Mistrzowie wyskoku. Który siatkarz ma największy zasięg?

Na siatkarskich boiskach liczą się technika, umiejętności i charakter, ale ważne są również warunki fizyczne. Nawet najwyżej skaczący siatkarze nie zdobywają punktów każdym atakiem, ale pokaźny zasięg znacznie ułatwia grę. Przedstawiamy siatkarzy, którzy potrafią zbić piłkę z niezwykłej wysokości.

Czym jest siatkarski zasięg?

Mianem siatkarskiego zasięgu określa się maksymalną wysokość, na jakiej jest w stanie sięgnąć piłkę skaczący zawodnik. Rozróżnia się dwa rodzaje zasięgu. Pierwszy, o większej wartości, to zasięg w ataku – wysokość, do jakiej doskakuje siatkarz po wybiciu z nabiegu. Zasięg w bloku, istotny zwłaszcza dla środkowych, mierzy się dla wyskoku z miejsca.

W mierzeniu zasięgu ważna jest długość rąk, ale przede wszystkim tak zwany dosiężny, czyli skok pionowo w górę. U przeciętnego mężczyzny wartość tego parametru wynosi do 50 centymetrów. Najlepsi siatkarze potrafią wyskoczyć ponad dwukrotnie wyżej. W trenowaniu tego elementu pomagają ćwiczenia na wyskok. Siatkówka to także sport, w którym spore znaczenie ma obuwie – siatkarskie buty mają nie tylko stabilizować stopę, ale też wspomagać wybicie sprężystą podeszwą.

Siatkarze z największym zasięgiem

Największe osiągi związane z zasięgiem niekoniecznie należą do najwyższych zawodników na boisku, czyli środkowych bloku. Często wysoko skaczą atakujący, którzy przy słusznym wzroście – dziś często powyżej 200 centymetrów – są bardziej skoczni i dynamiczni. Świetnymi wynikami mogą się też pochwalić przyjmujący.

Maikel Cardona

Nasz przegląd najwyżej skaczących siatkarzy zaczynamy jednak od środkowego. O legendarnych wyczynach Cardony wspomina niejeden portal siatkarski. Co prawda brakuje oficjalnych danych dotyczących tego Kubańczyka, ale w szczytowym okresie kariery miał atakować z wysokości aż 404 centymetrów. Urodzony w 1976 roku zawodnik wcale nie był przy tym siatkarskim “wielkoludem” – mierzy 202 centymetry.

Leonel Marshall

Najwyżej skaczących siatkarzy trzeba szukać przede wszystkim wśród ludzi urodzonych na Kubie. Marshall, przyjmujący, przy wzroście 196 centymetrów notował zasięg 380 centymetrów. Jego rodakowi Roberlandy’emu Simonowi podobno zmierzono kiedyś atak z wysokości 389 centymetrów, ale oficjalne statystyki oceniały go znacznie niżej.

Maciej Muzaj

Podobnym zasięgiem do Marshalla może się pochwalić jeden z najwyżej skaczących Polaków. Muzaj, leworęczny atakujący mierzący 208 centymetrów, w czasie jednego ze spotkań PlusLigi wyskoczył aż na 379 centymetrów. To więcej niż inni wybitni polscy siatkarze – Bartoszowi Kurkowi zmierzono 375 centymetrów, Mariuszowi Wlazłemu około 370 centymetrów.

Matej Kazijski

Bułgarski przyjmujący również należy do mistrzów wyskoku. Urodzony w 1984 roku zawodnik, który trzykrotnie wygrał siatkarską Ligę Mistrzów, czasami atakuje z wysokości 378 centymetrów.

Dmitrij Muserski

Na koniec siatkarz, któremu w osiągnięciu dużego zasięgu wydatnie pomagają warunki fizyczne. Muserski mierzy bowiem aż 218 centymetrów i nosi buty o rozmiarze 50. Potrafi zbijać piłki w ataku z wysokości około 375 centymetrów, ale niewiele mniejszy jest też jego zasięg w bloku – to blisko 350 centymetrów.

5/5 - (6 votes)