Jak dobrać nakolanniki siatkarskie? Poradnik przed zakupem

Nakolanniki siatkarskie nie należą do obowiązkowego wyposażenia zawodników uprawiających tę dyscyplinę sportu, ale sportowcy z ochraniaczami na kolana to częsty widok. Tak samo jak komplety sportowe, nakolanniki mają sporo zalet, są bardzo popularne zwłaszcza wśród siatkarek oraz młodszych adeptów tego sportu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego elementu.

Dlaczego warto kupić nakolanniki siatkarskie?

Głównym celem, dla którego zakłada się nakolanniki siatkarskie, jest ochrona stawu kolanowego. Zawodnicy uprawiający siatkówkę często wykonują różnego rodzaju pady, są też narażeni na częste upadki. Na problemy z kolanami muszą uważać zwłaszcza siatkarze, którzy najczęściej biorą udział w przyjęciu zagrywki i wykonują najwięcej interwencji w obronie – to przede wszystkim libero, ale także przyjmujący. Stosowanie nakolanników poleca się na przykład osobom rozpoczynającym przygodę z siatkówką. Poobdzierane i potłuczone kolana mogą bowiem szybko i skutecznie zniechęcić do tego sportu. Dobrze dobrane nakolanniki siatkarskie pomogą również ustabilizować kolano, dzięki czemu będą mniej narażone na ryzyko skręceń czy zwichnięć.

Jak dobrać nakolanniki siatkarskie?

Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad wyborem odpowiednich nakolanników. Nawet jeśli określony rodzaj ochraniacza jest stosowany przez ulubionego siatkarza, nie oznacza to, że na innej nodze sprawdzi się równie dobrze. Ważne będzie dobranie odpowiedniego rozmiaru. Oznaczenia mogą być podobne jak w przypadku innych ubrań, ale w przypadku niektórych producentów występuje także rozróżnienie na nakolanniki typu junior oraz senior. W wybraniu odpowiedniego rozmiaru pomocne będzie zmierzenie obwodu nogi kilka centymetrów nad i pod kolanem. Ważne, by ochraniacze zbytnio nie uciskały i nie krępowały ruchów. Nie mogą być jednak zbyt luźne – wówczas nie zapewniają pełnej ochrony i źle wpływają na komfort gry.

Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są nakolanniki siatkarskie. Powinien być elastyczny, dzięki czemu ochraniacz będzie lepiej dopasowywał się do kształtu kolana. Musi też “oddychać”, w przeciwnym razie noga będzie się obficie pocić, co nie pomoże w dobrej postawie na boisku. Przed zakupem warto przymierzyć nakolanniki i wykonać w nich kilka ruchów, przyklęknąć – to pozwoli sprawdzić, jak w praktyce ochraniacze będą zachowywać się na nodze.

Nakolanniki siatkarskie – rodzaje

Nakolanniki do siatkówki znajdują się w ofercie wiodących producentów sprzętu sportowego, ale również firm, które specjalizują się w wytwarzaniu gadżetów dla siatkarzy. Ochraniacze różnią się więc od siebie fasonem czy kolorami. Przeważają ciemne – czarne lub granatowa – ale z racji tego, że nakolanniki często noszą panie, są dostępne również modele białe, a także w nieco bardziej żywych barwach. Nakolanniki można podzielić także ze względu na rodzaj wypełnienia zastosowanego w ochraniaczu. Najpopularniejsze rozwiązania to powłoki żelowe i pianki. Jeśli wypełnienie będzie zbyt cienkie, kolana nawet w ochraniaczach będą narażone na stłuczenia.

3.7/5 - (3 votes)