Libero w siatkówce – jak bezpiecznie grać na tej pozycji

Libero zajmuje wyjątkowe miejsce na siatkarskim boisku. Jeszcze nie tak dawno w czasie siatkarskich spotkań w ogóle ich nie było, ale w ostatnich latach libero na dobre wpisali się w siatkarski krajobraz. Zawodnik na tej pozycji musi jednak w szczególny sposób dbać o zabezpieczenie stawów czy obuwie siatkarskie. Oto kilka najważniejszych zasad dotyczących libero.

Czym zajmuje się libero?

Pozycja libero oficjalnie pojawiła się w siatkówce w 1998 roku. W tamtym czasie halowa odmiana tej dyscypliny sportu mocno się zmieniła – dzięki zmianom w przepisach gra stała się bardziej dynamiczna i efektowna. Podobny cel miało wprowadzenie pozycji libero. Jego pojawienie się na parkiecie miało zapewnić większą płynność gry i zwiększyć możliwości gry obronnej.

Funkcje libero

Głównym zadaniem libero jest pomoc przyjmującym w odbieraniu zagrywki oraz gra w obronie. Zwykle zastępuje na boisku środkowego bloku, kiedy ten przechodzi do drugiej linii. Robi to jednak dopiero po akcji, w której środkowy kończy serwować – zawodnicy z pozycji libero jako jedyni nie wykonują zagrywki. Libero nie wolno również atakować ani blokować. Bywa jednak, że w czasie akcji libero wyręczają rozgrywającego i wystawiają piłkę. Co ważne, zastępowanie siatkarzy z innych pozycji na boisku przez libero nie jest wliczane do zmian regulaminowych. Możliwa jest nawet tak zwana gra “na dwóch libero”, którzy rotacyjnie pojawiają się na parkiecie.

Libero – elementy wyposażenia

W przypadku libero ćwiczenia z piłką siatkową obejmują przede wszystkim przyjęcie zagrywki oraz różnego rodzaju interwencje w obronie. Szczególny nacisk kładzie się więc na odbicia sposobem dolnym. Siatkarz grający na tej pozycji nie musi być wysoki, powinien być natomiast zwinny i dobrze wyszkolony technicznie. Musi również dobrze przewidywać przebieg zdarzeń na boisku, by ustawić się w odpowiednim miejscu. Gra w obronie często wymaga od niego wykonywania padów, dlatego powinien umieć w odpowiedni sposób je wykonywać. Ofiarna gra w obronie wiąże się z ryzykiem kontuzji i urazów, stąd libero często występują z ochraniaczami na kolana, a czasami także i na łokcie – mają chronić ich przed stłuczeniami i otarciami.

Obuwie siatkarskie dla libero

W przypadku butów do siatkówki dla libero nieco mniej ważna jest amortyzacja, gdyż siatkarze z tej pozycji rzadziej wykonują wysokie wyskoki. Jak w przypadku innych zawodników, istotna jest natomiast stabilizacja stopy. Obuwie dla libero musi jednak cechować się również dużą przyczepnością, która jest bardzo ważna przy przyjęciu zagrywki. Wizualnie libero wyróżnia się także na boisku innym kolorem koszulki niż reszta drużyny. Jak każdy zawodnik, tak i on musi jednak posiadać odzież oznaczoną własnym numerem.

5/5 - (16 votes)