Konkursy i turnieje – czyli wydarzenia siatkarskie poza najważniejszymi imprezami

Czy wiesz, że jednym z najpopularniejszych wydarzeń związanych z siatkówką w Polsce jest Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, który odbywa się już od kilkunastu lat? Wspomina on trenera Polskiej reprezentacji, który zdobył wraz z drużyną złoto na Igrzyskach Olimpijskich. Polski Związek Piłki Siatkowej w Polsce często we współpracy z innymi stowarzyszeniami organizuje wiele turniejów. Niektóre z nich są stworzone, aby zachęcić młodych ludzi do grania w siatkówkę. W tym artykule dowiesz się jakie turnieje i konkursy organizuje się w Polsce, aby rozszerzać popularność tej dyscypliny.

Polska siatkówka przeżywała duże emocje związane z trwającą przez miesiąc Liga Narodów. Podczas tego wydarzenia mogliśmy podziwiać naszą polską kadrę siatkarzy, ale także wiele innych znakomitych drużyn. Każdy z zawodników pokazał, na co go stać i czego można się po nim spodziewać. Był to turniej siatkówki, który dla niektórych drużyn był ostatnim testem przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

Każdy wie, że jest to najważniejsza impreza sportowa tego roku. Nie chodzi tutaj tylko o siatkówkę, ale o każdą inną dyscyplinę sportową, która znajdzie się na IO. Przywiezienie medalu olimpijskiego jest czymś niezwykłym dla każdego zawodnika, który bierze w nich udział. Mimo tego cudownego wydarzenia skupmy się jednak na turniejach, konkursach, imprezach, które nie są aż tak popularne dla zwykłego kibica. Spojrzymy wydarzenia siatkarskie, w które zaangażowany jest Polski Związek Piłki Siatkowej, ale i nie tylko.

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera 

Na pewno kibice siatkówki już wiele razy spotkali się z nazwą tego Memoriału i są z nim dobrze zapoznani, ale dla innych może to być zupełna nowość. Pierwszy turniej siatkówki odbył się w 2003 roku. Jest on organizowany przez Fundację Huberta Jerzego Wagnera. Ma on na celu przygotować polską kadrę narodową do dalszego sezonu, ale także uhonorować, postać trenera Wagnera. Wagner był trenerem polskiej reprezentacji, który w 1976 roku doprowadził ją do złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w Montrealu. Co roku w tym turnieju biorą udział 4 państwa, w tym Polska. W 2021 roku Memoriał Wagnera ten odbył się w dniach 9-11 lipca na TAURON Arenie Kraków. Towarzyszyły nam wielkie emocje, szczególnie że był to ostatni raz kiedy mogliśmy zobaczyć naszą drużynę przed wyjazdem do Tokio. W turnieju towarzyskim wzięły udział takie kraje jak: Azerbejdżan, Egipt oraz Norwegia. W przeciągu tych lat, w których odbywa się turniej, Polska zdobyła złoty medal aż 8 razy. W tym roku Polsce także udało się zdobyć pierwsze miejsce.

Mistrzostwa Europy

Mistrzostwa Europy, to już bardziej prestiżowy turniej siatkówki, który cieszy się dużym zainteresowaniem, ale należy o nim wspomnieć. Dlaczego? Ponieważ Polska jest jednym z gospodarzy tego jakże znakomitego wydarzenia w 2021 roku. Niektórzy mówią, że to dzięki niesamowitej atmosferze, która jest wywołana przez polskich kibiców, jest jednym z powodów, dlaczego to właśnie my jesteśmy często wybierani jako organizator jakiegoś wydarzenia. Mistrzostwa Europy będą rozegrane od 1 do 19 września 2021. W fazie grupowej można będzie zobaczyć aż 24 drużyny z kontynentu. Nasze panie zmierzą się w grupie B w Płowdiw z Bułgarią, Niemcami, Hiszpanią, Czechami oraz Grecją. Natomiast panowie z Belgią, Serbią, Ukrainą, Grecją i Portugalią. Grupa panów rozegra mecze z przeciwnikami w fazie grupowej w Polsce na TAURON Arenie Kraków. Jeśli chodzi jeszcze o Polskę, jako współorganizatora to ⅛ oraz ¼ finału odbędzie się w Gdańsku, a w Katowicach odbędą się spotkania strefy medalowej. Również przez takie wydarzenia siatkarskie, polska siatkówka może się prężniej rozwijać. 

