Techniki i taktyki siatkarskie
Podstawowym atutem podczas gry w siatkówkę jest ogólna sprawność fizyczna, ponieważ nie jest to tylko odbijanie, ale także wyskoki, pady i rzuty. Aby być dobrym zawodnikiem, trzeba mieć dobrą kondycję, być zwinnym, szybkim i wytrzymałym. Równie ważne jest umiejętne poruszanie się po boisku. Najważniejszym elementem jest jednak prawidłowe przyjmowanie i kierowanie piłki.
Poruszanie się po boisku
bieg: wykonujemy szybkie i krótkie kroki, wraz z energiczną pracą ramion,
krok dostawny: ruch zaczynamy od nogi wykrocznej, a następnie dostawiamy drugą nogę, jednak kierunkowa powinna być cały czas wysunięta w przód,
krok podwójny: ruch rozpoczyna noga znajdująca się z tyłu, którą przenosimy do przodu wykonując pierwszy krok, a następnie robimy kolejny, wykonując ten sam ruch, tą samą nogą,
doskok: przemieszczamy się krótkim, płaskim i szybkim skokiem w przód, na obu nogach jednocześnie.
Prawidłowa postawa
wysoka: niewielki rozkrok, stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder, nogi nieznacznie ugięte w kolanach, ręce w stawach łokciowych, a dłonie trzymane na wysokości klatki piersiowej,
średnia: od wysokiej, różni się tylko większym ugięciem kończyn dolnych i nieco szerszym rozkrokiem, jednak ręce pozostają bez zmian,
niska: znaczny rozkrok i obniżenie środka ciężkości wraz z załamaniem tułowia w stawach biodrowych; ciężar ciała powinien zostać przeniesiony na nogę wykroczną. Tu również ułożenie kończyn górnych pozostaje bez zmian.
Sposoby odbicia piłki
odbicie sposobem górnym (palcami):
ciężar ciała równomiernie rozłożony na obie stopy, kończyny dolne i górne ugięte w stawach, palce wskazujące i kciuki zbliżone do siebie,
odbicie sposobem dolnym (przedramionami):
ramiona ułożone w zależności od toru piłki, ciężar ciała przeniesiony na śródstopia, ułożenie ramion i nóg względem tułowia zbliżone do kąta prostego, odbicie przy dłoniową częścią rąk.
Zagrywka
Aby rozpocząć grę, musimy wykonać zagrywkę. W zależności od sposobu uderzenia piłki, rozróżniamy zagrywkę dolną oraz górną. W obu przypadkach wybicie wykonujemy zza linii końcowej boiska, przodem do siatki. Piłka powinna być kierowana w narożniki i końcowe metry boiska, a także w zawodnika najsłabszego w przyjęciu.
ZAGRYWKA DOLNA
jeśli będziemy uderzać prawą ręką, lewa noga powinna zostać wysunięta lekko do przodu. Kolana nieznacznie ugięte zaraz przed zagrywką. Podrzucamy niewysoko piłkę i w momencie gdy zaczyna opadać wykonujemy zamach ręką i uderzamy ruchem wahadłowym w przód. Piłka powinna zostać wypchnięta zewnętrzną częścią kciuka.
ZAGRYWKA GÓRNA
podobna do zagrywki tenisowej, ponieważ ręka siatkarza wykonuje takie samo uderzenie jak rakieta w wybiciu tenisowym. Postawa w lekkim wykroku, przodem do siatki. Piłkę podrzucamy zawsze przed sobą, nigdy nad głową. Po wykonaniu podrzutu wyginamy mocno tułów w tył, robiąc zamach. Ręka powinna być mocno zgięta w łokciu a palce złączone. Odbicie powinno odbyć się w najwyższym punkcie zasięgu ręki.
Atak
Atakiem, nazywamy skierowanie piłki na połowę przeciwnika, w taki sposób, aby uniemożliwić drugiej drużynie obronę. Może się to odbyć jednym z wielu sposobów, np:
zbicie: wyskok w górę z miejsca lub rozbiegu pozwala na odbicie piłki między atakującego a siatkę,
plasing: piłka skierowana niewielką siłą w zamierzone miejsce na boisku, tak by ominąć blok,
“kiwnięcie”: dokładne ukierunkowanie piłki w określone, niebronione miejsce na polu gry, przy jednoczesnym markowaniu dynamicznego uderzenia.
Ważne aby kierować piłki w narożniki oraz końcowe metry boiska oraz celować w najsłabszego w obronie zawodnika.
Obrona/blok
Akcja obronna, która uniemożliwia skierowanie piłki na stronę broniącej drużyny. Powinna zostać dostosowana do sposobu ataku narzuconego przez przeciwnika. Blokowanie może odbywać się grupowo lub indywidualnie. Powinno zostać poprzedzone obserwacją drużyny przeciwnej oraz wykonane dość późno, aby dłonie zdążyły znaleźć się na wysokości atakowanej piłki.