Dresy do siatkówki, biegania i nie tylko. Jak dobrać dres do aktywności?

Moda na zdrowy i aktywny tryb życia od kilku lat zyskuje sobie w Polsce coraz większą liczbę zwolenników. Coraz więcej osób zakłada sportową koszulkę lub zarzuca dres Nike, by wybrać się na siłownię, do hali sportowej lub na stadion. W Polsce kwitną biegi masowe, niemal w każdym dużym mieście są organizowane maratony albo chociaż biegi na pięć kilometrów, przeznaczone dla nieco mniej wytrenowanych uczestników. Wraz z rosnącą liczbą aktywnych ludzi zwiększa się także ich świadomość. Każda z takich osób szuka sprzętu i ubrań, który pozwoli jej na ćwiczenie kondycji i rzeźbienie sylwetki w bardziej komfortowych warunkach. Rozwija się więc rynek ubrań sportowych. Ważną rolę odgrywają na nim dresy sportowe, które przydają się niemal każdemu, bez względu na rodzaj podejmowanej aktywności. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się modelom dresów, które najlepiej nadają się do poszczególnych dyscyplin sportu. Jaki dres wybrać do biegania? Komu przydadzą się dresy Adidas Tiro? Podpowiadamy!

Dlaczego dresy są tak popularne?

Dresy sportowe zawdzięczają swoją popularność co najmniej kilku ważnym cechom. To bowiem ciekawe połączenie funkcjonalności, komfortu i dbałości o dobry wygląd. Ta pierwsza zaleta wynika z konstrukcji i rozwiązań stosowanych przez projektantów dresów. Najpopularniejsze modele to dwuczęściowe zestawy z bluzą zapinaną na zamek błyskawiczny oraz spodniami na gumce. Dresy mogą być zatem używane w komplecie, ale równie dobrze można zakładać tylko dolną lub górną część zestawu.

Chociaż dres warto dobierać do wybranej aktywności fizycznej, zwykle są to ubrania uniwersalne. Nadają się do wykonywania codziennych obowiązków, przy których zależy nam na wygodzie w czasie pracy. Dobrze skrojony dres w modnym kolorze to także ciekawa opcja na niezobowiązujące wyjście ze znajomymi. Dresy sportowe są dziś produkowane przez wiele firm, z największymi odzieżowymi markami na czele. Giganci tacy jak Nike, Adidas czy Puma oferują mnóstwo fasonów i barw: od tradycyjnych czarnych zestawów po wielokolorowe połączenia. Dzięki temu na przykład dresowa bluza może stać się częścią ciekawej i nowoczesnej stylizacji.

Najlepsze technologie, konkurencyjna cena

Dwuczęściowe zestawy dresowe zapewniają także komfort ruchów. Nawet dresy dość ściśle przylegające do ciała pozwalają na swobodne przemieszczanie się, bieganie i inne ćwiczenia. To przydaje się na co dzień, nie tylko wtedy, gdy chcemy popracować nad kondycją na boisku. Wygoda użytkowania dresów jest również wynikiem materiałów stosowanych do ich produkcji. Większość firm przygotowuje bowiem zarówno miłe w dotyku dresy bawełniane, jak i zestawy przygotowane z materiałów termoaktywnych. Niemal wszystkie największe odzieżowe marki stawiają w nich na technologie, które pozwalają odprowadzać pot i skutecznie schładzać skórę. Decydując się na taki model, zyskujemy także gwarancję, że będziemy ćwiczyć w suchych ubraniach, gdyż termoaktywny poliester szybko oddaje wilgoć.

