Zagrywka w siatkówce – jak dobrze i skutecznie zagrywać?

Masz problem ze skutecznym zagrywaniem? Mimo wielu prób dalej nie udaje Ci się swoim serwem pokonać przeciwnika? Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrze zagrywać to świetnie trafiłeś. Na samym początku ważne jest, aby pamiętać o technice, która gra tutaj bardzo ważną rolę. Ułożenie poszczególnych partii ciała, miejsce oraz kierunek lecącej piłki to kolejne kroki do perfekcyjnego serwisu. Zacznijmy jednak od tego czym jest zagrywka.

Zagrywka w siatkówce jest podstawową częścią każdego meczu. To właśnie od niej zaczyna się spotkanie i jeśli serwis jest wykonany poprawnie, może przynieść to od razu punkt dla drużyny. Każda zagrywka rozpoczyna akcję i ma na celu wprowadzenie piłki do gry. W zależności od wykonanego serwisu może ona utrudnić przeciwnikowi przyjęcie piłki. Jeśli po zaserwowanej piłce drużyna przeciwna jej nie przyjmie, a wyląduje w świetle boiska, oznacza to, że akcja zakończyła się asem serwisowym. Jest to niezwykle ważne, ponieważ z zagrywki można łatwo zdobyć punkty, ale i łatwo stracić. Zagrywka w siatkówce rozpoczyna się od gwizdka sędziego zawodnik ma dokładnie 8 sekund, aby ją wykonać. 

Jak prawidłowo serwować w siatkówce?

Jeśli ktoś jest fanem siatkówki, to wie, że dobrze wykonana zagrywka jest niezwykle istotna i bardzo często wpływa ona na wynik meczu. Każda zepsuta zagrywka w siatkówce jest stratą punktu dla naszej drużyny, dlatego też chcemy zrobić to jak najlepiej. Jednak jak poprawnie wykonać zagrywkę? Jak ułożyć ręce i ciało, aby nasza zaserwowana piłka znalazł się po drugiej stronie, a najlepiej, żeby zdobyć przy okazji punkt? 

Aby rozpocząć, należy ustawić się za linią końcową boiska. Pamiętajmy o tym, aby podczas wykonywania zagrywki nie przekroczyć jej, ponieważ wtedy zostanie odgwizdany błąd. Zazwyczaj przez rozpoczęciem zawodnicy kozłują kilka razy piłką o parkiet. Należy pamiętać, aby nie zagrywać przed gwizdkiem sędziego, oraz o tym, że po jego gwizdku mamy dokładnie 8 sekund na wykonanie serwisu. 

Zagrywka dla niektórych może okazać się bardzo prosta i nie będą mieli z nią problemu. Jednak inni będą musieli ćwiczyć więcej, aby pomóc nią swojej drużynie podczas meczu, przebić ją na druga stronę boiska, lub zdobyć as serwisowy. 

Najpopularniejszymi zagrywkami są: zagrywka sposobem górnym oraz zagrywka sposobem dolnym. Jednak jak prawidłowo serwować w siatkówce

Zagrywka sposobem górnym

Zaczynamy ją od ustawienia się poza końcową linią boiska. W zależności, którą ręką serwujemy, ustawiamy odpowiednio stopy. Jeśli ktoś jest osobą praworęczną, powinien mieć lekko wysuniętą lewą stopę do przodu. W sytuacji, kiedy osoba jest leworęczna, to prawda noga powinna być lekko z przodu. Następnie za pomocą naszej mniej dominującej ręki podrzucamy piłkę, przed sobą do góry. Kolejnym krokiem jest odchylenie się lekko do tyłu, aby zwiększyć siłę uderzenia. Przenosimy przy tym ciężar ciała na prawą (osoby praworęczne) lub lewą nogę (osoby leworęczne). Podnosimy naszą dominującą rękę, która jest mocno zgięta w łokciu do góry i wykonujemy zamach, tak, aby uderzyć w piłkę. Nadgarstek powinien być rozluźniony, aby nie nabawić się kontuzji. Należy pamiętać o tym, aby nasza dłoń była napięta a palce rozłożone. W końcowej fazie zagrywki przenosimy ciężar ciała na stopę, która znajduję się z przodu. Bardziej doświadczeni zawodnicy wykonują serw z wyskoku.

Ta zagrywka w siatkówce jest mocna i trudniejsza dla przeciwnika. Kiedy chcemy wykonać taki serwis, powinniśmy wysoko podrzucić piłkę, przed siebie do góry. Następnie wyskoczyć w momencie, kiedy piłka zacznie powoli upadać i ją uderzyć. 

Rodzaj zagrywki - zagrywka sposobem górnym
Poprawne wykonanie zagrywki sposobem górnym. Źródło: https://wychowaniefizyczne.net/konspekt-lekcji-wychowania-fizycznego-siatkowka-nauka-zagrywki-tenisowej/

Zagrywka sposobem dolnym

Zapytacie jak prawidłowo serwować w siatkówce sposobem dolnym? Zawodnik powinien ustawić się za końcową linią boiska. Zaczynamy od ustawienia nóg. Noga, która jest dominująca, powinna znajdować się z tyłu. Należy pamiętać, aby kolana były lekko ugięte podczas wykonywania zagrywki. Piłka powinna znajdować się na wystawionej do przodu dłoni: osoba leworęczna – prawa dłoń, osoba praworęczna – lewa dłoń. Robimy zamach ręką dominującą do tyłu i lekko pochylamy się do przodu. Następnie powinniśmy podrzucić piłkę lekko do góry. Uginamy lekko kolana i obniżamy swoją postawę. Kiedy piłka zaczyna powoli opadać, szybki ruchem uderzamy ją. Nasza dłoń powinna być napięta, aby nadać piłce mocy podczas wykonywanej zagrywki. Po wykonanym serwisie, należy pamiętać, aby wrócić na swoje miejsce na boisku.

