Reprezentacja Polski siatkarzy. Znamy przyszłość Vitala Heynena

Świat sportu stanął w miejscu, ale działacze klubów i związków sportowych muszą podejmować ważne decyzje. Wiele z nich wiąże się z przełożeniem igrzysk olimpijskich w Tokio, które nie odbędą się w 2020 roku. Podobnie dzieje się w polskiej siatkówce, gdzie kluczową sprawą było zatrzymanie selekcjonera kadry Vitala Heynena. Kibice nie muszą się jednak martwić – trener reprezentacji Polski siatkarzy pozostanie na stanowisku na kolejny sezon.

Reprezentacja Polski siatkarzy – nowy kontrakt dla Heynena

Najlepsi siatkarze Polski występują pod wodzą Heynena od 2018 roku. Umowa Belga miała obowiązywać do 30 września 2020 roku. Trener reprezentacji Polski siatkarzy miał bowiem poprowadzić drużynę na igrzyskach w Tokio, a potem podjąć decyzje w sprawie swojej przyszłości. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że najważniejszą sportową imprezę trzeba było przełożyć na 2021 rok. Pojawiły się więc wątpliwości, czy Vital Heynen na pewno pozostanie z polską kadrą na kolejnych kilkanaście miesięcy.

Rozwiał je jednak oficjalny komunikat Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Czytamy w nim, że prezes PZPS Jacek Kasprzyk ustalił z Heynenem, iż ewentualne kontynuowanie współpracy po igrzyskach w Tokio będzie z nim omawiać w maju.

“Sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że nie czekając do maja tego roku – prezes Jacek Kasprzyk w trakcie niedawnych telekonferencji z trenerem Vitalem Heynenem – upoważnił selekcjonera do przygotowania i realizacji planów szkoleniowych i startowych obejmujących również turniej olimpijski w Tokio, bez względu na termin jego rozegrania. To w rozumieniu obydwu stron oznacza, że kontrakt będzie kontynuowany” – głosi oświadczenie siatkarskiej centrali. Szczegóły przedłużenia umowy mają zostać omówione po zakończeniu pandemii koronawirusa.

Vital Heynen i jego sukcesy z kadrą

Belgijski trener reprezentacji Polski siatkarzy jak dotąd notuje z drużyną niemal same sukcesy. W 2018 roku “biało-czerwoni” pod jego wodzą dość niespodziewanie obronili tytuł mistrzów świata. W kolejnym roku stanęli na podium trzech imprez – wywalczyli brązowe medale w Lidze Narodów oraz na mistrzostwach Europy, do tego dołożyli drugie miejsce w rozgrywanym w Japonii Pucharze Świata.

Heynen słynie z niekonwencjonalnych metod motywacyjnych i ekspresyjnych reakcji w czasie meczów. Nie obawia się komentowania kontrowersyjnych decyzji sędziów, z którymi często dyskutuje – stąd nie są mu obce kary, takie jak żółta czy czerwona kartka. W siatkówce na poziomie reprezentacyjnym tę ostatnią karę otrzymał między innymi w czasie Final Six Ligi Narodów 2019: obejrzał ją w czasie meczu z Brazylią.

Koronawirus. Siatkówka musiała zmienić kalendarz

W rozmowie z portalem polsatsport.pl prezes Kasprzyk zdradził, że chciałby przedłużyć umowę z Heynenem do zakończenia przyszłorocznych mistrzostw Europy – Polska będzie ich współgospodarzem. Na razie Belg może myśleć o przygotowaniach do Ligi Narodów, o ile te rozgrywki się odbędą. Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła bowiem na siatkarski terminarz. FIVB zdecydowała się na przełożenie meczów LN na czas po ustaniu pandemii, ale tegoroczne rozgrywki wciąż stoją pod znakiem zapytania. Wiele krajów podjęło decyzję o przedwczesnym zakończeniu sezonu ligowego. Tak stało się na przykład w Polsce, gdzie jednak nie przyznano tytułu mistrzowskiego żadnej drużynie PlusLigi.

źródło zdjęcia: fivb.org

5/5 - (5 votes)