Buty do siatkówki dla rozgrywającego

Rozgrywający jest przeważnie najważniejszym i najlepszym technicznie zawodnikiem w całej drużynie siatkarskiej. Bardzo często od jego kreatywności i podzielności uwagi zależy gra całego zespołu, a tym samym ciąży na nim duża odpowiedzialność. Wpływ na sukces rozgrywającego ma solidne przygotowanie, a co za tym idzie umiejętność doboru wyposażenia, czyli m.in. profesjonalnych butów.

Obuwie siatkarskie dla rozgrywającego

Ponieważ profesja rozgrywającego związana jest często z jeszcze bardziej intensywnymi treningami niż w przypadku pozostałych siatkarzy, ich stopy muszą czuć się bardzo komfortowo. Jakiekolwiek niedopasowanie prowadzi do niewygody, a tym samym problemów z utrzymaniem przyczepności i stabilności podczas gry.

Profesjonalne obuwie siatkarskie jest dla rozgrywającego niezbędne również ze względów bezpieczeństwa. Źle dopasowane buty mogą niemal całkowicie uniemożliwić swobodną rozgrywkę siatkarską, a także prowadzić do wielu urazów i kontuzji. Jest to szczególnie ważne w przypadku rozgrywającego, który bardzo często jest również kapitanem i przewodnikiem drużyny.

 

Podeszwa i wnętrze

Aby jak najlepiej spełniać swoją rolę, każdy rozgrywający powinien przykładać najwyższą uwagę do wyboru obuwia. Profesjonalne buty do siatkówki wykonywane są przeważnie z tworzyw sztucznych wysokiej jakości i charakteryzują się optymalną elastycznością podeszwy. Źle dopasowana podeszwa może powodować np.:

  • odbicie guza piętowego
  • kontuzje kości śródstopia
  • urazy głowy

Powinna być ona również dostatecznie gruba, aby zapewnić dostateczną ochronę stopom.
Wnętrze butów ma o tyle ważne znaczenie, że używanie do gry w siatkówkę butów nieprofilowanych może prowadzić do płaskostopia. Odpowiedni profil butów pozwala również uniknąć urazów takich jak np.:

  • otarcia naskórka
  • pęcherze
  • zapalenia stawów i więzadeł stopy

Z tego powodu podobnie jak pozostali siatkarze, wszyscy rozgrywający powinni korzystać z butów dobrze dopasowanych do podbicia.

 

Dodatkowa ochrona

Skręcenie stawu skokowego jest jedną z najczęściej występujących kontuzji wśród rozgrywających. Dlatego powinni oni wybrać buty gwarantujące stabilizację stawu skokowego i odpowiednie zabezpieczenie kostek. Modele tego typu sięgają ponad kostkę, dzięki czemu całkowicie ją zasłaniają i nie krępują przy tym swobody ruchu.

Buty do siatkówki dla rozgrywającego powinny być jak najlepiej dopasowane do stóp zawodnika. Obok niezwykle istotnych parametrów konstrukcyjnych i dodatkowych zabezpieczeń obuwia tego typu, istotną rolę odgrywa także rozmiar, który musi być idealnie dopasowany.