W jakich krajach siatkówka jest najpopularniejsza?

Polska to w ostatnich latach królestwo siatkówki i najważniejsze siatkarskie imprezy regularnie są rozgrywane nad Wisłą. Ten sport jest jednak popularny również w kilku innych krajach. Gdzie jeszcze łatwo znaleźć siatki do siatkówki, a na trybunach siatkarskich meczów można spotkać tłumy kibiców?

Polska

Ranking FIVB, czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, zrzesza ponad 200 państw. Przegląd krajów przyjaznych siatkówce nie sposób jednak rozpocząć dziś od innego miejsca. Niektórzy już obwieścili siatkówkę polskim sportem narodowym. To nadal określenie na wyrost, ale blogi siatkarskie, hale i boiska znaleźć u nas nietrudno, a liczba osób trenujących siatkówkę ustępuje jedynie grupie uprawiających piłkę nożną. Efekt? W czasie meczów męskiej reprezentacji Polski hale zwykle wypełniają się do ostatniego miejsca. Doceniają to również władze światowej siatkówki – w ostatnich latach nad Wisłą zorganizowano mistrzostwa świata i Europy.

Brazylia

Kraj Kawy słynie przede wszystkim z zamiłowania do piłki nożnej, ale siatkówka jest tam zdecydowanie sportem numer dwa. Brazylia może pochwalić się mocną ligą, którą oglądają rzesze kibiców. Zarówno męska, jak i żeńska reprezentacja największego kraju Ameryki Południowej należy do ścisłej światowej czołówki. W Brazylii dużą popularnością cieszy się też siatkówka plażowa, która również przynosi krajowi sporo medali.

Włochy

Włoska liga siatkówki to jedne z najsilniejszych rozgrywek na świecie. Drużyny z Półwyspu Apenińskiego aż 18 razy wygrywały siatkarską Ligę Mistrzów mężczyzn, czyli najważniejsze klubowe rozgrywki Europy. Włosi mogą też pochwalić się silną reprezentacją, chętnie goszczą u siebie duże siatkarskie imprezy, a trenerzy z tego kraju pracują na całym świecie.

Iran

Kraj, którego obecność na naszej liście może być zaskoczeniem. W ostatnich latach irańska reprezentacja mężczyzn zrobiła duże postępy, prowadzą ją fachowcy z zagranicy. Występy kadry cieszą się w Iranie wielką popularnością, a publiczność w czasie jej meczów stwarza niesamowitą atmosferę. Wyróżnikiem tych spotkań są trybuny zdominowane przez mężczyzn – ze względów kulturowych kobiety niemal nie pojawiają się na meczach.

Rosja

Niezwykle mocna reprezentacja, liga pełna gwiazd i wielkie tradycje – to siła rosyjskiej siatkówki. Rosja to bardzo ważne miejsce na mapie siatkarskiego świata, w siatkówkę gra tam stosunkowo dużo ludzi. Tyle że siatkarze przegrywają walkę o popularność z przedstawicielami innych dyscyplin – piłkarzami czy hokeistami. Rosyjskie kluby inwestują jednak w siatkówkę duże pieniądze i mają na koncie najwięcej, bo aż 22 triumfy w męskiej Lidze Mistrzów. Rosja regularnie przywozi też medale z mistrzostw Europy czy igrzysk olimpijskich, dlatego nie sposób było ją pominąć w naszym zestawieniu.

5/5 - (3 votes)