Siatkówka plażowa – zasady

Siatkówka plażowa to jeden z najprężniej rozwijających się sportów plażowych. Zyskuje sobie rzesze kibiców na całym świecie, coraz większą popularnością cieszy się również w Polsce. Zwłaszcza latem na plażach w całym kraju często widać ludzi odbijających piłkę. Poznaj najważniejsze przepisy, jakimi charakteryzuje się siatkówka plażowa.

Historia

Wszystko zaczęło się od gry w hali – to z niej wyłoniła się siatkówka plażowa. Zasady nowej odmiany zaczęły się kształtować w Stanach Zjednoczonych. Możliwym miejscem jej narodzin jest plaża Waikiki na Hawajach, gdzie na piasku grano już w 1915 roku. Początkowo zespoły liczyły po sześciu, czterech lub trzech zawodników, dopiero z czasem zaczęto rywalizować w dwuosobowych drużynach. W 1996 r. siatkówka plażowa zadebiutowała na letnich igrzyskach olimpijskich, w ich programie pozostaje do dziś. Pierwsze mistrzostwa świata pod egidą Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej rozegrano rok później.

Siatkówka plażowa – zasady

Podręcznik z zasadami gry w siatkówkę plażową liczy kilkadziesiąt stron. W czasie meczów warto jednak pamiętać o kilku podstawowych przepisach.

Rozgrywka

Celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwnika i niedopuszczenie do tego, by spadła na własnej połowie. Akcję rozpoczyna zagrywka wykonywana ręką – zawodnik ma na nią 5 sekund. Potem można odbijać piłkę dowolną częścią ciała. Jedna drużyna ma prawo do trzech odbić piłki, ewentualny blok jest liczony jako pierwsze odbicie. Zespołom przysługuje jedna przerwa na odpoczynek w secie. Po każdych siedmiu kolejnych punktach następuje zmiana stron boiska. Niedozwolone jest tak zwane “kiwanie”, czyli atakowanie piłki palcami jednej ręki. Błędem jest również dotknięcie siatki.

Punktacja

W siatkówce plażowej zwycięstwo w meczu zapewnia wygranie dwóch setów. Partię wygrywa drużyna, która zdobędzie 21 punktów – do zwycięstwa potrzeba jednak dwóch punktów przewagi. Rozgrywany przy stanie 1-1 set dodatkowy jest krótszy, do wygranej wystarczy 15 punktów.

Boisko

Boisko do siatkówki plażowej powinno mieć wymiary prostokąta o bokach długości 16 i 8 metrów. Jest ograniczone kolorowymi taśmami o szerokości 5 centymetrów, które powinny wyraźnie odróżniać się na tle piasku – zalecany kolor, używany w czasie najważniejszych zawodów, to ciemnoniebieski. Na środku zawieszona jest siatka o długości 8,5 metra, dzieląca boisko na połowy. Jej górna taśma powinna mieć wysokość 2,43 metra w przypadku mężczyzn i 2,24 metra w przypadku kobiet. Piasek, na którym rozgrywa się mecze, musi być wolny od kamieni, muszelek i innych przedmiotów, które mogą spowodować kontuzję lub skaleczenie siatkarzy.

3.6/5 - (5 votes)