Siatkarki – wzrost to nie wszystko. Najlepsze libero w siatkówce kobiecej

Siatkówka: libero to dziś ważna pozycja na boisku, choć wprowadzono ją na międzynarodowe parkiety dopiero pod koniec XX wieku. Dzięki temu gra stała się płynniejsza, bo libero w siatkówce poprawiają przyjęcie i pomagają drużynie w grze defensywnej. Przedstawiamy siatkarki, które w ostatnich latach najlepiej spisują się w tej roli.

Monica De Gennaro

Doświadczona Włoszka pierwszy sukces z reprezentacją odniosła jeszcze jako nastolatka. W 2006 roku była w kadrze, która sięgnęła po brązowy medal mistrzostw świata. Na indywidualne wyróżnienia musiała jednak czekać znacznie dłużej. Jej ulubioną imprezą stały się mistrzostwa świata – zarówno w 2014, jak i 2018 roku została wybrana najlepszą libero turnieju. I to mimo faktu, że z pierwszej z tych imprez Włoszki powróciły bez medalu. De Gennaro obecnie występuje w Imoco Volley Conegliano, z którym w 2019 roku wygrała Klubowe Mistrzostwa Świata siatkarek.

Brenda Castillo

Siatkarski świat po raz pierwszy zadziwiła umiejętnościami w czasie igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Reprezentacja Dominikany dotarła do ćwierćfinału, a licząca wówczas 20 wiosen Castillo została wybrana najlepszą libero turnieju. Od tamtej pory, wymieniając czołowe libero w siatkówce kobiecej, nie sposób jej pominąć. “Chin Chin”, jak jest nazywana w ojczyźnie – w tłumaczeniu na polski “mała porcja” – nie zawsze jednak skupiała się tylko na siatkówce. Z powodu kłopotów w życiu osobistym popadła w problemy z alkoholem, ale potrafiła się z nich podnieść i wrócić do gry na najwyższym poziomie. Latem 2019 roku jej karierę na kilka tygodni przerwał wypadek samochodowy, po którym musiała leczyć złamaną rękę.

Simge Akoz

Jaka jest najważniejsza cecha dobrej siatkarki? Wzrost na pewno nie jest warunkiem koniecznym do gry na wysokim poziomie. Udowadnia to mierząca 168 centymetrów Simge Akoz z Turcji, która często jest najniższa na boisku. Nie przeszkadza to jednak w tym, że eksperci widzą w niej jedną z najlepszych libero na świecie. Reprezentantka Turcji ma już w dorobku dwa medale z kadrą narodową oraz klubowe mistrzostwo świata zdobyte w 2016 roku. Jak dotąd, indywidualnie najlepszy był dla niej rok 2019, gdy została wybrana najlepszą libero mistrzostw Europy oraz KMŚ. Od kilku lat występuje w Eczacibasi Stambuł.

Lin Li

Chińskie siatkarki od lat należą do światowej czołówki, a o ich dobrą grę w defensywie troszczy się przede wszystkim Li Lin. Siatkarka urodzona w 1992 roku całą dotychczasową karierę spędziła w ojczyźnie, ale dała się poznać szerszej publiczności w czasie występów w reprezentacji. Wygrała z nią między innymi Puchar Świata oraz igrzyska olimpijskie. W czasie tego drugiego turnieju, w 2016 roku w Rio de Janeiro, została wybrana najlepszą libero. Od 2019 roku występuje w klubie Guangdong Evergrande.

5/5 - (7 votes)