Memoriał Wagnera – największy towarzyski turniej świata w siatkówce

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera to dziś najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny towarzyski turniej siatkarski na świecie. Co roku czołowe reprezentacje przyjeżdżają do Polski, by upamiętnić jednego z najwybitniejszych siatkarskich trenerów, ale i sprawdzić siły przed najważniejszymi imprezami sezonu. Spotkania tego turnieju niezmiennie cieszą się prestiżem, a bilety na Memoriał Wagnera są chętnie nabywane przez kibiców. Dlaczego te rozgrywki są tak wyjątkowe?

Hubert Wagner – wyjątkowy trener polskiej kadry

Pomysłodawcą turnieju na cześć Wagnera był Jerzy Mróz, główny organizator imprezy. To on stanął na czele powołanej w 2003 roku w Olsztynie Fundacji Huberta Jerzego Wagnera. Oprócz organizacji corocznych turniejów jej zadaniem jest też popularyzacja siatkówki.

Memoriał upamiętnia jedynego polskiego trenera, który poprowadził reprezentację biało-czerwonych do złotego medalu igrzysk olimpijskich. Drużyna, którą kierował Hubert Wagner, zdobyła również mistrzostwo świata i dwa srebrne medale mistrzostw Europy.

Pomysł na organizację memoriału narodził się po śmierci trenera. Wagner w marcu 2002 roku zginął w Warszawie w wypadku samochodowym. Pierwszy turniej w hołdzie wybitnemu szkoleniowcowi rozegrano w sierpniu 2003 roku w Olsztynie. Wystąpiły w nim cztery drużyny, pierwszymi triumfatorami zostali Holendrzy. 

Najlepsze drużyny Memoriału Wagnera

Formuła rozgrywania Memoriału Wagnera przez lata ewoluowała. Piłki do siatkówki w ramach turnieju czasami odbijano tylko przez trzy dni, a czasami nawet przez pięć. Najczęściej w imprezie rywalizowały cztery zespoły, ale bywały edycje, w których startowało aż osiem drużyn. Za każdym razem o zwycięstwo w turnieju walczyła reprezentacja Polski siatkarzy, czasami w rozgrywkach uczestniczyła również drużyna B biało-czerwonych. Turniej zyskiwał coraz większą renomę, przez kilkanaście lat wystąpiły w nim czołowe drużyny świata, między innymi Brazylia, Rosja czy Serbia.

Najbardziej utytułowaną drużyną Memoriału Wagnera jest reprezentacja Polski. Siatkarze znad Wisły wygrali osiem z 17 edycji turnieju, tylko raz, w 2011 roku, zabrakło ich na podium imprezy. Po dwa triumfy zanotowały Brazylia, Rosja i Holandia. Polscy kibice w czasie meczów memoriału mogli oglądać największe gwiazdy siatkówki, takie jak Giba, Dmitrij Muserski czy Nikola Grbić.

Memoriał Wagnera – mecze siatkarskie i ich gospodarze

Memoriał Wagnera jest rozgrywany latem. Mecze siatkarskie turnieju ku pamięci wybitnego trenera polskiej kadry odbywały się w różnych miastach. Do 2008 roku “domem” imprezy był Olsztyn. Potem memoriał gościł na różnych arenach – między innymi w Łodzi, Bydgoszczy i Katowicach. Poza Olsztynem najczęściej odwiedzał boisko do siatkówki w Krakowie, gdzie siatkarze walczyli w tym turnieju już pięciokrotnie. To właśnie pod Wawelem bilety na Memoriał Wagnera cieszyły się największym zainteresowaniem – mecze siatkarskie w Tauron Arenie Kraków oglądało aż 15 tysięcy widzów.

5/5 - (1 vote)