Niski wzrost a sport – czy trzeba być wysokim, aby grać w siatkówkę?

To pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób, które nie mogą pochwalić się wysokim wzrostem. Przez to czasami wątpią w swoje możliwości sprawdzenia się w dyscyplinie, która ich interesuje i z którą czasami nawet chcą wiązać swoją przyszłość. Otóż odpowiedź jest prosta. Tak, niezależnie od wzrostu każdy ma szansę na stanie się topowym zawodnikiem w świecie siatkówki. Wiele razy możemy usłyszeć: “Jestem za niski, nie mogę grać w siatkówkę, to nie dla mnie”. Pozycje w siatkówce są różne. Nie zawsze liczy się wzrost. Idealnym rozwiązaniem dla osoby, która nie ma odpowiedniego wzrostu może być pozycja libero.

Nie można zaprzeczyć, że wzrost w tej dyscyplinie sportu ułatwia drogę do kariery. Co więcej w wielu przypadkach zwiększa umiejętności gracza, ale nie tylko to sprawia, że mogą osiągnąć sukces. Dlatego też nie zważając na swoje warunki fizyczne, każdy, kto marzy o karierze siatkarza/siatkarki, nie powinien rezygnować ze swoich pragnień i walczyć o swoją wymarzoną przyszłość. Pamiętajmy, że ważną sprawą nie tylko w siatkówce, ale i w każdym sporcie są umiejętności danego zawodnika, a nie tylko jego wzrost czy kondycja.

Pozycje w siatkówce a przeciętny wzrost zawodnika

Tak jak było to wspomniane wcześniej, wzrost to atut, który na pewno ułatwia drogę do profesjonalnej kariery siatkarskiej. Na boisku możemy obserwować wielu graczy, którzy wykonują wspaniałą pracę pod siatką. Dzięki swojemu wzrostowi mogą wysoko wyskoczyć do bloku i zablokować piłkę przeciwnika. To samo tyczy się atakujących, którzy dzięki swojemu zasięgowi mogą zaatakować piłkę z wysokiego pułapu i skierować ją w światło boiska po drugiej stronie siatki. Jaki jednak jest przeciętny wzrost u kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o pozycje w siatkówce

Ogólnie rzecz biorąc, średni wzrost siatkarza w drużynie męskiej wynosi ponad 200 cm a w przypadku kobiet to około 180 cm wzrostu. Spójrzmy jednak na wzrost poszczególnych zawodników, jeśli chodzi o pozycje na jakich grają. Zwrócimy uwagę na wzrost siatkarzy i siatkarek.

Atakujący – zdobywanie punktów to jego specjalność

Jeśli chodzi o wzrost siatkarzy na tej pozycji najczęściej można zobaczyć zawodników mierzących ponad 200 cm wzrostu. Nic w tym dziwnego, ponieważ to oni dzięki swojemu wysokiemu wyskokowi oraz mocnemu uderzeniu mogą zdobyć ważne dla drużyny punkty. Na tej pozycji ważny jest zasięg w ataku. W naszej Polskiej reprezentacji mężczyzn na tej pozycji mamy Bartosza Kurka (205 cm), Macieja Muzaja (208 cm) czy Łukasza Kaczmarka (204 cm). Jeśli chodzi o panie, średnia wzrostu jest oczywiście niższa i wynosi około 190 cm. W naszej drużynie na tej pozycji możemy zobaczyć np. Malwinę Smarzek-Godek (191 cm).

Przyjmujący – wszechstronny gracz

Ta pozycja na boisku jest bardzo ważna. Tak naprawdę przyjmujący jest wszechstronnym zawodnikiem, który może znaleźć się w każdej części boiska. Gra w ataku, przyjęciu oraz i w obronie. Jeśli chodzi o wzrost najlepiej, jeśli zawodnik ma więcej niż 190 cm. Jeśli chodzi o wzrost siatkarzy to na tej pozycji możemy wyróżnić Michała Kubiaka (192 cm) czy Aleksandra Śliwkę (196 cm). W przypadku pań tak samo, jak wcześniej skala jest niższa. Przyjmujące mają ponad 180 cm wzrostu. Na tej pozycji w naszej reprezentacji kobiet możemy znaleźć Monikę Fedusio (183 cm) czy Zuzannę Górecką (181 cm).

Środkowy – blok kluczem do sukcesu

Środkowy – głównym zadaniem zawodnika grającego na tej pozycji jest blokowanie ataków przeciwnika. Co więcej czasami atakuje z tak zwanej krótkiej, która może zaskoczyć gracza po drugiej stronie siatki. Na tej pozycji najlepiej sprawdzą się najwyżsi zawodnicy, którzy mają ponad 200 cm wzrostu, aby zwiększyć zasięg podczas blokowania piłki. Polska kadra mężczyzn ma w swoim składzie Piotra Nowakowskiego (205 cm) czy Mateusza Bieńka (210 cm). W przypadku pań jest to ponad 190 cm – Weronika Centa (192 cm), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (196 cm).

