Siatkówka – najlepsi rozgrywający świata

Siatkarskiej drużynie bez dobrego rozgrywającego trudno o sukcesy. Nawet najlepsi atakujący, przyjmujący i środkowi bloku nie będą w stanie poprowadzić drużyny do zwycięstwa bez jego wsparcia – taka już jest siatkówka. Rozgrywający decyduje, do kogo wystawić piłkę, przez jego ręce przechodzi niemal każda akcja. Wybór najlepszego zawodnika świata na tej pozycji nie jest łatwy, na parkietach występuje obecnie kilku prawdziwych wirtuozów. Przygotowaliśmy jednak listę najlepszych zawodników z tej pozycji, od których mogą się uczyć najmłodsi adepci siatkarskiego rzemiosła.

Bruno Rezende

Jeśli kiedyś postanowi powiesić na ścianie wszystkie zdobyte medale, będzie chyba musiał pokryć nimi cały dom. Reprezentacja Brazylii z nim w składzie osiągnęła w siatkówce właściwie wszystko. Był mistrzem świata, mistrzem olimpijskim i mistrzem Ameryki Południowej, cztery razy wygrał Ligę Światową. Zgarnął też mnóstwo indywidualnych wyróżnień. Przez lata w brazylijskiej kadrze grał pod okiem ojca, ale i po jego rezygnacji pozostaje ważną postacią drużyny. Na boisku, oprócz pomysłowości, wyróżnia go mocny charakter.

Benjamin Toniutti

Żywy dowód na to, że w siatkówce wzrost to nie wszystko. Francuz mierzy 183 centymetry, co nie jest oszałamiającym wynikiem nawet jak na libero. Tymczasem Toniutti radzi sobie pod siatką, skacze do bloku, ale przede wszystkim świetnie rozdziela piłki. Słynie z niekonwencjonalnych pomysłów, z których dobrze dał się poznać również w Polsce jako rozgrywający ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Ma na koncie nagrody dla najlepszego rozgrywającego Ligi Światowej i Ligi Narodów.

Simone Giannelli

Młoda gwiazda europejskiej i światowej siatkówki. Już w 2015 roku, w wieku 19 lat, został wybrany najlepszym rozgrywającym mistrzostw Europy. Podobne wyróżnienia zgarnął w Lidze Światowej i Lidze Mistrzów. Może pochwalić się dobrymi jak na rozgrywającego warunkami fizycznymi – ma 199 centymetrów wzrostu. Oprócz kreatywności w rozegraniu imponuje serwisami, którymi potrafi zdobywać nawet po kilka punktów w meczu. Mimo młodego wieku jest filarem reprezentacji Włoch, z którą zdobył już między innymi srebrny medal igrzysk olimpijskich.

Fabian Drzyzga

W reprezentacji Polski blask fleszy jest zwykle skierowany na innych zawodników, ale na liście najlepszych rozgrywających trudno pominąć mózg drużyny podwójnych mistrzów świata. Przejął rolę podstawowego rozgrywającego reprezentacji Polski z rąk uznawanego za znakomitość Pawła Zagumnego i podołał zadaniu. Rywali nęka nie tylko szybkimi piłkami do kolegów, ale też zróżnicowaną zagrywką – potrafi popisać się mocnym uderzeniem, ale i zaskakującym floatem. Drzyzga decyduje się też na odważne transfery – siatkarskie losy rzuciły go już do Grecji i Rosji.

Micah Christenson

Zawodnik urodzony na Hawajach od kilku lat prowadzi grę reprezentacji Stanów Zjednoczonych oraz czołowych włoskich klubów. Złote medale zdobywał dotąd w Pucharze Świata, Lidze Światowej i mistrzostwach Ameryki Północnej, ale nagród indywidualnych zebrał więcej. W 2018 roku został najlepszym rozgrywającym mistrzostw świata, choć Amerykanie nie zdołali się wówczas zakwalifikować do finału. W kadrze świetnie współpracuje z atakującym Matthew Andersonem.

4.4/5 - (7 votes)