Siatkarze z najlepszą zagrywką – sprawdź nasz ranking
Kto zagrywa, ten wygrywa – tak przynajmniej głosi stare siatkarskie powiedzenie. Dobry serwis to nie wszystko, ale umiejętne wprowadzenie piłki do gry może przynieść kilka dodatkowych punktów i popsuć plany rywali. Aktualności siatkarskie pełne są skrótów wideo z prawdziwymi siatkarskimi “bombami”, które rozbijały przeciwników. Wybraliśmy kilku zawodników, których samo pojawienie się w polu serwisowym wywołuje ciarki na plecach rywali. W naszym rankingu uwzględniamy tych, którzy straszą przeciwników mocną zagrywką z wyskoku.
Zasady zagrywki
Zagrywka, inaczej zwana serwisem, rozpoczyna każdą wymianę. Według definicji, jest to uderzenie wykonywane zza linii końcowej, którego celem jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwnika. Prawo do wykonywania zagrywki zyskuje drużyna, która zdobyła ostatni punkt. Najpopularniejszym sposobem zagrywki jest obecnie serwis sposobem górnym, dopuszczalne jest jednak również wprowadzenie piłki do gry na przykład sposobem dolnym.
Najlepiej serwujący siatkarze
Zagrywkę sposobem górnym można podzielić na lżejszą, typu float, oraz mocniejszą, z wyskoku, która potrafi zdominować sport, jakim jest siatkówka. Ciekawostki na temat mistrzów mocnej zagrywki ostatnich lat zawarliśmy w naszym rankingu.
Gyorgy Grozer
Niemiecki atakujący węgierskiego pochodzenia słynie z atomowej zagrywki. Jego transfery siatkarskie sprawiły, że o sile jego serwisów przekonali się już między innymi kibice ligi węgierskiej, niemieckiej, polskiej oraz rosyjskiej. Jedną z najmocniejszych zagrywek Grozer popisał się w czasie półfinału mistrzostw świata w 2014 r., gdy w meczu z Polską posłał piłkę na stronę rywala z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Ostatecznie spotkanie wygrali jednak biało-czerwoni.
Wilfredo Leon
Kubańczyk z polskim paszportem jest uznawany za jednego z najlepszych siatkarzy świata, a serwis to jego groźna broń. Rekordowa prędkość, z jaką leciała piłka po zagrywce Leona, to 134 km/h – takim zagraniem popisał się w lidze włoskiej jako zawodnik Perugii. Jak przyznaje przyjmujący, zagrywki z prędkością 125-130 km/h to dla niego chleb powszedni.
Maksim Michajłow
Pojętny uczeń rosyjskiej szkoły zagrywki. Mierzący 202 centymetry atakujący nieraz siał wśród rywali postrach serwisami. Szalał między innymi w czasie mistrzostw świata w 2018 roku, gdy posłał aż 19 asów serwisowych. Ze średnią powyżej pół punktu na mecz został wówczas najlepiej zagrywającym siatkarzem turnieju.
Matej Kazijski
Bułgarski przyjmujący od lat imponuje zagrywką na siatkarskich parkietach. W czasie gry we włoskim Trentino popisał się serwisem z prędkościę 132 km/h, który przez kilka lat był uznawany za nieoficjalny rekord świata. Już w wieku 22 lat został najlepiej zagrywającym mistrzostw świata w 2006 roku, ma też na koncie podobny tytuł w siatkarskiej Lidze Mistrzów.
Iwan Zajcew
Największy gwiazdor włoskiej siatkówki ostatnich lat serwuje z wielką mocą. Atakujący rosyjskiego pochodzenia klasę udowodnił zwłaszcza w czasie mistrzostw Europy, gdy trzykrotnie poprowadził reprezentację Włoch do miejsca na podium. W 2013 roku został wybrany najlepiej serwującym siatkarzem tej imprezy.