Rozgrywający – mózg zespołu 

Zadaniem tego zawodnika jest wystawianie piłek. To on decyduje do którego z siatkarzy skieruje piłkę. Osoba na takiej pozycji powinna umieć dobrze czytać grę przeciwnika, a dzięki dobrej wystawie może zmylić przeciwną drużynę i asystować przy zdobytym punkcie. Często mówi się, że rozgrywający jest mózgiem całego zespołu. Przeciętny rozgrywający powinien mieć mniej więcej około 190 cm wzrostu. W naszej drużynie wzrost siatkarzy waha się między 188 cm (Grzegorz Łomacz) a 198 cm (Marcin Komenda). Jeśli chodzi o kobiety, na tej pozycji wzrost waha się między 175 cm a 185 cm.

Niski wzrost a sport – najniżsi siatkarze i siatkarki 

Niski wzrost a sport? To częsta zagwostak, wielu ludzi. Mimo że wyżej wymienione pozycje mogą niektórych przerazić, jeśli chodzi o wymagany wzrost siatkarzy i zniechęcić do grania w siatkówkę, jeśli osoba jest niska. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy posiada ten atut. Spójrzmy teraz na zawodników, którzy mimo tego, że nie mają wysokiego wzrostu, robią profesjonalną karierę w tej dyscyplinie. Dzięki takim właśnie zawodnikom można odzyskać motywację do tego, aby podążać po ścieżce, która będzie prowadziła do gdy w klubie, a może i nawet w reprezentacji. Trzeba wierzyć w swoje umiejętności, a na pewno można tego dokonać. Przyjrzyjmy się sylwetkom najniższych siatkarzy i siatkarek. 

NAJNIŻSI SIATKARZE, KTÓRZY GRAJĄ ZAWODOWO W SIATKÓWKĘ

Farhad Zarif – jest to siatkarz, który pochodzi z Iranu. Jest to najniższy siatkarz, który mierzy 165 cm. Gra na pozycji libero. Możliwe, że wiele osób może stwierdzić, że z takim wzrostem nic nie może zdziałać, ani zdobyć, jednak to nie prawda. Irańczyk ma na swoim koncie wiele trofeów czy nagród indywidualnych. Najniższy siatkarz zdobył także ze swoją drużyną dwa razy Mistrzostwo Azji, a także tytuł najlepszego libero. 

Jiajie Chen – libero reprezentacji Chin, który ma 170 cm wzrostu. Reprezentował on Chiny w 2018 roku podczas Ligi Narodów oraz Mistrzostw Świata.

Taichiro Koga – japończyk, który gra na pozycji libero. Mierzy zaledwie 170 cm, ale nie przeszkadza mu to we wspaniałej grze. Koga zdobył z drużyną reprezentacji Japonii złoty medal w mistrzostwach Azji. Jako ciekawostkę można dodać, że w sezonach 2017-20 grał w polskim klubie Aluron CMC Warta Zawiercie. 

NAJNIŻSZE SIATKARKI, KTÓRE GRAJĄ ZAWODOWO W SIATKÓWKĘ

Celestine Nafula – jest to najniższa zawodniczka pochodząca z Kenii, która mierzy zaledwie 150 cm wzrostu i gra na pozycji libero. Jest ona zawodniczą, która znalazła się w kadrze swojego kraju w 2018 roku na Mistrzostwach Świata w Japonii. Ta dziewczyna pokazała, że wzrost w siatkówce nie odgrywa aż tak wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o pozycję libero. 

Jorella Marie de Jesus – jest to zawodniczka, która pochodzi z Filipin i ma 152 cm wzrostu. Co może być zaskakujące to to, że nie gra ona ma pozycji libero, ale na pozycji przyjmującej. 

Xiang-Chen Lai – Chinka, która ma zaledwie 153 cm wzrostu. Tak jak Nafula, gra na pozycji libero. Reprezentuje ona Chińską Tajpej i brała udział w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które rozpoczną się 23 lipca 2021.

Czy pozycja libero jest idealna dla niższych osób?

Odpowiedź brzmi TAK. Pozycja libero to idealne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują wysokim wzrostem. Na tej pozycji liczy się szybkość oraz zwinność. Ważne jest, aby zawodnik libero szybko reagował na lecącą w jego stronę piłkę. Często muszą kłaść się na parkiecie, aby ją przyjąć, dlatego właśnie niski wzrost to jak najbardziej ułatwia. Może niektórzy uważają, że pozycja libero jest mało istotna. Woleliby być atakującymi czy przyjmującymi, którzy zdobywają punkty dla drużyny.

To nieprawda, ponieważ pozycje w siatkówce są bardzo ważne, każda przybliża drużynę do zwycięstwa. To właśnie dzięki temu, że zawodnik jest niższy, od swoich kolegów może z większą łatwością odebrać piłkę. Daje on szansę swojej drużynie na zdobycie punktu. Jak można zauważyć poprzez wyżej przedstawione osoby, nawet z niskim wzrostem można zajść daleko. Dostać się do wymarzonego klubu, zagrać w reprezentacji czy zdobyć ważne medale na Mistrzostwach, czy nawet Igrzyskach Olimpijskich. Ważne jest, aby się nie poddawać, trenować i dążyć do postawionego sobie celu, ponieważ każdy powinien spełniać swoje marzenia.

5/5 - (9 votes)