wszystkim na środku siatki. Jego głównym zadaniem jest blokowanie ataków przeciwnika, wspomaga jednak drużynę również w atakach, zwanych “krótką”. W przyjęciu zagrywki uczestniczy tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy piłka spada blisko siatki. Rzadko gra w obronie, kiedy znajduje się w drugiej linii najczęściej jest zmieniany przez libero. Zawodnicy występujący na tej pozycji są zwykle najwyżsi w drużynie.

Znani siatkarscy środkowi bloku: Piotr Nowakowski, Lucas Saatkamp, Dmitrij Muserski.

Libero

To siatkarz, który niemal nie zdobywa punktów – nie może bowiem atakować ani blokować. Jego zadanie to gra w obronie oraz przyjęcie zagrywki. Występuje jedynie w drugiej linii, najczęściej zastępując tam środkowego bloku. Jako jedyny zawodnik na parkiecie nie wykonuje też zagrywek. Występuje w koszulce innego koloru niż reszta siatkarzy z jego drużyny. Libero to przeważnie najniższy zawodnik w zespole.

Znani siatkarscy libero: Paweł Zatorski, Jenia Grebennikov, Erik Shoji.

4.6/5 - (16 votes)