Jak działają powtórki w siatkówce, czyli siatkarski challenge

Przepisy dotyczące systemu wideoweryfikacji w czasie meczów siatkówki, czyli tak zwany system challenge, to jedna z najpoważniejszych zmian w tej dyscyplinie sportu w ostatnich latach. O nowym rozwiązaniu rozpisywał się każdy portal siatkarski, bo punktacja w siatkówce nie jest już nieodwołalnie uzależniona od decyzji sędziego – arbiter może ją zmienić po obejrzeniu powtórki. Jak działa system challenge?

Kto wprowadził system challenge?

Pionierami zastosowania powtórek wideo w siatkówce byli Polacy. System challenge zaczął obowiązywać w polskiej lidze od sezonu 2010/2011. Wówczas zastosowano go w finale rozgrywek, potem objęto nim wszystkie mecze. Szybko zaczął być stosowany również w rozgrywkach międzynarodowych i dziś trudno wyobrazić sobie bez niego dużą siatkarską imprezę. Nadal dotyczy jednak tylko spotkań rozgrywanych na najwyższym poziomie, transmitowanych w telewizji. Do prawidłowego działania systemu potrzeba bowiem obrazu z kilku kamer. Przepisy dotyczące challenge’u z roku na rok są udoskonalane i podlegają drobnym poprawkom, idea ich działania pozostaje jednak taka sama. My omówimy je na przykładzie regulacji obowiązujących w polskiej ekstraklasy w sezonie 2018/2019.

Co można sprawdzić na powtórce?

System wideoweryfikacji przed siatkówką działał w kilku innych dyscyplinach sportu, między innymi w tenisie, badmintonie czy szermierce. Jego ideą jest naprawianie ewentualnych błędów sędziego. To elektroniczny system działający dzięki kamerom i czujnikom, przesyłającym zarejestrowany obraz. Powtórki są analizowane przez drugiego sędziego.

Na początku wniosek o challenge składał kapitan drużyny, a wachlarz próśb był ograniczony. Obecnie w polskiej lidze można sprawdzać większość spornych sytuacji: miejsce lądowania piłki, jej kontakt z antenką, dotknięcie siatki czy przekroczenie linii przez zawodnika. Bardzo często trenerzy decydują się na challenge, by sprawdzić, czy piłka po ataku dotknęła bloku rywali.

Kto może poprosić o challenge?

Challenge jest dokonywany bezpośrednio po zakończeniu wymiany, przed nową akcją, na wniosek jednej z drużyn. Trener zespołu zgłasza go ustnie drugiemu sędziemu, pokazując przy tym gest symbolizujący ekran komputerowy. Jeśli jednak szkoleniowiec zbyt długo zwleka z decyzją, arbiter może nie zezwolić na challenge i odnotować opóźnianie gry. O powtórkę może poprosić również pierwszy sędzia, kiedy nie jest pewny swojej decyzji – taka opcja jest jednak stosowana jedynie w końcówkach setów.

O ile challenge’ów może poprosić drużyna?

Każdy zespół może poprosić o challenge dwa razy w secie. Jeśli jednak po wniosku drużyny decyzja sędziego zostanie zmieniona na jej korzyść, liczba challenge’ów nie zostaje zmniejszona, następuje też weryfikacja wyniku. Jeżeli decyzja sędziego zostanie podtrzymana, zespół “traci” jeden challenge. Po zmianie decyzji o challenge tej samej akcji może poprosić drużyna przeciwna, jeśli dopatrzyła się błędu przed sytuacją sprawdzaną przez rywala. Żaden zespół nie może jednak żądać dwóch challenge’ów dotyczących jednej wymiany. W zależności od momentu, w którym została przerwana akcja, po obejrzeniu powtórki wideo sędzia, zamiast przyznania jednej z drużyn punktu, może zarządzić ponowne rozegranie wymiany.

5/5 - (4 votes)