Mistrzostwa Polski Kadetów 

Mistrzostwa Polski Kadetów to mecze, które mają swoje miejsce w Polsce. Są to młodzieżowe rozgrywki, które organizowane są od 1979 roku. To właśnie dzięki nim młodzież może się sprawdzić oraz poprawić swoje umiejętności. Turniej ten jest organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Jest to także idealny sposób na promowanie siatkówki wśród młodych ludzi oraz wyszukiwanie młodych talentów. W Mistrzostwach Polski Kadetów uczestniczą te drużyny, które stanęły na podium podczas rozgrywek wojewódzkich. 

Turniej Nadziei Olimpijskich

Turniej ten jest organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej w Spale. Należy przypomnieć, że to właśnie tam polska kadra przygotowuje się na najważniejsze wydarzenia siatkarskie. Rozgrywki zostały zorganizowane dla chłopców z rocznika 2006 oraz młodszych. Jest to wielka akcja szkoleniowa, dzięki której polska siatkówka może w przyszłości zaowocować młodymi talentami. Można tam zobaczyć 14-osobowe reprezentacje z czterech regionów naszej ojczyzny – Wschodu, Zachodu, Północy oraz Południa. Trzeba nadmienić, że składy zostały stworzone poprzez wcześniejszy Regionalny Turniej Nadziei Olimpijskich. TNO to ostatni etap, w którym chłopcy zostają wybierani i otrzymują propozycję nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZPS. Taka sama inicjatywa odbywa się również w Szczyrku, gdzie dziewczęta rywalizują w Turnieju Nadziei Olimpijskiej dziewcząt.

Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej

Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej to rozgrywki, które jak poprzednie imprezy są organizowane przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Toczą się one cyklicznie. Jest to najważniejsza rywalizacja w kraju, jeśli chodzi o siatkówkę, ponieważ dzięki temu spośród drużyn wybierana jest najlepsza. Są one organizowane zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Najbardziej utytułowany klub męski i żeński, który zdobył najwięcej trofeów, jest AZS-AWF Warszawa. W przypadku panów 2 i 3 miejsce zajmują: Skra Bełchatów, Legia Warszawa. Jeśli chodzi o kobiety: AZS Warszawa (już nie funkcjonuje), BKS Stal Bielsko-Biała. 

Mistrzostwa Polski Juniorów w piłce siatkowej

Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej są organizowane przez PZPS od 1971 roku. Turniej siatkówki ma na celu szerzenie popularności piłki siatkowej. Jest to także dobry sposób, aby odkryć młode talenty, które w przyszłości mogą zacząć grać na najwyższym szczeblu, jakim jest reprezentacja. Tak samo, jak w przypadku Mistrzostw Polski Kadetów w tych rozgrywkach biorą udział drużyny, które zajęły pozycje medalowe w mistrzostwach wojewódzkich.

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar KINDER Joy of moving 

Jest to jedno z największych wydarzeń, które promuje siatkówkę wśród młodzieży. Turniej siatkówki jest całkowicie bezpłatny, a udział mogą wziąć w nim dziewczynki i chłopcy w wieku od 11 do 13 lat. Inicjatywa ta jest realizowana we wszystkich regionach w Polsce. Ma on na celu inspirować młode pokolenie oraz zachęcać ich do codziennej aktywności ruchowej. Oczywiście ma też promować dyscyplinę, jaką jest siatkówka i zachęcać dzieci do zapoznania się z tym sportem. Takie wydarzenia siatkarskie są organizowane na terenie całej Polski do 2007 roku. Turniej siatkówki rozgrywa się w kilku etapach: turnieje miejskie, eliminacje wojewódzkie, finał wojewódzki oraz finał ogólnopolski. Jest to wspaniała inicjatywa, aby pokazać, czym jest praca w grupie, rywalizacja czy nawiązywanie nowych przyjaźni. Turniej ten pokazuje, że przez zabawę można się czegoś nauczyć. 

Spotkania z siatkarzami 

Nie samymi turniejami i konkursami człowiek żyje, dlatego są organizowane także spotkania z siatkarzami. W ostatnim roku nie mogły się one odbyć z powodu pandemii, ale we wcześniejszych latach mogliśmy zaobserwować takie wydarzenia. Nie chodzi tylko i wyłącznie o spotkania z reprezentacją ale także o polskie kluby siatkarskie. Polska siatkówka poprzez takie inicjatywy może zachęcić młodych ludzi do uprawiania sportu jakim jest siatkówka. Często poprzez takie spotkania także spełniają się marzenia. Wielu ludzi jest fanami siatkówki i spotkanie swojego idola na żywo może być niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. 

5/5 - (5 votes)