Najciekawsze filmy o siatkówce

Sport stosunkowo często gości na ekranach kin. W hollywoodzkich produkcjach można znaleźć motywy związane z dyscyplinami najbardziej popularnymi w Stanach Zjednoczonych, takimi jak koszykówka, futbol amerykański czy baseball. Powstają również superprodukcje o kierowcach Formuły 1 czy piłce nożnej. Wyniki meczów siatkówki rzadziej interesują scenarzystów i reżyserów, ale i takie wątki można znaleźć w filmach.

Polskie filmy o siatkówce

Filmy, których główny wątek jest związany z siatkówką, znajdziemy wśród produkcji polskiej kinematografii. Twórców przyciągnął niezwykły trener, który w latach 70. doprowadził reprezentację Polski do największych sukcesów – Hubert Wagner. “Kat”, bo tak nazywa się film, o którym piszemy, opowiadał o przygotowaniach polskich siatkarzy do igrzysk olimpijskich w Montrealu. “Traktuje podwładnych jak zwierzęta” – to jeden z prasowych cytatów pokazanych na początku tego dokumentalnego dzieła. W trakcie seansu widzowie rzeczywiście mogli obejrzeć wytężoną pracę polskich siatkarzy pod czujnym okiem Wagnera. Film Witolda Rutkiewicza z 1976 r. przedstawia drużynę z punktu widzenia szkoleniowca. Dzięki temu możemy poznać metody Wagnera, który ostatecznie zdobył z “biało-czerwonymi” złoty medal igrzysk olimpijskich.

Ten sam trener w 1974 r. sięgnął także po mistrzostwo świata. Ten sukces po 40 latach powtórzył zespół prowadzony przez Stephane’a Antigę. Również o tej kadrze powstał film dokumentalny zatytułowany “Drużyna”. Tym razem nadzór nad produkcją objął Michał Bielawski. Film opowiada o przygotowaniach kadry do MŚ 2014, które rozgrywano na polskich parkietach. Reżyser starał się pokazać obraz zespołu zjednoczonego w dążeniu do zwycięstwa. Film trafił do kin niedługo przed rozpoczęciem turnieju, a życie dopisało puentę w postaci złotego medalu.

“Nad życie” – siatkarska biografia

W Polsce powstały jednak nie tylko dokumenty o siatkówce, ale również film fabularny z tą dyscypliną w tle. Inspiracją była historia Agaty Mróz, dwukrotnej mistrzyni Europy z reprezentacją Polski. W filmie “Nad życie” siatkówka nie znajduje się na pierwszym planie, to bowiem przede wszystkim opowieść o życiu prywatnym zawodniczki i jej niestety przegranej walce z ciężką chorobą. W rolę Mróz wcieliłą się Olga Bołądź, jej męża zagrał Michał Żebrowski. Film został zrealizowany w 2012 roku.

Zagraniczne filmy o siatkówce

Siatkarskie zmagania trafiły na duży ekran również w Stanach Zjednoczonych. Film “All You’ve Got” z 2006 roku opowiada o perypetiach młodzieżowej drużyny siatkarek. Historię zawodniczek z kalifornijskiego college’u nakręciła Neema Bernette, a w filmie wystąpiły między innymi Ciara Harris i Adrienne Bailon. Thrillerem opartym na siatkarskich motywach jest z kolei film “Bez pardonu” z 2008 roku. Punktem wyjścia fabuły jest w nim tajemnicze morderstwo siatkarki.

Zekranizowana siatkówka dla dzieci? Taką propozycję także znajdziemy w filmowych archiwach. Tym razem chodzi jednak o siatkówkę plażową, w którą gra główny bohater, czyli… pies. “Siatkarz Buddy” to kino familijne z 2003 roku. O przygodach siatkarek opowiada także włoski serial animowany “Spike Team”, który swego czasu można było oglądać na jednym z polskich kanałów telewizyjnych.

3.8/5 - (6 votes)