Jekatierina Gamowa i nie tylko. Najwyższe siatkarki świata

W męskiej siatkówce zawodnicy o wzroście poniżej 190 centymetrów to stosunkowo rzadki widok. W kobiecych rozgrywkach występuje wiele siatkarek, które nie osiągają tej granicy. Ale w wielu klubach i reprezentacjach grają również zawodniczki, które mogą nieco odpocząć, kiedy reszta grupy zaczyna ćwiczenia na wyskok. Siatkówka kobieca również jest bowiem dyscypliną, w której zdarzają się środkowe bloku czy atakujące o wzroście przekraczającym 200 centymetrów. Przedstawiamy najwyższe siatkarki świata, ze szczególnym uwzględnieniem reprezentantek Polski.

Najwyższa siatkarka świata – Alba Hernandez

Siatkarek z najwyższym wzrostem należy szukać w hali. Mimo że siatka do siatkówki plażowej jest zawieszona na tej samej wysokości, co pod dachem, siatkarki plażowe są zwykle nieco niższe. Na piasku gra się tylko we dwójkę, co sprawia, że oprócz wzrostu bardzo ważna jest zwinność i dobra koordynacja ruchów.

Za najwyższą siatkarkę grającą w hali jest uznawana Alba Hernandez. Ta środkowa bloku mierzy aż 207 centymetrów. Urodzona w Portoryko zawodniczka nie należy do światowej czołówki, ale w 2018 roku wystąpiła z reprezentacją na mistrzostwach świata w Japonii. Nie była tam jednak podstawową środkową swojego zespołu. Od 2019 roku Hernandez występuje w Europie – podpisała kontrakt z niemieckim Rote Raben Vilsbiburg.

Nieco bardziej znana na europejskich arenach jest Anna Kajalina, środkowa bloku z Estonii. Mierzy 205 centymetrów, a więc nieco mniej niż Hernandez, ale może pochwalić się lepszym zasięgiem w ataku – potrafi sięgnąć piłki na wysokości 325 centymetrów. To o 20 centymetrów więcej niż zasięg, jaki przypisuje się zawodniczce z Portoryko. Kajalina występuje obecnie w Cutrofiano Volley w drugiej lidze włoskiej.

Najwyższa siatkarska gwiazda – Jekatierina Gamowa

Zdecydowanie większą karierę niż ta, która dotąd jest udziałem Hernandez i Kajaliny, ma za sobą Jekatierina Gamowa. Rosjanka przez lata była jedną z najwyższych, ale też najlepszych siatkarek Europy i świata. Mierzy 202 centymetry i w czasie profesjonalnej gry mogła pochwalić się podobnym zasięgiem co Kajalina. Występowała jednak na pozycji atakującej i pod siatką wyróżniała się świetną skutecznością oraz dobrą grą w bloku. Gamowa ma w dorobku między innymi złote medale mistrzostw świata i Europy, a także triumf w Lidze Mistrzów. Brakuje jej tylko jednego ważnego trofeum – mistrzostwa olimpijskiego. Z igrzysk dwukrotnie wróciła jednak ze srebrnym medalem. Karierę zakończyła w 2016 roku.

Polskie siatkarki – wzrost najwyższej zawodniczki

Zawodniczki z imponującymi warunkami fizycznymi można znaleźć również w reprezentacji Polski. Jakimi parametrami mogą się więc pochwalić najlepsze polskie siatkarki? Wzrost szczególnie pomaga w dobrej grze Magdalenie Stysiak. Urodzona w 2000 roku zawodniczka mierzy 203 centymetry i odgrywa coraz ważniejszą rolę w kadrze Jacka Nawrockiego. Według danych udostępnionych przez Polski Związek Piłki Siatkowej, zasięg Stysiak w ataku to aż 324 centymetry. Sezon 2019/2020 Polka rozpoczęła jako najwyższa zawodniczka ligi włoskiej, uznawanej za jedne z najlepszych rozgrywek na świecie.

Wzrostem imponuje również Agnieszka Kąkolewska. Środkowa reprezentacji Polski pełni funkcję kapitana kadry – mierzy 199 centymetrów i atakuje piłki lecące nawet na wysokości 328 centymetrów. O trzy centymetry niższa jest inna środkowa, Zuzanna Efimienko-Młotkowska. Miejsce w kadrze stara się wywalczyć również Gabriela Polańska, która według danych PZPS mierzy 199 centymetrów, ale może pochwalić się podobnym zasięgiem w ataku co Stysiak.

5/5 - (4 votes)