Trening siatkówki dla dzieci – od czego zacząć?

Popularność siatkówki w Polsce rośnie, sukcesy osiągają zarówno męskie reprezentacje, jak i kobiece zespoły. Coraz większa liczba rodziców zastanawia się więc, czy posłać dziecko na trening siatkówki. Nawet jeśli nasza pociecha nie zostanie następcą Bartosza Kurka czy Malwiny Smarzek-Godek, trenowanie siatkówki może pomóc jej w rozwoju. Od czego zacząć siatkarskie treningi dziecka? Nakolanniki siatkarskie, strój, buty do siatkówki – w co jeszcze go wyposażyć? Podpowiadamy!

Trening siatkówki dla dzieci – dlaczego warto?

W Polsce można uprawiać większość znanych na świecie dyscyplin sportowych. Dlaczego zdecydować sią akurat na siatkówkę? Ta gra korzystnie wpłynie na ogólną sprawność fizyczną dziecka. Rozwija zarówno ręce, jak i nogi, a treningi pomogą także poprawić koordynację ruchową.

Siatkówka – duch zespołowości

Siatkówka to również jedna z najbardziej zespołowych gier na świecie. Nawet najlepszy zawodnik nie jest w stanie przeprowadzić żadnej akcji samodzielnie, bez pomocy kolegów z drużyny. Gra w siatkówkę pozwoli więc nauczyć dziecko współpracy i doceniania wysiłku innych. W dodatku obędzie się bez fauli i starć z rywalami, bo w tym sporcie nie ma bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem.

Zaletą siatkówki jest również jej dostępność – w większości zakątków kraju nie ma kłopotów z tym, by w okolicy odszukać siatkarską szkółkę. Stosunkowo łatwo powinno być też z podtrzymaniem motywacji dziecka do gry w siatkówkę – idole są na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba szukać zagranicznych bohaterów, w biało-czerwonych koszulkach nie brakuje przecież medalistów mistrzostw świata czy Europy.

Siatkówka dla początkujących – niezbędny sprzęt

Kolejna zaleta siatkówki to niezbyt skomplikowany sprzęt do gry. Do pierwszych treningów wystarczy piłka i siatka lub nawet rozciągnięty na zewnątrz sznurek. W Polsce powstaje zresztą coraz więcej hal sportowych czy boisk do siatkówki plażowej.

Do rozpoczęcia treningów w szkółce siatkarskiej potrzebne będzie obuwie sportowe – na początek wystarczy zwykłe, potem dobrze będzie się zaopatrzyć w buty przeznaczone typowo do siatkówki. Do tego wystarczy jeszcze tylko strój sportowy. Warto jednak rozważyć także nakolanniki do siatkówki. Choć może zabrzmieć to dziwnie, na początku dziecko nie będzie potrafiło… odpowiednio się przewracać. Ochraniacze do siatkówki pozwolą uniknąć najbardziej uciążliwych siniaków.

Trening siatkówki dla dzieci – początki

Siatkówkę może uprawiać niemal każdy. Oczywiście zawsze przed podjęciem treningów warto przeprowadzić badania, by sprawdzić, czy w przypadku naszego dziecka nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do uprawiania tej dyscypliny sportu. Mogą być nim na przykład niektóre problemy z kręgosłupem.

Podstawowe ćwiczenia i zabawy siatkarskie

Jeśli lekarz niczego takiego nie stwierdzi, można zacząć zajęcia. Na początek trzeba nauczyć dzieci podstawowych siatkarskich postaw. Chodzi o odpowiednie ustawianie rąk i całego ciała do odbicia sposobem dolnym oraz górnym. Naukę zagrywki dobrze rozpocząć od łatwiejszej, czyli tej sposobem dolnym.

Dobrze spróbować też siatkarskich zabaw. Postawę w czasie gry pomoże udoskonalić siatkarski berek, w którym na odpowiednią komendę dziecko powinno przyjąć wybraną siatkarską pozycję. W nauczeniu się wykonywania padu pomoże z kolei tak zwany “król”, w którym dzieci odbijają piłkę w różnych pozycjach, zaczynając od klęku. Każde udane zagranie oznacza zmianę postawy – wygrywa ten, kto jako pierwszy będzie mógł przyjąć tę przeznaczoną do odbicia sposobem górnym.

5/5 - (4 votes)