Boisko do piłki siatkowej – jakie ma wymiary?

W każdej grze zespołowej z piłką określone są wymiary boiska, na którym odbywa się rozgrywka. Nie inaczej jest w przypadku siatkówki. Oczywiście w szkołach czy na osiedlach rzadko znajdziemy boiska spełniające te wymogi, jednak w przypadku profesjonalnych rozgrywek czy regularnych treningów z trenerem, znajomość tych wymiarów jest konieczna.

Prostokątne boisko

Boisko do gry w siatkówkę ma kształt prostokąta. Jego dłuższy bok ma 18 metrów, a krótszy – 9. Pole gry ograniczają dwie linie końcowe i dwie linie boczne, które muszą być otoczone strefą wolną o szerokości co najmniej 3 metrów z każdej strony. Strefa ta musi być większa w przypadku rozgrywek organizowanych przez FIVB – za liniami końcowymi musi ona wynosić 8 metrów, a za liniami bocznymi 5. W praktyce oznacza to, że linie końcowe i boczne są wykreślone wewnątrz boiska, a wyjście piłki poza ich granice nie stanowi zagrożenia ani dla zawodników, ani dla kibiców (piłki poruszają się z bardzo dużą siłą i z bardzo wysoką szybkością).

VolleyballCourt
„VolleyballCourt” Licencja: CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Połowy boiska

Boisko do gry w siatkówkę dzieli się na dwie połowy o identycznych wymiarach. Oś linii środkowej przebiega dokładnie na wysokości 9 metra linii bocznej. Na każdej połowie musi być wyznaczona strefa ataku, którą ograniczają linie środkowe, boczne oraz linia ataku przebiegająca na wysokości 3 metrów od osi linii środkowej.

Na każdej połowie musi również być wyznaczona strefa zagrywki o szerokości 9 metrów i głębokości identycznej jak szerokość wolnej strefy. Serwowanie piłki odbywa się spoza linii końcowej.

antenka

Wysokość siatki

Nad linią osi środkowej przebiega siatka, która mieści się na wysokości 2,43 m w przypadku rozgrywek mężczyzn i 2,24 m w przypadku kobiet. Juniorzy grają natomiast z siatką o wysokości 2,35 m, a juniorki z siatką rozwieszoną na wysokości 2,15 m. Na dwóch końcach siatki montuje się tzw. antenki. Mają one 80 cm wysokości i ich zadaniem jest ograniczenie strefy rozgrywania piłki. Piłka musi przejść nad siatką pomiędzy antenkami, gdyż w przeciwnym razie sędzia odgwiżdże aut.

2.7/5 - (3 votes)