Czego będziemy potrzebowali do siatkówki?

Siatkówka to gra, która nie wymaga od graczy zakupu drogiego, skomplikowanego sprzętu. To sprawia, że jest ona bardzo popularna w Polsce i grać w nią może praktycznie każdy. Jeśli chcemy regularnie grać w siatkówkę, warto jednak skomplementować kilka rzeczy. Przeczytaj, co może się przydać, podczas gry w siatkówkę.

Wybieramy odpowiednią piłkę do siatkówki

Podstawą jest oczywiście zakup odpowiedniej piłki do siatkówki. Poszczególne modele dostępne w sklepach mogą się między sobą znacząco różnić pod względem ceny. Chociaż nie musimy kupować od razu modelu piłki, którą grała reprezentacja siatkarska 2015, nie warto również kupować modelu za 20 zł, przeznaczonego dla dzieci w wieku szkolnym.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu piłki, musimy przede wszystkim zastanowić się, czy zamierzamy grać w siatkówkę halową (indoors) czy w plażową (beach). Do obydwu tych dyscyplin używa się nieco odmiennych piłek. Piłka plażowa jest wykonana z lateksu, co sprawia, że waży mniej od halowej. Warto szukać piłek z logo FIVB approved.

Buty do gry w siatkówkę

Nie ma dokładnych wymagań co do butów jeśli chodzi o grę w siatkówkę, jednak nie oznacza to, że warto lekceważyć kwestię ich zakupu. Wręcz przeciwnie. Na buty do siatkówki zdecydowanie warto wydać nieco więcej pieniędzy, po to, by uchronić się od kontuzji.

 

Jedną z najczęściej występujących u siatkarzy kontuzji jest skręcenie stawu skokowego. Z tego powodu warto zakupić buty, które zapewniają odpowiednią stabilizację stawu skokowego. Są to buty sięgające za kostkę, jednak niekrępujące naszych ruchów.

Bardzo ważna jest również podeszwa. Buty do siatkówki powinny mieć odpowiednio grubą, elastyczną podeszwę. Zbyt cienka nie zapewni naszym stopom odpowiedniej ochrony.

Strój do gry w siatkówkę

Nie musimy kupować żadnego specjalnego ubioru do gry w siatkówkę. Koszulkę i szorty możemy wybrać dowolne. Oczywiście, sportowy strój nie może w żaden sposób krępować naszych ruchów. Warto także wziąć pod uwagę, że podczas gry w siatkówkę nasz organizm może bardzo się pocić. Powinniśmy uwzględnić to przy zakupie stroju siatkarskiego. Szczególnie ważna jest odpowiednia wentylacja przy skarpetach, w przeciwnym wypadku szybko zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach.

Bardzo istotną kwestią przy grze w siatkówkę są ochraniacze. Warto kupić przede wszystkim nakolanniki siatkarskie. Dzięki temu możemy w znaczący sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Warto wybrać miękko wykończone ochraniacze, które nie podrażnią naszej skóry.

5/5 - (1 vote)