Czy siatkówkę plażową i halową można łączyć? Zawodnicy, którzy zmienili dyscyplinę

Piłka do siatkówki plażowej i do halowej jest bardzo podobna, a obie odmiany tego sportu mają wspólne korzenie. Nic więc dziwnego, że wielu spośród siatkarzy halowych próbowało sił na plaży, a sporo “plażowiczów” zrobiło karierę pod dachem. Przedstawiamy siatkarzy, którzy byli w stanie z powodzeniem połączyć obie dyscypliny.

Siatkówka plażowa – zasady i różnice

Siatkówkę plażową można uznać za “młodszą siostrę” halowej odmiany tego sportu. Gra pod dachem weszła do programu igrzysk olimpijskich w 1964 roku, popularna “plażówka” dopiero w 1996. I choć podstawy obu dyscyplin są takie same, ich mecze różnią się kilkoma zasadami – nie chodzi tylko o to, że na piasku buty do siatkówki są zupełnie zbędne.

Podstawowe zasady wyróżniające siatkówkę plażową to mniejsze boisko, mniejsza liczba zawodników w drużynie, gra do dwóch wygranych setów i 21 punktów w partii. Rozbieżności są też w kilku elementach siatkarskiego rzemiosła. W siatkówce plażowej blok jest liczony jako jedno z trzech odbić, nie można też “kiwać”, czyli lekko atakować palcami.

Znani siatkarze halowi i plażowi

Mimo różnic w specyfice gry wielu zawodników starało się łączyć obie odmiany siatkówki. Treningi na piasku bywają również elementem przygotowań siatkarzy halowych. Zwolennikiem takiego pomysłu jest między innymi Vital Heynen, selekcjoner reprezentacji Polski. Zajęcia na piasku są bowiem mniej obciążające dla stawów zawodników.

Polscy siatkarze z hali i plaży

Zawodników łączących obie odmiany siatkówki nie brakowało w Polsce. Jednym z czołowych był Daniel Pliński. Zanim znany z gry na środku bloku zawodnik zadebiutował w halowej reprezentacji Polski, trzy razy został mistrzem kraju na piasku. Potem zdobył jeszcze pięć tytułów mistrza Polski w hali, a z kadrą pod dachem sięgnął między innymi po srebro mistrzostw świata i złoto mistrzostw Europy.

Od gry na plaży zaczynali Michał Kubiak i Zbigniew Bartman. Wspólnie zostali mistrzami Europy do lat 18 i wicemistrzami świata w tej kategorii wiekowej. Potem obaj siatkarze trafili do reprezentacji Polski w siatkówce halowej, Kubiak z czasem został nawet jej kapitanem. Ma w dorobku choćby dwa tytuły mistrza świata i brąz ME w hali, Bartman – złoto ME. W kadrze halowych siatkarzy występuje również obecnie inny świetnie zapowiadający się kiedyś zawodnik z plaży – Łukasz Kaczmarek był mistrzem świata juniorów i mistrzem Europy do lat 18 na piasku.

Światowe gwiazdy

Niezwykłego wyczynu dokonał Amerykanin Karch Kiraly. Najpierw dwukrotnie, w 1984 i 1988 roku, zdobył złote medale olimpijskie z drużyną Stanów Zjednoczonych w siatkówce halowej. W 1996 roku w Atlancie w parze z Kentem Steffesem sięgnął po złoto w siatkówce plażowej. Mistrzami Europy w obu odmianach tego sportu zostali z kolei Holendrzy Richard Schuil i Reinder Nummerdor, ten pierwszy ma zresztą w dorobku również złoto olimpijskie w hali. Sukcesy w hali i na plaży łączył także Igor Kołodinski. Rosjanin może pochwalić się medalami mistrzostw świata i Europy na plaży oraz triumfami w halowej Lidze Mistrzów.

5/5 - (2 votes)