Zaksa Kędzierzyn-Koźle – dominatorzy PlusLigi

Siatkówka w Polsce należy do grona najpopularniejszych sportów. Jest chętnie oglądana w halach oraz w telewizji. Mecze polskiej reprezentacji przyciągają na takie wydarzenia tysiące osób, a przed telewizory miliony. Wielu fanów regularnie śledzi rozgrywki polskiej ligi, w której prym wiodą zawodnicy Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Co warto wiedzieć o drużynie z województwa opolskiego? Odpowiadamy!

Profesjonalna liga siatkówki

Siatkarze o tytuł mistrza Polski walczą od 1929 roku. Dotychczas rozegrano 84 sezony, w tym 20 jako liga profesjonalna. Pierwszy taki sezon PlusLigi, a wcześniej (do 2008 roku) Polskiej Ligi Siatkówki, został rozegrany w latach 2000-2001. Jego zwycięzcą został Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle, który po kilku zmianach nazw występuje obecnie jako Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle. W ciągu tych 20 sezonów kędzierzynianie aż sześciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Medalowa punktacja w siatkówce podobna jest do tej w innych sportach. W tabeli wszechczasów pierwsi są ci, którzy mają najwięcej złotych krążków. Zaksa ustępuje w niej jedynie PGE Skrze Bełchatów, która najlepsza była dziewięć razy.

Dominacja Zaksy w ostatnich latach

W czterech sezonach dominacja ekipy z Kędzierzyna-Koźla była prawie niezakłócona. Mistrzostwo Polski zdobyli w sezonach 2015/15, 2016/17 i 2018/19. Tylko w sezonie 2017/18 musieli uznać wyższość PGE Skry Bełchatów. Co warte zauważenia, w każdym z tych sezonów, również tym, w którym na szyjach siatkarzy zawisły “tylko” srebrne medale, zawodnicy Zaksy zawsze byli najlepszą drużyną sezonu zasadniczego. To pokazuje nie tylko siłę drużyny, ale i dużą stabilność formy.

Jak gra Zaksa? Skład dominatorów

Skład najlepszej drużyny w Polsce oparty jest w głównej mierze na krajowych zawodnikach, których uzupełnieniem są wysokiej klasy zagraniczni siatkarze. Wielu Polaków, którzy na co dzień trenują w Kędzierzynie-Koźlu, w meczach narodowych przywdziewa biało-czerwone barwy. Wśród nich wymienić należy takich graczy jak Paweł Zatorski, Łukasz Kaczmarek czy Aleksander Śliwka. Z kolei najbardziej znani obcokrajowcy to Włoch Simone Parodi oraz Francuz Benjamin Toniutti. We wcześniejszych sezonach o sile kędzierzynian stanowiły takie tuzy jak Belg Sam Deroo, Mateusz Bieniek, Włoch Marco Falaschi, Francuz Kevin Tillie czy Dawid Konarski.

Kogo na ławce ma Zaksa? Trener prosto z Bałkanów

W maju 2019 roku, po wypełnieniu kontraktu w Zaksie, Andrea Gardini podjął decyzję o rozstaniu z kędzierzyńskim klubem i powrocie do ojczyzny – Włoch. Jego miejsce zajął Nikola Grbić. To były reprezentant Serbii, który uznawany był za jednego z najlepszych rozgrywających świata. Jako zawodnik był mistrzem olimpijskim z 2000 roku, a cztery lata wcześniej wywalczył na tej imprezie brąz. Wygrywał także mistrzostwo Włoch czy Rosji. A to nie jedyne jego sukcesy. Jako trener reprezentacji Serbii doprowadził ją do brązu mistrzostw Europy (2017) oraz srebra (2015) i złota (2016) Ligi Światowej.

5/5 - (1 vote)