Atakujący w siatkówce. Jak grać na tej pozycji?

Zawodnicy zajmujący poszczególne pozycje w siatkówce różnią się zadaniami na boisku. W przypadku atakujących, przynajmniej pozornie, sprawa jest prosta: ich głównym zadaniem jest mocne i skuteczne zbijanie piłek w pole przeciwnika. W rzeczywistości istnieje jednak wiele obowiązków, jakimi obarcza tych zawodników współczesna siatkówka – porady na temat gry atakującego przydadzą się wszystkim adeptom tej dyscypliny sportu.

Atakujący – siatkówka i charakterystyka gry na tej pozycji

Jak w przypadku większości pozycji na siatkarskim parkiecie, tak i zawodnikom występującym w roli atakującego przydaje się słuszny wzrost. Tendencję do stawiania na tej pozycji na siatkarzy mierzących wyraźnie powyżej dwóch metrów widać w ostatnich latach. W reprezentacji Polski o atak dbają między innymi Bartosz Kurek – 205 centymetrów wzrostu, a także Maciej Muzaj – 208 centymetrów. Jeszcze wyższy jest Leandro Visotto, były reprezentant Brazylii, medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich – mierzy aż 212 centymetrów. Warto pamiętać, że na pozycji atakującego zaczynał również Dmitrij Muserski, Rosjanin z 218 centymetrami wzrostu.

Siatkarscy atakujący to zwykle atletycznie zbudowani i skoczni zawodnicy. W ich przypadku siła fizyczna jest potrzebna do ataków, ale również mocnych zagrywek. Zazwyczaj atakujący stawiają bowiem na agresywny serwis z wyskoku, rzadko decydując się na techniczne floaty.

Najważniejsze funkcje atakującego

Oprócz zagrywki, atakujący uczestniczą w grze drużyny blokiem. Kiedy są ustawieni w pierwszej linii, odpowiadają za blokowanie prawej strony siatki. Czasami, gdy drużyna ma kłopoty z przyjęciem zagrywki rywala, atakujący ustawia się również jako czwarty zawodnik do przyjęcia serwisu. Pomaga także w grze w obronie.

Podstawowe i najważniejsze zadanie zawodników z tej pozycji to jednak oczywiście atak. Zwykle to właśnie oni otrzymują najwięcej piłek od rozgrywających. Z tego powodu często muszą sobie radzić z podwójnym blokiem, a także z niewygodnymi, sytuacyjnymi piłkami w kontratakach. Atakujący, inaczej zwani prawoskrzydłowymi, operują przede wszystkim po prawej stronie boiska, zbijając piłki zarówno z pierwszej, jak i drugiej linii.

Atakujący – podwójna zmiana

Charakterystyczne jest także ustawienie atakującego na boisku. Gra on bowiem po przekątnej z rozgrywającym – kiedy ten zajmuje pozycję pod siatką, atakujący przechodzi do drugiej linii. Z tego powodu trenerzy często stosują tak zwaną podwójną zmianę. Polega ona na zastąpieniu rozgrywającego z pierwszej linii rezerwowym atakującym, a podstawowego atakującego rezerwowym rozgrywającym. Takie rozwiązanie daje przewagę w postaci dodatkowego zawodnika uprawnionego do ataku z pierwszej linii.

Największe gwiazdy wśród atakujących

Ze względu na widowiskową grę atakujący stosunkowo często otrzymują nagrody najbardziej wartościowych zawodników różnego rodzaju siatkarskich zawodów. Tak było chociażby w czasie Pucharu Świata 2019, w którym najlepszym siatkarzem turnieju wybrano Alana Souzę, atakującego z Brazylii. W rozegranych rok wcześniej mistrzostwach świata MVP został z kolei Kurek. Atakujący z reguły dominują również w rankingach najlepiej punktujących zawodników.

Czołowych atakujących świata należy szukać w kilku krajach. Włosi mogą pochwalić się Iwanem Zajcewem, Rosjanie – Maksimem Michajłowem i Wiktorem Poletajewem, a Brazylijczycy – Wallace’em de Souzą. Ścisła światowa czołówka to również między innymi Amerykanin Matthew Anderson oraz Serb Aleksandar Atanasijević, najlepszy atakujący mistrzostw Europy z 2019 roku.

5/5 - (1 vote)