Każdy orientuje się, jak wygląda mecz siatkówki, jednak tak naprawdę mało kto zna profesjonalne zasady gry w tę grę zespołową. Bardzo istotne w siatkówce jest liczenie punktów, ale również różne techniki gry, zagrywki, podania, zasady fair play oraz komunikacja pomiędzy zawodnikami.

Te elementy składają się na profesjonalny mecz. Nawet gdy interesuje nas na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce lub jakie są rozmiary piłek do siatkówki – warto wiedzieć, że wszystko to jest określone specjalnymi przepisami.

Drużyna siatkarska

W sporcie tym uczestniczą dwa zespoły składające się z sześciu osób – każda z nich ma przydzieloną odrębną rolę w grze. Zespół reprezentują: atakujący, rozgrywający, dwaj środkowi, dwaj przyjmujący i jeden libero (od 2011 roku może być dwóch libero).

siatka-nakolanniki

W przypadku kontuzji któregoś z graczy, mogą oni zostać zastąpieni innym, przebywającym dotąd na ławce rezerwowych. Również funkcje zawodników zastępujących są ściśle określone przepisami ustalonymi przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej.

Ogólne zasady gry w siatkówkę

Grę rozpoczyna się zagrywką czyli serwisem spoza linii końcowej boiska. Jeśli chodzi o boisko do siatki wymiary jego są dość spore – 18x9m, zatem serwis musi być naprawdę mocny. Piłkę odbija się rękami w taki sposób, aby przeleciała nad siatką na stronę przeciwnika, i aby przeciwnik nie mógł jej odbić.

Jeśli piłka upadnie na ziemię po stronie przeciwnika, zostanie nam naliczony punkt. Łączna suma punktów, jakie można zdobyć to 25, przy czym przewaga jednej z drużyn musi być przynajmniej dwupunktowa.

Jak liczymy punkty w siatkówce?

Punkt dla którejś z drużyn zostaje przyznany za każdym razem, gdy piłka upadnie na ziemię po stronie przeciwnika. Jeśli wyleci na aut, czyli poza boisko – wówczas punkt otrzymuje przeciwnik.

W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportów zespołowych, czas gry w siatkówce nie jest limitowany, a rozgrywkę ogólnie można podsumować tak:

  • gra toczy się do wygrania trzech setów przez jedną drużynę
  • gra może mieć maksymalnie 5 setów
  • każdy set to zdobyte 25 punktów z dwoma punktami przewagi.

Do liczenia punktów na każdym meczu siatkówki przyznany jest bezstronny sędzia. Dysponuje on specjalną tablicą punktów do siatkówki, która umożliwia mu zachowanie rachuby punktów podczas trwania całego meczu. Zasady gry w siatkówkę nie należą do trudnych, ale wymagają doskonałej koordynacji ruchów, a także zgrania zespołu. Trzeba znać możliwości swoje i członków swojej drużyny i umieć je wykorzystać dla wspólnego celu.

4.8/5 - (66 votes)