Rosyjska dominacja. Najbardziej utytułowane drużyny Ligi Mistrzów

Pod siatką jest tak jak w piłce nożnej – najważniejsze klubowe rozgrywki to Liga Mistrzów w siatkówce. Jest rozgrywana od 60 lat, ale zdominowały ją zespoły ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a później Rosji. W sumie po najwyższe laury sięgnęli jednak reprezentanci dziewięciu krajów, wśród nich była również Polska. Nasz portal siatkarski przybliży Wam historię tych rozgrywek.

Początki – Puchar Europy Mistrzów Klubowych

Impulsem do powołania siatkarskich rozgrywek dla najlepszych męskich klubów Europy był Puchar Europy Mistrzów Krajowych w piłce nożnej. Pomysłodawcami siatkarskiego odpowiednika byli Polacy, na czele instytucji odpowiedzialnej za organizację turnieju stanął Benedykt Menel, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Pierwsze mecze rozegrano w sezonie 1959/1960. Siatkówka po raz drugi poszła w ślady futbolu w roku 2000. Wówczas zdecydowano się na reformę rozgrywek – Puchar Europy Mistrzów Klubowych przekształcono w Ligę Mistrzów.

Liga Mistrzów w siatkówce – obecne zasady

Obecnie Liga Mistrzów rozpoczyna się od fazy grupowej, w której dwa miejsca zajmują drużyny z kwalifikacji. Reszta jest zarezerwowana dla drużyn z najsilniejszych europejskich lig. Łącznie rozgrywki rozpoczyna 20 zespołów podzielonych na pięć grup. Każda drużyna w grupie rozgrywa po dwa mecze ze wszystkimi rywalami – do fazy play-off awansują zwycięzcy grup oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Przez lata o końcowym triumfie decydował turniej Final Four, w sezonie 2018/2019 losy tytułu najlepszej klubowej drużyny Europy rozstrzygnął pojedynczy mecz na neutralnym terenie.

Najbardziej utytułowane drużyny

W ciągu blisko 60 lat PEMK, a potem LM, najwięcej sukcesów zapisały na swoim koncie zespoły ze Związku Radzieckiego. Pierwszym klubowym mistrzem Europy zostało CSKA Moskwa. To była zapowiedź dominacji tej drużyny, która łącznie sięgnęła po triumf aż 13 razy. Tradycje moskiewskiego zespołu już po rozpadzie ZSRR kontynuowali przedstawiciele ligi rosyjskiej. Drugim najbardziej utytułowanym klubem w historii rozgrywek z pięcioma triumfami został Zenit Kazań. Łączny dorobek radziecko-rosyjski to 22 tytuły.

Z drużynami ze wschodu kontynentu najmocniej walczyli przedstawiciele Włoch. Drużyny z Italii mają na koncie 18 triumfów, na które złożył się dorobek aż siedmiu zespołów. Najwięcej zwycięstw w rozgrywkach, po cztery, zanotowały Pallavolo Modena i Sisley Treviso. Kolejne miejsca w klasyfikacji wszechczasów to rumuńskie kluby z Bukaresztu – Dinamo i Rapid wygrywały rozgrywki trzy razy. Od kiedy rozgrywki są prowadzone w formacie LM, oprócz Rosjan i Włochów tylko dwa kraje mogły cieszyć się z triumfu. W 2001 roku końcowe zwycięstwo świętował francuski Paris Volley, po czterech latach jego sukces powtórzył Tours VB, a w 2007 roku wygrał niemiecki VfB Friedrichshafen.

Polskie kluby w Lidze Mistrzów

Polska w XXI wieku aż pięciokrotnie była gospodarzem turnieju finałowego LM. Największy sukces biało-czerwonych miał jednak miejsce jeszcze w latach 70. Jak wspomina niejeden blog siatkarski, w 1978 roku najlepszą drużyną Europy został Płomień Milowice. Drużyna z Sosnowca w decydującej konfrontacji o medale okazała się lepsza od reprezentantów Holandii, Czechosłowacji i Turcji. W Płomieniu grali wówczas między innymi trzej mistrzowie olimpijscy z Montrealu: Ryszard Bosek, Włodzimierz Sadalski i Wiesław Gawłowski.

Poza sukcesem Płomienia drużyny znad Wisły trzykrotnie zajmowały drugie miejsce – Resovia w 1973 i 2015 oraz Skra Bełchatów w 2012. Obecnie do uczestnictwa w rozgrywkach od fazy grupowej są uprawnione trzy polskie drużyny. W sezonie 2019/2020 PlusLigę w LM reprezentują Zaksa Kędzierzyn-Koźle, Projekt Warszawa oraz Jastrzębski Węgiel.