Na rynku można kupić oczywiście również same spodnie lub bluzy, niekoniecznie decydując się na cały komplet. Zakup dwuczęściowego zestawu to jednak spora oszczędność – zazwyczaj jest wyraźnie tańszy niż dwa osobno zakupione ubrania uznanych producentów. Dwa elementy garderoby nabyte w komplecie to także pewność, że obie części będą do siebie dobrze pasować. A przecież w czasie biegania czy gry w piłkę powinniśmy się dobrze czuć: ubranie odpowiednio dopasowane pod kątem estetycznym na pewno w tym pomoże.

dresy sportowe
Źródło zdjęcia: https://teamsports.pl/nike-dry-academy-dres-treningowy-016.html

Jak wybrać dres do siatkówki?

Siatkówka jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Sukcesy reprezentacji Polski, zwłaszcza męskiej, tylko napędzają zainteresowanie tym sportem nad Wisłą, a atmosfera z największych hal porywa tłumy. Wiele osób stara się więc regularnie grać w halach, niektórzy próbują nawet przeprowadzać treningi siatkówki w domu. Rozwijają się także amatorskie ligi w tej dyscyplinie. We wszystkich tych przypadkach przydadzą się dresy sportowe.

Siatkarskie dresy będą potrzebne przede wszystkim w czasie rozgrzewki. Przed rozpoczęciem gry trzeba rozgrzać poszczególne partie ciała, szczególnie obręcz barkową i nadgarstki, ale także kolana i stawy skokowe. Najlepiej robić to stopniowo i przez pierwszych kilkanaście minut nie zdejmować dresów. Są one kluczowe również później, gdy pomagają utrzymać odpowiedni stan mięśni tym, którzy aktualnie nie znajdują się na parkiecie. Siatkarscy rezerwowi czekają na wejście na boisko w bluzach z długimi rękawami – rozgrzane mięśnie minimalizują ryzyko kontuzji, gdy trzeba będzie niespodziewanie pojawić się na boisku.

Siatkarskie dresy wyróżniają się dużymi rozmiarami, w końcu siatkarze i siatkarki to przeważnie bardzo wysocy ludzie. Ze względu na specyfikę siatkarskiej rozgrzewki i liczne wymachy rąk czy nóg, najlepiej szukać obszernych i dość luźnych dresów. Najważniejsze będą elastyczne materiały na rękawach, bo to ręce trzeba rozgrzać najmocniej. Nie trzeba natomiast koniecznie szukać termoaktywnych tkanin, gdyż rozgrzewka siatkarska nie jest zazwyczaj aż tak intensywna, by organizm mocno się spocił. Ćwiczenie zagrywek i ataków odbywa się już bez dresów. Dobrym wyborem będą zatem bawełniane ubrania z domieszką tworzyw sztucznych, które zapewnią im dodatkową elastyczność.

Jak wybrać dres do biegania?

Sama gra w siatkówkę odbywa się już w ubraniach z krótkimi nogawkami i rękawami, stąd dresy siatkarskie nie muszą radzić sobie z odprowadzaniem wilgoci z organizmu. Inaczej jest wówczas, gdy staramy się wybrać dresy do biegania. Ten typ aktywności fizycznej sprawia bowiem, że już po kilku minutach nasze ciało może być mokre od potu. Na szczęście właściwie dobrane elementy garderoby pozwolą zminimalizować ten efekt lub szybko sobie z nim poradzić.

Dresy sportowe do biegania będą ważne szczególnie dla osób, które biegają rekreacyjnie. Czasami na ulicach można spotkać takich biegaczy odzianych w dość luźne, bawełniane dresy. Tego typu komplety mogą sprawdzić się w chłodniejsze dni – to właśnie wtedy będziemy szukać dodatkowej warstwy ubioru i zrezygnujemy z krótkich spodenek oraz koszulek. Bawełniane dresy będą jednak szybko nasiąkać potem, co sprawi, że po kilku minutach zamiast ciepłej warstwy będziemy mieć na sobie mokry, zimny i nieprzyjemny w dotyku materiał.

