Police, Sopot, Piła – mistrzynie Polski w siatkówkę

Pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce kobiet rozegrano już w 1929 roku – tym samym, w którym w podobnym turnieju po raz pierwszy o tytuł rywalizowali polscy siatkarze. Przez 90 lat treningi siatkarskie mocno się jednak zmieniły i aktualne rozgrywki o medale mocno różnią się od ówczesnych. Aktualności siatkarskie są obecnie zdominowane przez zupełnie inne drużyny. Które zespoły odnosiły największe sukcesy?

Początki kobiecej siatkówki w Polsce

Do 1953 roku o składzie podium decydował turniej z udziałem najlepszych siatkarskich zespołów w kraju. Przez kilka pierwszych lat zawody te odbywały się na świeżym powietrzu, dopiero później przeniesiono je do hali. Pierwsze mistrzostwa były właściwie dwumeczem pomiędzy dwoma zespołami – w 1929 roku do rywalizacji przystąpiły jedynie AZS Warszawa i WKS Łódź. Wtedy w siatkówkę nie grało się jeszcze do wygranych setów, a na czas.

Oba spotkania wygrała drużyna ze stolicy, która przed II wojną światową tylko raz została zdetronizowana – w 1937 roku, gdy po złoto sięgnął HKS Łódź. Również po wojnie w rozgrywkach długo dominowały zespoły z największych miast. Po tytuły sięgały AZS-AWF Warszawa, Warta Poznań, Chemia Łódź, Gedania Gdańsk czy Wisła Kraków. Pierwszym zespołem spoza tych miast ze złotym medalem mistrzostw Polski został dopiero w 1974 roku Płomień Milowice, klub z Sosnowca. Pod koniec XX wieku tendencja wyraźnie się zmieniła – w lidze zaczęły dominować zespoły z mniejszych ośrodków, takich jak Piła, Muszyna czy Police.

Profesjonalna liga siatkarek

Mistrzostwa Polski systemem ligowym są rozgrywane od 1954 roku. Rozgrywkami długo administrował Polski Związek Piłki Siatkowej. Na początku XXI wieku kobiece zespoły podążyły jednak drogą męskich drużyn i utworzyły zawodową Ligę Siatkówki Kobiet pod egidą Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej. Nowe rozgrywki wystartowały jesienią 2005 roku.

W tym czasie duże sukcesy odnosiły siatkarki polskie – wzrost zainteresowania sukcesami reprezentacji Polski, która w latach 2003 i 2005 zdobyła mistrzostwo Europy, pomógł w starcie ligi. Pierwszymi mistrzyniami Polski w nowej formule zostały siatkarki Muszynianki Fakro Muszyna. Liga Siatkówki kobiet nadal funkcjonuje, od początku nieprzerwanie grają w niej tylko dwa zespoły – BKS Stal Bielsko-Biała i Pałac Bydgoszcz.

Najbardziej utytułowane drużyny

Sukcesy sprzed lat sprawiają, że w klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski siatkarek wciąż prowadzą drużyny z Warszawy. Pierwszy jest AZS-AWF Warszawa z 18 medalami, z których aż 11 to złote. Tyle samo tytułów ma AZS Warszawa. Podium z ośmioma triumfami w rozgrywkach zamyka BKS Stal Bielsko-Biała. Wszystkie tytuły wywalczyła w latach 1988-2010.

Oprócz Stali, w XXI wieku dobrze radziły sobie zespoły z Muszyny oraz Sopotu. Muszynianka zdobyła cztery złote medale, a Trefl Sopot dwa. Druga dekada XXI wieku to jednak przede wszystkim triumfy Chemika Police. Siatkarki z miasta na Pomorzu Zachodnim w latach 2014-2018 były nie do pokonania i zgarnęły wszystkie tytuły. Łącznie Chemik ma ich siedem, dzięki czemu zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji wszechczasów. Tuż za nim znajduje się Wisła Kraków. To drużyna, która zdobyła najwięcej medali w historii – aż 27. Tyle że tylko sześć z nich było złotych. Ostatni krążek, brązowy, krakowianki wywalczyły w 1995 roku.

5/5 - (2 votes)