Przyjęcie i obrona. Największe gwiazdy wśród libero
Libero to jedna z najbardziej charakterystycznych pozycji na siatkarskim boisku. Na parkiecie łatwo rozpozna go nawet niewprawne oko. Zwykle jest bowiem nieco niższy od kolegów z drużyny, wyróżnia się również strojem – występuje w koszulce o innym kolorze, niemal zawsze ma też na nogach nakolanniki siatkarskie. Podstawowe zadania libero to przyjęcie zagrywki i obrona. Kto wywiązuje się z tych obowiązków najlepiej? Przygotowaliśmy listę najlepszych libero, którzy są doceniani w czasie międzynarodowych imprez.
Jennia Grebennikov
To syn byłego rosyjskiego siatkarza Borisa Grebennikova. Jenia przyszedł jednak na świat w Rennes i reprezentuje Francję. Mimo że pochodzi z siatkarskiego domu, jako dziecko trenował hokej na lodzie. Potem jednak poszedł w ślady ojca, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Już w 2014 roku, w wieku 24 lat, został wybrany najlepszym libero rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata. Od tamtej pory zebrał mnóstwo indywidualnych wyróżnień w Lidze Narodów, Lidze Mistrzów czy mistrzostwach Europy. Wciąż brakuje mu jednak medalu zdobytego z reprezentacją na jednym z głównych turniejów. Grebennikov na co dzień występuje we włoskim Trentino Volley.
Thales Hoss
W żadnym europejskim klubie nie zagrał dotąd Thales Hoss. Urodzony w 1989 roku Brazylijczyk całą dotychczasową karierę spędził w ojczyźnie. Ostatnio rozgrzewka z piłkami w wykonaniu Thalesa to obrazek, który mogą oglądać kibice drużyny Funvic Taubate. Brazylijczyk jest dość wysokim libero – mierzy 190 centymetrów. Chociaż zbierał laury jako junior, w dorosłej reprezentacji Brazylii zadebiutował dopiero w wieku 28 lat. Wcześniej przegrywał rywalizację ze słynnym Sergio. Zdążył już jednak zdobyć z kadrą srebrny medal mistrzostw świata w 2018 roku, a rok później wygrać Puchar Świata. Został zresztą wybrany najlepszym libero tego ostatniego turnieju.
Paweł Zatorski
W Polsce ochraniacze do siatkówki charakterystyczne dla libero w ostatnich latach kojarzą się przede wszystkim z Pawłem Zatorskim. Trudno jednak, by było inaczej, skoro urodzony w Łodzi zawodnik był podstawowym siatkarzem reprezentacji, która dwa razy z rzędu sięgnęła po mistrzostwo świata. Zdobył z nią również dwa medale mistrzostw Europy. Na pozycję libero przekwalifikował się dopiero w wieku kilkunastu lat, ale dziś jego klasę doceniają eksperci nie tylko z Polski. W 2015 roku został najlepszym libero Ligi Światowej, a trzy lata później – mistrzostw świata. Jego atutem jest zwłaszcza świetna gra w obronie.
Erik Shoji
Podstawowy libero liczącej się od lat w światowej czołówce reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Urodzony w 1989 roku na Hawajach zawodnik zdobył już z nią brązowe medale mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich. Zna także smak zwycięstwa w Lidze Światowej oraz Pucharze Świata. Zarówno w tej ostatniej imprezie, jak i Lidze Narodów, wybierano go najlepszym libero. W reprezentacji USA często występuje wspólnie z bratem Kawiką Shoji, który jest zawodnikiem Asseco Resovii. Pracodawcą Erika jest Fakieł Nowy Urengoj.
Massimo Colaci
Ze znakomitych parad w obronie słynie doświadczony Massimo Colaci. Urodzony w 1985 roku Włoch to najstarszy zawodnik na naszej liście. Całą dotychczasową karierę spędził na Półwyspie Apenińskim. Mierzy tylko 180 centymetrów, ale nie przeszkodziło mu to w sięgnięciu po laury zwłaszcza w rozgrywkach klubowych. Ma na koncie triumfy w Lidze Mistrzów oraz Klubowych Mistrzostwach Świata. Z reprezentacją Włoch, w której gra od 2014 roku, wywalczył natomiast po srebro igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Obecnie jest podstawowym zawodnikiem włoskiego zespołu Sir Safety Perugia.