Wybieramy strój do siatkówki. Na jakie materiały warto się zdecydować?
Stroje siatkarskie same nie wygrywają meczów, ale z pewnością mocno wpływają na komfort gry zawodników i zawodniczek. Gdy brak odpowiedniego sprzętu, trudno w pełni skupić się na grze. Przed laty w jednym z wywiadów przyznał to Mariusz Wlazły, który narzekał na… nieodpowiednie skarpetki w reprezentacji Polski. Na jakie materiały strojów do siatkówki najlepiej się zatem zdecydować, by uniknąć podobnych problemów?
Strój do siatkówki – podstawowe elementy
Zasady gry w siatkówkę opisują podstawowe elementy wyposażenia zawodników i zawodniczek na boisku. Każdy musi mieć na sobie koszulkę z numerem oraz oczywiście spodenki. Stroje muszą być jednakowe. Wyjątkiem jest libero, którego koszulka powinna wyraźnie wyróżniać się wśród pozostałych członków drużyny, od których ma zupełnie odmienne zadania.
Oprócz koszulek i spodenek bardzo ważne są buty do siatkówki. Zawodnicy mogą także nosić ochraniacze. Zasady gry w siatkówkę oficjalnie przedstawione przez Polski Związek Piłki Siatkowej zezwalają na ściągacze i stabilizatory. Co kryje się pod tymi nazwami? Przede wszystkim nakolanniki siatkarskie, które są preferowane głównie przez zawodników odpowiadających za przyjęcie zagrywki. Niektórzy siatkarze używają również ściągaczy na kolano, które ochraniają przed otarciami nieco większą powierzchnię nogi. W przypadku rąk najpopularniejsze są rękawki siatkarskie, które ochraniają rękę od nadgarstka do kilkunastu centymetrów powyżej łokcia.
Materiały strojów do siatkówki
Na co dzień większość osób najchętniej zakłada bawełniane koszulki. W przypadku strojów sportowych jest jednak inaczej. Bawełna jest bowiem co prawda naturalnym materiałem, ale szybko nasiąka wodą i stosunkowo trudno ją wysuszyć. Dlatego strój do siatkówki wykonany z bawełny zapewne już po jednym intensywnym secie będzie przemoczony, co znacznie obniży komfort gry.
Cechy wymagane w strojach sportowych spełniają natomiast materiały syntetyczne. Zapewniają komfort termiczny – pozwalają skórze na oddychanie i skutecznie odprowadzają pot. W dodatku szybko wysychają, dzięki czemu w trakcie meczu zawodnicy nie muszą martwić się o mokry strój. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są włókna poliestrowe – to z nich produkuje się profesjonalne koszulki siatkarskie. Reprezentacja Polski występuje w strojach wykonanych w stu procentach z tego materiału. Na bokach koszulek biało-czerwonych umieszczono siateczkę, która dodatkowo ułatwia wentylację ciała.
Siateczki są często stosowane również w butach siatkarskich. Przewiewne tkaniny lądują głównie we wnętrzu butów, ale są używane również przy produkcji cholewki, która zwykle bazuje na materiałach syntetycznych. W przypadku butów niezwykle ważna jest również podeszwa, zwykle dość gruba, wykonana z gumy. Powinna być elastyczna i sprężysta, by ułatwiać wyskoki, ale i zapewniać odpowiednią przyczepność na parkiecie.
Akcesoria siatkarskie – materiały
W przypadku pozostałych, dodatkowych elementów wyposażenia siatkarza, również króluje poliester. To on jest podstawowym surowcem, z którego produkuje się rękawki siatkarskie. Podobnie jest z ochraniaczami na kolana, choć w tym przypadku do poliestru często dodaje się polietylen czy gumę. Z syntetycznych tkanin zazwyczaj produkowane są również siatkarskie dresy. Przeważnie zawodnicy przyjeżdżają w nich do hali, w czasie meczu w dresy ubrani są również rezerwowi. Długie rękawy i nogawki mają pomagać w utrzymaniu odpowiedniej temperatury rozgrzanych mięśni, by rezerwowi w każdej chwili byli gotowi do wejścia na parkiet.
Zdobądź wiedzę na temat siatkarskich dresów. Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Dresy do siatkówki, biegania i nie tylko. Jak dobrać dres do aktywności?