Miss mistrzostw Europy. Najpiękniejsze siatkarki

Największe turnieje siatkarek to nie tylko mocne ataki i efektowne obrony, jakimi popisują się najlepsze libero w siatkówce. Przy okazji mistrzostw świata czy mistrzostw Europy często powstają rankingi, w których kibice lub dziennikarze wybierają najpiękniejsze zawodniczki. Wśród siatkarek, które zostały wyróżnione tytułem miss największych imprez, są również reprezentantki Polski. Czasami zdarza się i tak, że kobiety znane ze sportowych hal, a także siatkarki plażowe, zostają modelkami.

Siatkarki – polskie miss mistrzostw Europy

Rozgrywane w Polsce jesienią 2009 roku mistrzostwa Europy to jak na razie ostatnia mistrzowska impreza z udziałem reprezentacji Polski, którą kadra biało-czerwonych zakończyła na podium. Drużyna, którą prowadził wówczas Jerzy Matlak, a od połowy turnieju Piotr Makowski, wywalczyła brązowy medal. Lepsze okazały się jedynie Włoszki i Holenderki.

Dodatkowo doceniona została Anna Barańska, od ślubu w 2010 roku znana jako Anna Werblińska. Przed turniejem została kapitanem polskiej kadry. Kibice wybrali ją również miss mistrzostw Europy – zdobyła aż 100 tysięcy głosów. Na drugą w klasyfikacji Agnieszkę Bednarek zagłosowało tylko 20 tysięcy osób. Werblińska grała w kadrze do 2016 roku, zaliczając łącznie 126 występów. Karierę na ligowych boiskach zakończyła rok później.

Mistrzostwa Starego Kontynentu wróciły na polskie parkiety w 2019 roku. Tym razem Polska organizowała turniej wspólnie ze Słowacją, Turcją i Węgrami. Oficjalnej miss zawodów nie wybrano, ale własne głosowanie postanowił zorganizować “Super Express”. W sondzie przeprowadzonej wśród czytelników gazety zwyciężyła polska przyjmująca Martyna Grajber. Druga była libero reprezentacji Polski Maria Stenzel, a trzecia Bułgarka Petya Barakova. Grajber odegrała ważną rolę w drodze “biało-czerwonych” do półfinału, ale sukcesu sprzed 10 lat nie udało się powtórzyć – Polska zakończyła turniej na czwartym miejscu. Wśród najpiękniejszych polskich siatkarek warto również wymienić Katarzynę Skowrońską-Dolatę, która na początku 2007 roku została uznana za miss ligi włoskiej.

Najpiękniejsze siatkarki, które zostały modelkami

Niektóre siatkarki łączą zresztą występy na parkiecie z udziałem w sesjach zdjęciowych. Taki epizod ma na koncie między innymi wspomniana Anna Werblińska. Kilka razy przed obiektywem stanęła również Chorwatka Sanja Popović, kilka lat temu uważana za jedną z najpiękniejszych siatkarek na świecie. Od ślubu w 2016 roku występuje pod nazwiskiem Gamma, w trakcie kariery reprezentowała barwy aż czterech polskich klubów. 

Krok dalej poszła Serbka Jovana Brakocević-Canzian. W 2018 roku wystąpiła w organizowanym w Nowym Jorku pokazie mody World’s Tallest Models Fashion Show. Mimo to na razie nie zdecydowała się na to, by zostać profesjonalną modelką i kontynuuje karierę na siatkarskich parkietach. Grę w siatkówkę z udziałem w pokazach mody i sesjach zdjęciowych łączy między innymi również Amerykanka Kimberly Glass.

Sport na rzecz modelingu zdecydowała się natomiast porzucić Alisa Manjonok. Występowała w klubie Primorje z Władywostoku, ale w 2013 roku zdecydowała się na udział w konkursie piękności, a później zrezygnowała z gry w siatkówkę. Ma na koncie między innymi zwycięstwo w rosyjskiej edycji programu “Top Model”. Urodą imponują często również siatkarki plażowe: karierę w modelingu zrobiła między innymi Gabrielle Reece. Ta urodzona w Kalifornii zawodniczka na początku lat 90. była jedną z czołowych amerykańskich siatkarek na piasku, a po zakończeniu kariery została modelką, występowała również w telewizji.

źródło zdjęcia: fivb.org

5/5 - (4 votes)