Rekordziści reprezentacji Polski. Siatkarze z największą liczbą meczów

Siatkarze często podkreślają, że gra w reprezentacji Polski to zaszczyt. Z drugiej strony –  czasami krzywią się na widok wypchanego do granic możliwości kalendarza letnich gier reprezentacyjnych, który ustala FIVB, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. Przedstawiamy zawodników, którzy zawsze byli gotowi na wezwanie do kadry – to najlepsi siatkarze Polski, rekordziści pod względem liczby występów w biało-czerwonych barwach.

Piotr Gruszka

Siatkarz urodzony w 1977 roku w Oświęcimiu przez lata był podporą kadry. W latach 1995 – 2011 rozegrał w niej aż 450 spotkań – to wynik, do którego żaden z aktualnych reprezentantów Polski nawet się nie zbliża. Mierzący 206 centymetrów zawodnik grał w kadrze jako przyjmujący oraz atakujący. Zdobywał z nią srebro mistrzostw świata w 2006 roku oraz złoto i brąz mistrzostw Europy. W “złotym” dla Polski turnieju Gruszka został zresztą wybrany najlepszym siatkarzem imprezy. Obecnie pracuje jako trener siatkówki.

Paweł Zagumny

Do wyniku Gruszki najbardziej zbliżył się jego rówieśnik i wieloletni kolega z kadry. Zagumny występował w kadrze przez aż 19 lat, w tym czasie rozgrywając 427 meczów. Dziś jest uznawany za jednego z najwybitniejszych rozgrywających w historii reprezentacji. Jako jedyny polski siatkarzy wziął udział w czterech edycjach igrzysk olimpijskich. Ma na koncie złoto i srebro mistrzostw świata oraz złote medale mistrzostw Europy i Ligi Światowej. Do tego dochodzą indywidualne wyróżnienia – w 2006 roku został najlepszym rozgrywającym mistrzostw globu. To od niego reprezentacyjnych zwyczajów uczyli się przez lata siatkarze polscy – kadra wiele mu zawdzięcza. W 2019 roku został prezesem Polskiej Ligi Siatkówki.

Wiesław Gawłowski

Współcześni kibice wiedzą o nim znacznie mniej niż o poprzedniej dwójce. Trudniej znaleźć blog siatkarski opisujący jego sukcesy, choć ma na koncie aż 366 spotkań w biało-czerwonych barwach. Gawłowski grał w nich w złotych latach polskiej siatkówki – zadebiutował w 1969 roku. Długo to on dzierżył rekordową liczbę występów w kadrze, z którą wygrał mistrzostwa świata oraz igrzyska olimpijskie. Do tego trzeba też dopisać jeszcze trzy srebrne krążki z mistrzostw Europy. Ze 180 centymetrami wzrostu zyskał przydomek “Mały”, ale był siatkarzem wielkim i niezwykle uniwersalnym – w klubie grał jako atakujący, w reprezentacji rozgrywał. Niestety, w 2000 roku zginął w wypadku samochodowym. Miał 50 lat.

Aktualni liderzy

Aktualnie powoływanym do kadry siatkarzom daleko do rekordów Gruszki, Zagumnego i Gawłowskiego. Największą liczbą występów mogą się obecnie pochwalić Bartosz Kurek i Piotr Nowakowski. Ten pierwszy, najlepszy zawodnik mistrzostw świata z 2018 roku, dobija już jednak do 300 meczów w kadrze. Oprócz Nowakowskiego barierę 200 spotkań w reprezentacji przekroczył jeszcze jej obecny kapitan Michał Kubiak.

5/5 - (3 votes)