Ręce w chmurach. Najwyżsi siatkarze świata

Siatkówka jest jednym ze sportów, w których szczególną rolę odgrywa wzrost zawodników i zawodniczek. Siatki do siatkówki w profesjonalnych rozgrywkach męskich seniorów są zawieszone na wysokości 2,43 metra. W związku z tym niskim osobom trudniej atakować i blokować niż siatkarzom mierzącym około 200 centymetrów. Najbardziej znane są siatkarskie “wieże” z Rosji, ale zawodnicy o wzroście wyraźnie przekraczającym dwa metry grają również w innych krajach.

Najwyżsi siatkarze reprezentacji Polski

Przez lata miano najwyższego siatkarza reprezentacji Polski mógł sobie przypisywać Marcin Nowak. Środkowy bloku, który na przełomie wieków rozegrał 230 meczów w biało-czerwonej koszulce, mierzył 215 centymetrów. Jego wzrostu nie udało się jednak do końca wykorzystać w narodowych barwach. Co prawda był członkiem drużyny juniorów, która sięgnęła po złoto mistrzostw świata w 1994 roku, ale w dorosłej reprezentacji takich sukcesów nie miał. Ostatni mecz w kadrze rozegrał w wieku 28 lat, kończąc przygodę z nią bez medalu dużej imprezy.

Na czele listy najwyższych polskich siatkarzy zmienił go inny środkowy – Bartłomiej Lemański. W kadrze zadebiutował w 2017 roku, w wieku 21 lat. Niektóre źródła podają, że mierzy 217 centymetrów, inne, że ma o centymetr mniej. Imponujący jest również jego zasięg w ataku – to aż 365 centymetrów. Na razie Lemański nie został podstawowym środkowym kadry, ale jesienią 2019 roku zdobył z nią srebro Pucharu Świata.

Rosyjscy mistrzowie bloku

Rosyjska kadra słynie z mocnej zagrywki i skutecznego bloku. Szczególnie ta druga umiejętność wiąże się z imponującym wzrostem, którym wyróżniają się kolejne pokolenia rosyjskich siatkarzy. Długo najwyższym z nich był mierzący 217 centymetrów Aleksiej Kazakow. Środkowy pochodzący z Tatarstanu zdobył z Rosją mnóstwo medali, między innymi srebro i brąz igrzysk olimpijskich, ale w żadnym ważnym turnieju nie stanął na najwyższym stopniu podium.

Karierę zakończył w 2016 roku, ale już wcześniej w reprezentacji zastąpił go Dmitrij Muserski. To właśnie on jest uznawany za najwyższego zawodnika ze ścisłej światowej czołówki – mierzy 218 centymetrów wzrostu. Choć jest kojarzony przede wszystkim z reprezentacją Rosji, urodził się na Ukrainie i to w barwach kadry juniorów z tego kraju rozpoczynał międzynarodowe występy. W rosyjskiej reprezentacji gra od 2010 roku. Karierę zaczynał jako atakujący, dopiero z czasem został przekwalifikowany na środkowego bloku. Ma na koncie złoto olimpijskie z 2012 roku z Londynu, wygrane turnieje Ligi Światowej, Ligi Narodów, mistrzostw Europy i Pucharu Świata.

Najwyższy siatkarz świata pochodzi z Azji

Muserski był najwyższym zawodnikiem mistrzostw Europy z 2019 roku. Trudno jednak jednoznacznie określić, kto jest najwyższym siatkarzem na świecie, bo nie wszyscy bardzo wysocy gracze robią dużą karierę. Blogi siatkarskie najczęściej tytułują w ten sposób zawodnika z Tajlandii. Wuttichai Suksara mierzy aż 222 centymetry wzrostu. Kiedy był nastolatkiem, zdiagnozowano u niego gigantyzm. Chorobę zatrzymano, a dziś środkowy z Tajlandii próbuje sił w siatkówce. Jego reprezentacja, poza występami w mistrzostwach Azji, rzadko prezentuje się jednak na arenie międzynarodowej.

Jeszcze wyższy od Suksary jest chory na akromegalię Morteza Mehrzad. Irańczyk mierzy aż 246 centymetrów wzrostu i gra w siatkówkę na siedząco. Wystąpił między innymi w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie został najlepiej punktującym zawodnikiem finału, a jego drużyna sięgnęła po złoty medal.

5/5 - (4 votes)