Buty do siatkówki. W jakich grają najlepsi siatkarze?

Buty do siatkówki to jeden z kluczowych elementów wyposażenia siatkarza. Profesjonaliści zwracają wielką uwagę na to, w czym grają, bo to właśnie kontuzje nóg są jedną z najczęstszych przypadłości siatkarzy. Sprawdziliśmy, jakie buty w ostatnich latach cieszą się popularnością wśród najlepszych zawodników w tej dyscyplinie sportu.

Obuwie siatkarskie – najważniejsze cechy

Urazy nóg, a zwłaszcza stawów skokowych, to jedna z największych zmór profesjonalnych siatkarzy. To przede wszystkim efekt wielokrotnych wyskoków i lądowań na twardej powierzchni. Nawet przy minimalnie złym ułożeniu stopy łatwo o skręcenie czy poważniejszą kontuzję. Boisko do siatkówki niesie jeszcze jedno zagrożenie – nieraz zdarzają się sytuacje, w których zawodnicy lądują na stopie kolegi czy rywala pod siatką, co zwykle kończy się przymusowa przerwą.

Buty do siatkówki powinny minimalizować ryzyko kontuzji, dlatego często mają nieco wyższą cholewkę chroniącą kostkę. Najważniejszą ich częścią jest jednak podeszwa. Musi przede wszystkim zapewniać dobrą przyczepność i amortyzację. Obuwie siatkarskie powinno mieć też sprężysty spód, który wspomaga wyskoki.

Buty do siatkówki czołowych zawodników

Na jakie buty do siatkówki stawiają najlepsi siatkarze? Pod lupę wzięliśmy przede wszystkim reprezentantów Polski.

Adidas Crazylight Boost 2018

Wielu z siatkarzy polskiej ekipy, która w 2018 roku obroniła tytuł najlepszej drużyny świata, postawiło na obuwie wyprodukowane przez firmę Adidas. W modelu Crazylight Boost 2018 występowali między innymi środkowi Jakub Kochanowski czy Mateusz Bieniek. Przede wszystkim formę szlifował w nich jednak Bartosz Kurek, wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Potem atakujący przekazał zresztą “złote” buty na aukcję charytatywną. Crazylight Boost 2018 wyróżniają się lekką budową i sprężystą podeszwą. Specjalne osłony zwiększają też wsparcie przy dynamicznych ruchach stopy.

Szukasz dobrego obuwia sportowego? Sprawdź artykuł „Polecane buty do siatkówki” i wybierz najlepszy model!

Mizuno Wave Tornado X2 Mid

Na buty produkowane przez firmę Mizuno postawili reprezentanci Włoch. Japoński producent w ostatnich sezonach był głównym dostawcą sprzętu dla zawodników z Italii. Kadra, w której występują między innymi Simone Giannelli czy Osmany Juantorena najchętniej sięgała po buty Wave Tornado X2 Mid oraz Wave Lightning Z4 Mid. Wyróżniają się przede wszystkim sprężystą podeszwą, która umożliwia wyższe wyskoki, specjalna technologia pomaga też w miękkim lądowaniu.

Adidas Harden Vol. 3

To buty cieszące się zaufaniem polskich siatkarzy w sezonie 2019. Wybrał je kapitan kadry Michał Kubiak, a także obaj libero polskiej kadry – Paweł Zatorski i Damian Wojtaszek. Buty te cieszą się więc dużym zaufaniem zawodników odpowiadających za przyjęcie piłki. Adidas Harden Vol. 3 posiadają cholewkę wykonaną ze sprasowanych włókien zapewniających wsparcie stopy i dużą trwałość. Ich ważnym elementem jest też cienki pasek, który dociska i stabilizuje stopę.

Asics Sky Elite FF

Asics to uznana marka na siatkarskim rynku, dostarcza obuwia dla zawodników już od lat i niezmiennie cieszy się zaufaniem. W jej butach do reprezentacji Polski wrócił Karol Kłos, jeden z najlepszych środkowych bloku na świecie. Często wybieranym modelem butów Asics jest Sky Elite FF. Mają cholewkę pokrytą dodatkową siateczką, której zadaniem jest odprowadzanie wilgoci ze stopy. Wyróżniają się też zastosowaniem sprężystej pianki wspomagającej dynamikę.

4.2/5 - (4 votes)