Zagrywka sposobem dolnym w siatkówce
Wykonywanie poprawnej zagrywki sposobem dolnym w siatkówce. Źródło: http://sporttopestka.pl/konspekt-pilka-siatkowa-zagrywka-dolna/

Miejsce i kierunek zagrywki mają znaczenie 

Podczas meczu siatkarskiego zagrywka to często klucz do sukcesu. Ważnym elementem jest miejsce, w które chce się zagrać oraz kierunek, w jakim poleci piłka. Jeśli chodzi o kierunek, mamy ich dwa w piłce siatkowej: 

  • Po prostej – piłka leci prostopadle do bocznej linii boiska. 
  • Po skosie – piłka leci pod kątem do bocznej linii boiska. 

Jeśli chodzi o miejsce, w które chcemy zagrywać mamy kilka opcji: 

  • Tuż za siatkę – dzięki takiej zagrywce, możemy zniwelować szanse, że piłka przeleci za linię końcową boiska. Należy jednak uważać na to, aby nie uderzyła ona w siatkę, kiedy serwis będzie zbyt lekki. Mimo że piłka nie jest wysłana na drugą stronę boiska z dużą siłą, może być, jeśli chodzi o jej odbiór. Takie piłki kierowane są najczęściej do zawodników, którzy są najsłabsi, jeśli chodzi o przyjmowanie.
  • W środek boiska – w tym przypadku, najczęściej miejscem zagrywki jest punkt, pomiędzy dwójką przyjmujących. Trzeba pamiętać, że w tej zagrywce liczy się mocne uderzenie. Należy jednak mieć na uwadze to, że jeśli uderzymy ją zbyt mocno, piłka może znaleźć się poza linią końcową boiska, przez co tracimy punkt. 
  • W końcową strefę boiska – piłka lecąca dłużej na pewno utrudni zawodnikom przyjęcie. Dzieje się tak, ponieważ podczas dłuższego lotu można zauważyć efekt szybowania, który utrudnia dokładne przyjęcie. 

Co jeszcze jest ważne w dobrej zagrywce to to, aby wybrać przeciwnika, na którego chcemy wykonać nasz serwis. Powinno unikać się zawodników na pozycji libero, którzy są profesjonalnie wyszkoleni do tego typu przyjęć. Celuj w środkowych, atakujących lub rozgrywających, aby mieć większe szanse na zdobycie punktu. Zagrywka w siatkówce musi być nieprzewidywalna. Dlatego też trzeba również pamiętać, aby zmieniać kierunek i rodzaj serwisu. Poprzez brak zmian, przeciwnik może wiedzieć czego się po nas spodziewać i z większą łatwością przyjmie naszą zagrywkę. 

Mocna zagrywka z wyskoku oraz flot

Na boisku możemy najczęściej zaobserwować dwa rodzaje zagrywki: mocną zagrywkę oraz flot. Mocna zagrywka z wyskoku charakteryzuje się tym, że zawodnik skacze do piłki podczas zagrywki. Sprawia to, że siła wykonywanego serwisu jest znacznie większa niż bez wykonanego wcześniej wyskoku. Mimo że jest to serwis często bardzo trudny do odbioru, jest także bardzo ryzykowny. Można łatwo przebić piłkę za boczną lub końcową linię boiska. Zagrywka z wyskoku często jednak szybuje szybko. Piłka utrudnia zawodnikom zdecydowanie o tym, czy wpadnie ona w boisko, czy nie. Dlatego też osoby z dobrą mocną zagrywką mogą zdobyć sporo punktów dla swojej drużyny, dzięki asom serwisowym. Zagrywka ta najczęściej leci z prędkością ponad 100 km/h.

Flot zwany też “brazylijką” to w idealny sposób jeśli interesuje nas lżejsza zagrywka. Flot, mimo że nie dysponuje dużą, jest trudny do odbioru. Powodem jest to, że trudno przewidzieć tor lotu piłki, kiedy wykonywana jest za zagrywka. Flot często rozwija prędkość do około 50-70 km/h.

Wilfredo Leon – mistrz asów serwisowych 

Podczas tegorocznej Ligii Narodów Wilfredo Leon mógł dopisać na swoje konto nowy światowy rekord. W trakcie meczu z Serbią zdobył aż 13 asów serwisowych w jednym spotkaniu. Jest to na pewno niespotykany wyczyn. Co więcej, Leon, może także pochwalić się tym, że wykonał jeden z najszybszych serwisów w historii siatkówki. Jego rekordowa zagrywka popędziła w stronę rywala z prędkością aż 135.6 km/h! 

4.6/5 - (8 votes)