Rozmiar piłki do siatkówki

Piłki do siatkówki mają zestandaryzowany rozmiar. Zwykle jest on taki sam w piłkach profesjonalnych, jak i do gry amatorskiej. Nad prawidłowością rozmiarów piłek dopuszczanych do rozgrywek turniejowych czuwa Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. W Polsce standardy te spełniają piłki produkowane przez dwie firmy – Molten i Mikasa. Warto więc wiedzieć, jaki jest prawidłowy rozmiar piłek do gry w siatkówkę, by trenować na fachowo dobranym sprzęcie.

Lekka kula

Od piłek do siatkówki wymaga się by ich kształt był idealnie kulisty – przed profesjonalnymi zawodami sędziowie sprawdzają go, wykonując kilka lub kilkanaście pomiarów średnicy każdej piłki. W każdym miejscu musi ona wynosić dokładnie 21 cm. Jakakolwiek dysproporcja i nierówność mogą sprawić, że piłka podczas turnieju nie będzie odbijać się prosto, a tor jej lotu będzie zaburzony.

Obwód piłek

Większą średnicę mają jedynie piłki wykorzystywane do gry w mini volleyball. Tak zwana szkolna siatkówka grana przez nastolatków charakteryzuje się użyciem piłek o większej wielkości, ale niższej wadze. Obwód piłek do profesjonalnego wykorzystania w siatkówce halowej i plażowej wynosi od 65 do 67 cm, podczas gdy w mini siatkówce piłka ma obwód o kilka centymetrów większy.

Jaki rozmiar?

Zwykle do gry w siatkówkę wykorzystuje się piłki w rozmiarze 5, który uznawany jest za standardowy.

molten2000szyta

Piłki do mini siatkówki są zwykle oznaczane rozmiarem 4. Mimo że wielkości piłek do gry w tak zwaną siatkówkę szkolną jest wyższy, piłki te są lżejsze od piłek turniejowych.

mikasa430rozmiar4

Piłka w profesjonalnym rozmiarze zwykle waży od 260 do 280 gram. Wyjątek stanowią piłki treningowe dla rozgrywających, które ważą prawie dwukrotnie więcej, bo aż 500 gram.

mvt-500

Waga piłek do mini siatkówki jest niższa. Zwykle waha się ona od 160 do 180 gram. Jej lekkość jest wynikiem zastosowania do jej wykonania pęcherza lateksowego, który jest lżejszy od pęcherza z butylu. Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność częstego dopompowywania tego typu piłek, gdyż ciśnienie w ich wnętrzu spada szybciej niż ciśnienie w piłkach z pęcherzem butylowym.