Siatkówka na śniegu, czyli pomysł na zimę

Siatkówka to sport halowy, ale w niektóre jej odmiany można grać również na świeżym powietrzu. Latem dużą popularność zyskuje siatkówka plażowa – do gry na piasku nie jest potrzebne nawet obuwie siatkarskie. Z odbijania piłki na zewnątrz nie trzeba jednak rezygnować również wtedy, kiedy temperatura spada poniżej zera. Ostatnio coraz większą popularność zyskuje siatkówka na śniegu. Przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące tej nowej siatkarskiej konkurencji.

Jak powstała siatkówka na śniegu?

Pomysł rozgrywania meczów siatkówki na śniegu narodził się w 2008 roku w gminie Wagrain w Austrii. Odmiana siatkówki znana na świecie jako snow volleyball szybko została doceniona przez siatkarskie władze i zaliczona w poczet oficjalnych siatkarskich konkurencji. W 2015 roku siatkówka na śniegu zyskała akceptację CEV, czyli Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej. Za promocję konkurencji zabrała się też Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB), pod jej patronatem odbywają się już zawody z serii World Tour. W jednym z turniejów brał udział Brazylijczyk Giba, czołowy halowy siatkarz świata początku XXI wieku. W 2021 roku mają odbyć się pierwsze oficjalne mistrzostwa świata na śniegu. Trwają też starania, by snow volleyball trafił do programu zimowych igrzysk olimpijskich – być może już w 2026 roku, w czasie imprezy w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo.

Zasady piłki siatkowej na śniegu

Mecze piłki siatkowej na śniegu początkowo były rozgrywane na zasadach podobnych do spotkań siatkówki plażowej. Kiedy jednak ta siatkarska konkurencja trafiła pod skrzydła FIVB, w przepisach dokonano kilku zmian. Obecnie spotkania na śniegu rozgrywa się w trzyosobowych drużynach posiadających jednego rezerwowego. Zawodnicy rywalizują na placu gry pokrytym co najmniej 30 centymetrami śniegu. Wymiary boiska do siatkówki na śniegu to 16×8 metrów. Siatka jest zawieszona na takiej samej wysokości, jak w rozgrywkach halowych – 243 centymetry dla mężczyzn i 224 centymetry dla kobiet. Mecze rozgrywa się do dwóch wygranych setów. Zwycięzcą partii zostaje zespół, który jako pierwszy zdobędzie 15 punktów, osiągając przy tym przynajmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikami.

Siatkówka na śniegu – sprzęt

Zawodnicy grający w siatkówkę na śniegu muszą radzić sobie w niskich temperaturach i na nietypowym podłożu. Z tego powodu potrzebują innego wyposażenia niż siatkarze plażowi i halowi. Gracze występujący na śniegu noszą koszulki z krótkim lub długim rękawem oraz długie spodnie. Przepisy pozwalają na używanie czapek i rękawiczek, nie wszyscy zawodnicy korzystają jednak z tej możliwości. Gra na śniegu wymaga także specyficznego obuwia. Buty na płaskiej podeszwie nie zapewniają na śniegu odpowiedniej stabilności – lepiej sprawdza się obuwie z kolcami. Najczęściej siatkarze występujący na śniegu decydują się na grę w butach piłkarskich z korkami.

3.7/5 - (3 votes)