Siatkówka – rozgrywki. Jak Liga Światowa zmieniła dyscyplinę
Siatkówka jest dziś jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu w Polsce. Jej mecze w czasie najważniejszych imprez oglądają w telewizji miliony widzów, a hale nad Wisłą na spotkaniach kadry pękają w szwach. Milowym krokiem w rozwoju siatkówki w Polsce i na świecie była inauguracja Ligi Światowej. Dziś jej spadkobierczynią jest Liga Narodów. Jak coroczne rozgrywki wpłynęły na popularność dyscypliny?
Liga Światowa – historia
Rozgrywki nazwane Ligą Światową były pomysłem Rubena Acosty. Meksykanin w latach 80. został wybrany przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Szukał rozwiązania, dzięki którym najlepsze męskie reprezentacje będą rywalizować częściej niż przy okazji rozgrywanych co cztery lata igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Tak powstała Liga Światowa, czyli coroczne, letnie rozgrywki z udziałem czołowych drużyn. To inauguracja sezonu reprezentacyjnego.
Liga Światowa – zmiany dla telewizji
Pierwsza edycja wystartowała w 1990 roku z udziałem ośmiu drużyn. Z czasem liczba uczestników rosła, podobnie było z wysokością nagród. Do udziału w projekcie dopingował bowiem nie tylko poziom sportowy, ale i wysokie jak na siatkówkę nagrody. Warunkiem uczestnictwa była wpłata wpisowego oraz zapewnienie przez każdy kraj transmisji telewizyjnej spotkań. LŚ umożliwiła jednak wyjątkową promocję dyscypliny. Pokazywanie meczów w telewizji stało się jeszcze bardziej atrakcyjne, kiedy federacja, czyli FIVB, pod koniec lat 90. mocno zmieniła zasady gry. Dzięki nim siatkówka i treningi siatkarskie stały się bardziej dynamiczne, a mecze nieco krótsze.
Liga Światowa w Polsce
LŚ wydatnie pomogła również w rozwoju siatkówki w Polsce, doprowadzając ją do ponownego rozkwitu. Męska kadra ostatnie sukcesy zanotowała na początku lat 80. W latach 90. wyrosło jednak nowe, utalentowane pokolenie siatkarzy, którzy w 1997 roku zdobyli mistrzostwo świata juniorów. Niedługo później mieli już okazję rywalizować z najlepszymi w LŚ, w której biało-czerwoni zadebiutowali właśnie latem 1998 roku. Zaczęło się od zaledwie trzech zwycięstw w 12 spotkaniach, ale od tamtej pory Polska występowała w LŚ już co roku. W 2012 roku udało się jej w końcu zwyciężyć w turnieju finałowym.
Kibice na najwyższym poziomie
Regularne spotkania z najlepszymi podniosły poziom polskiej drużyny, ale mecze z Brazylią. Rosją czy Serbią w halach nad Wisłą znacznie zwiększyły też popularność dyscypliny. Bilety na Ligę Światową rozchodziły się jak ciepłe bułeczki – to właśnie w trakcie tych rozgrywek biało-czerwoni kibice zyskali sobie opinię najlepszych fanów na świecie. Miejscem szczególnie ważnym dla siatkówki został katowicki Spodek, gdzie w 2001 roku po raz pierwszy Polska gościła turniej finałowy tych rozgrywek.
Liga Narodów, czyli spadkobierczyni Ligi Światowej
Ostatnia edycja LŚ została rozegrana latem 2017 roku i zakończyła się zwycięstwem Francji. Rok później ruszyła Liga Narodów, którą szef światowej federacji Ary Graca nazwał “najważniejszymi rozgrywkami w historii FIVB”. Miała ona wręcz zrewolucjonizować sposób, w jaki pokazywana jest siatkówka. W rozgrywkach występuje 16 drużyn – 12 stałych uczestników i czterech zagrożonych spadkiem. Najsłabszy z tej czwórki co roku jest zastępowany przez najlepszego z pretendentów.
Każda drużyna biorąca udział w LN rozgrywa 15 meczów fazy zasadniczej, w których mierzy się ze wszystkimi pozostałymi uczestnikami. Występuje w rozsianych po całym świecie pięciu turniejach, w każdym rozgrywając trzy mecze. W turnieju finałowym bierze udział pięć najlepszych drużyn oraz jego gospodarz. Dwie pierwsze edycje wygrali Rosjanie, Polska może pochwalić się brązowym medalem z 2019 roku. Podobny format do męskiego turnieju ma kobieca LN.