Materiał termoaktywny, obcisłe nogawki

Zdecydowanie lepiej postawić zatem na dresy z materiału termoaktywnego. Takie ubrania będą bowiem szybko wysychać i zapobiegną wyziębieniu organizmu. Dresy do biegania powinny składać się z dobrze dopasowanej bluzy i przylegających do ciała spodni – dotyczy to zarówno pań, jak i panów. Takie dresowe legginsy pozwolą dobrze odprowadzić pot z organizmu. Dresowe zestawy do biegania są wykonane z poliestru, najczęściej z użyciem dwóch rodzajów włókien: hydrofobowych i hydrofilowych. Te pierwsze odprowadzają pot ze skóry, te drugie szybko go wchłaniają i rozprowadzają po dużej powierzchni tkaniny, co przyspiesza jej wysychanie. Warto zatem szukać właśnie takich rozwiązań.

Co do kroju, w najchłodniejsze dni sprawdzić mogą się także dresowe bluzy z kapturem, choć wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak zakup sportowej czapki. W przypadku dresów do biegania warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni kolor i fason. W końcu jesienią i zimą regularnie będziemy pojawiać się w tym stroju na ulicach.

dresy sportowe
Źródło zdjęcia: https://teamsports.pl/nike-element-3-0-bluza-treningowa-010.html

Jak wybrać dres do piłki nożnej?

Dres do piłki nożnej powinien spełniać podobne funkcje, co dres do biegania. W czasie gry w piłkę wykonuje się bowiem dużo sprintów, wyskoków czy innych dynamicznych ruchów. A intensywny wysiłek to bardziej nasilone pocenie się organizmu.

Piłkarskie dresy sportowe sprawdzą się przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, to właśnie w nich przeprowadza się rozgrzewkę przed meczem. Nawet amatorskie zespoły inwestują więc w odpowiednie elementy garderoby, dzięki którym przygotowanie do zawodów jest jeszcze lepsze. Dresy utrzymują mięśnie w odpowiedniej temperaturze, warto więc ściągnąć je dopiero tuż przed pierwszym gwizdkiem. Szczególnie popularne są dresy do piłki nożnej, na które można nanieść klubowe nadruki. Takie stroje poprawiają więzi w drużynie i pozwalają jeszcze bardziej identyfikować się z zespołem.

Schłodzenie ciała i wytrzymały materiał

Dresy to także podstawowy strój na treningi przez dużą część roku. Takie zajęcia często odbywają się wieczorami, gdy temperatura spada, zwłaszcza jesienią czy wczesną wiosną. Nie ma lepszego ubioru na takie warunki niż dobrze dopasowany dres. Warto postawić na dwuczęściowe komplety z zasuwaną bluzą i przylegającymi do nóg spodniami. Ciekawym udogodnieniem mogą być rozsuwane doły nogawek, które pomogą nieco obniżyć odczuwalną temperaturę bez konieczności zmiany spodni na krótsze. Jednocześnie dresy piłkarskie muszą być wykonane w wytrzymałych tkanin. W końcu futbol to sport kontaktowy i starcia z rywalami czy kolegami z drużyny to w nim codzienność.

Dresy piłkarskie powinny być wykonane z termoaktywnych materiałów, podobnych do tych, jakich używa się w dresach do biegania. Jako że w czasie piłkarskiego treningu zawodnicy czasami lądują na ziemi, a także wykonują wślizgi, szybkie wysychanie tkaniny nabiera wyjątkowego znaczenia. Jednym z najpopularniejszych modeli są dresy Adidas Tiro. Niektóre firmy wprowadziły nawet do dresów piłkarskich technologie, które sprawiają, że materiał aktywnie chłodzi skórę – dzieje się tak dzięki cząsteczkom srebra we włóknach znajdujących się po wewnętrznej stronie dresowych spodni i bluz.

Piłka nożna to Twoja pasja? Jeszcze więcej przydatnych informacji na jej temat znajdziesz na stronie wspieramyklub.pl!

4.2/5 - (5 votes)