Boisko do siatkówki – czym musi się charakteryzować?
Piłka, siatka, boisko do siatkówki – bez tego w siatkówkę nie zagramy. Plac gry dla osób rekreacyjnie uprawiających ten sport nie musi spełniać rygorystycznych warunków boiska, na jakim rywalizują zawodowcy, ale warto znać kilka podstawowych faktów z nim związanych.
Wymiary boiska do siatkówki
Wymiary boiska do siatkówki mogą się różnić w zależności od tego, czy wykonujemy je samodzielnie, czy rywalizujemy na profesjonalnym polu gry. Zawsze ma ono jednak kształt prostokąta, podzielonego na pół zawieszoną na środku siatką. Zawodowi siatkarze rywalizują na boisku mierzącym 18 metrów, o szerokości 9 metrów. W przypadku siatkówki plażowej plac gry jest nieco mniejszy – ma 16 metrów długości i 8 metrów szerokości. Jeśli sami tworzymy boisko, może być jeszcze mniejsze. Wszystko zależy od naszych siatkarskich umiejętności i zakładanej liczby uczestników spotkania.
Linie do siatkówki
Według oficjalnej wykładni siatkarskiej, boisko składa się również z wolnej strefy za liniami boiska oraz wolnej przestrzeni nad podłożem. Powinna ona wynosić co najmniej siedem metrów. To ograniczenie dotyczy przede wszystkim gry w zamkniętych pomieszczeniach – chodzi o to, by piłka nie odbijała się od sufitu. Dotknięcie przez nią tej części hali jest bowiem uznawane za odbicie w aut. W przypadku gry na zewnątrz ten problem nie występuje. Co z podłożem? W halach jest nim parkiet lub sztuczna nawierzchnia. Powinna być jasna, kolor linii ma natomiast z nim kontrastować.
Podłoże boiska do siatkówki plażowej
Na siatkarskim boisku nie może być żadnych przedmiotów, które grożą kontuzją lub skaleczeniem. To ważne szczególnie w przypadku siatkówki plażowej – zawodnicy grają w nią boso, są więc wyjątkowo narażeni na ewentualny kontakt z muszelkami, kamieniami lub innymi zanieczyszczeniami piasku. Powinniśmy na to uważać również w przypadku tworzenia własnego boiska na świeżym powietrzu.
Wysokość siatki w siatkówce
Siatka to nieodzowny element rozgrywki, zresztą to od niej wywodzi się polska nazwa tej dyscypliny sportu. W rozgrywkach mężczyzn powinna wisieć na wysokości 2,43 metra, u kobiet – 2,24 metra. Kiedy jednak planujemy własne boisko o mniejszych rozmiarach niż standardowe, musimy wziąć pod uwagę, że tak wysoko zawieszona siatka znacznie utrudni grę. Powinna być ograniczona taśmą górną i dolną, rozwieszona na słupkach znajdujących się kilkadziesiąt centymetrów od boiska. Piłka może być jednak przebijana na stronę rywala tylko nad boiskiem, w przestrzeni ograniczonej dwoma antenkami.
Boisko do siatkówki – ciekawostki
Podstawy charakterystyki siatkarskiego boiska już znasz, teraz pora na kilka ciekawostek związanych z profesjonalnym polem gry:
- pole kar – powinno być wyznaczone w każdej hali: to kwadrat o wymiarach metr na metr, wyposażony w dwa krzesła, znajdujący się w strefie kontrolowanej przez komisję sędziowską;
- temperatura – według oficjalnych przepisów temperatura w hali nie może być niższa niż 10 stopni Celsjusza ani wyższa niż 25 stopni;
- struktura siatki – powinna być wykonana w formie kwadratowych czarnych oczek o boku 10 centymetrów,
- linia środkowa – to linia wyrysowana pod siatką w halowej odmianie dyscypliny, w czasie akcji zawodnicy nie mogą jej przekraczać; w siatkówce plażowej linii środkowej nie ma.