Skuteczni jak nikt. Siatkarze, którzy bili rekordy zdobytych punktów

Od kiedy pod koniec XX wieku punktacja w siatkówce i sposób rozgrywania meczów uległ zmianie, dużym wyczynem jest zdobycie 30 punktów w czasie jednego spotkania. Mimo to w najważniejszych turniejach i nie tylko zdarzyły się już sytuacje, w których jeden zawodnik zapewnił swojemu zespołowi nawet 50 punktów. Przedstawiamy rekordzistów, jakimi może pochwalić się siatkówka: punkty przez nich zdobywane zwykle pomagały rozstrzygnąć emocjonujące tie-breaki.

Leonardo Leyva Martinez – rekord świata Kubańczyka

Nieoficjalnym rekordzistą świata pod względem liczby punktów zdobytych w jednym meczu jest Leonardo Leyva Martinez. Kubański atakujący wiosną 2013 roku zdobył aż 59 punktów dla Daejeon Samsung Bluefangs, klubu z Korei Południowej. Tym niezwykłym wyczynem popisał się w trakcie tradycyjnego starcia mistrza Korei z mistrzem Japonii. Mimo ustanowienia indywidualnego rekordu przez Martineza, drużyna z Korei przegrała z Osaka Blazers Sakai 2:3. Kubańczykowi z pewnością przydały się ćwiczenia na wyskok – co chwilę musiał wzbijać się w powietrza, bo aż 57 z 59 punktów zdobył atakiem. Do tego dołożył po jednym punkcie blokiem i zagrywką. Obecnie Martinez występuje w chińskim Beijing Volleyball.

Gavin Schmitt – Kanadyjczyk w Korei

Leonardo Leyva Martinez pobił rekord ustanowiony nieco ponad rok wcześniej przez Gavina Schmitta. Co ciekawe, Kanadyjczyk również ustanowił go w czasie gry dla Daejeon Samsung Bluefangs. W lutym 2012 roku w spotkaniu ligi koreańskiej zdobył 58 punktów. Już w 2011 roku zdobył zresztą rekordowe 57 punktów w jednym meczu. Mierzący 208 centymetrów atakujący w trakcie kariery występował między innymi w Asseco Resovii Rzeszów. W 2019 roku wrócił do Korei Południowej, gdzie jest zawodnikiem Suwon KEPCO Vixtorm.

Puchar Świata: rekordzista Thomas Edgar

Z 2015 roku pochodzi rekord liczby punktów zdobytych w jednym meczu Pucharu Świata. Wynosi okrągłe 50 oczek, które na swoim koncie zapisał Thomas Edgar. Na ten dorobek złożyło się 47 ataków i trzy bloki z meczu z Egiptem. Prowadzona przez skutecznego atakującego Australia pokonała zespół z Afryki 3:2. Mierzący aż 212 centymetrów wzrostu Edgar również ma na swoim koncie epizod w polskiej lidze – w sezonie 2010/2011 występował w Lotosie Treflu Gdańsk. Obecnie jest siatkarzem japońskiego JT Thunders.

Georg Grozer najskuteczniejszy na igrzyskach, a za nim Bartosz Kurek

Im wyższy poziom rozgrywek, tym punktacja w siatkówce staje się bardziej wyrównana i trudniej o efektowne rekordy. Najlepszym wynikiem w jednym meczu igrzysk olimpijskich może się jednak szczycić Georg Grozer. Reprezentant Niemiec, były zawodnik Asseco Resovii, w 2012 roku w Londynie zdobył 39 punktów w meczu z Serbią, a jego drużyna wygrała 3:2. W sierpniu 2016 roku bliski wyrównania tego rezultatu był Bartosz Kurek, który w meczu grupowym z Rosją zdobył 36 punktów, z czego aż 31 atakiem. To nie pomogło jednak polskiej ekipie, która przegrała 2:3.

View this post on Instagram

🍋

A post shared by Bartosz Kurek (@bartkurek88) on

Mundial siatkówka: punkty i rekordy dwóch zawodników

Dwóch rekordzistów ma natomiast siatkarski mundial. W 2006 roku na czoło wysunął się Portorykańczyk Hector Soto. W meczu z Argentyną, wygranym przez jego zespół 3:2, zdobył 38 punktów. Chociaż Portoryko zakończyło turniej dopiero na dwunastym miejscu, Soto został najlepiej punktującym zawodnikiem turnieju. Po 12 latach rekord siatkarza z Karaibów wyrównał Aleksandar Atanasijević. W ten sposób były zawodnik Skry Bełchatów poprowadził Serbię do zwycięstwa 3:2 z Francją. Jego zespół dotarł do ostatniej fazy turnieju, ale zakończył mistrzostwa świata bez medalu, przegrywając mecz o trzecie miejsce z USA.

5/5 - (2 votes)