Mistrzostwa Europy siatkarzy 2021. Polska gospodarzem

Siatkówka – mistrzostwa Europy 2021 odbędą się na polskich parkietach. Polska została jednym z czterech państw-gospodarzy najbliższego europejskiego czempionatu. To właśnie nad Wisłą zostaną rozegrane najważniejsze mecze turnieju – półfinały i wielki finał. Biało-czerwoni będą walczyć o poprawę rezultatu z ostatniej imprezy, kiedy to zajęli trzecie miejsce na ME 2019.

ME 2021 – Polska, Czechy, Finlandia i Estonia

Mistrzostwa Europy siatkarzy po raz drugi z rzędu zostaną zorganizowane przez cztery kraje. CEV, czyli Europejska Konfederacja Siatkówki, zdecydowała się powierzyć mistrzostwa Czechom, Finlandii, Estonii i Polsce.

– Jestem dumny i szczęśliwy, że Polska będzie jednym z czterech organizatorów EuroVolley 2021 mężczyzn. To kolejny najwyższej rangi turniej, który odbędzie się w naszym kraju – uważa Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, cytowany przez oficjalną stronę siatkarskiej centrali. – Cieszę się, że mistrzostwa ponownie odbędą się w czterech krajach. Ta formuła znakomicie służy promocji siatkówki w Europie.

Po raz pierwszy mistrzostwa Europy dzielone między czterema państwami zostały rozegrane w 2019 roku. Turniej gościły boiska do siatkówki w Holandii, Belgii, Francji i Słowenii. Polacy pod wodzą Vitala Heynena zdobyli brązowy medal. Triumfowali Serbowie, którzy w finale pokonali Słoweńców.

ME siatkówka – terminarz

Mecze ME 2021 zostały podzielone na cztery kraje, ale najwięcej spotkań zorganizuje Polska. Nad Wisłą ma się odbyć aż 25 meczów – 15 z nich to spotkania fazy grupowej. Oprócz tego w naszym kraju będzie można obejrzeć cztery spotkania 1/8 finału, dwa ćwierćfinały i półfinały. Mistrzostwa Europy siatkarzy 2021 zakończą się meczem o trzecie miejsce oraz finałem, który również odbędzie się w polskich halach. Na razie nie wiadomo jednak, które polskie miasta będą gospodarzami imprezy.

Mistrzostwa Europy siatkówka – Polska gospodarzem po raz trzeci

Mistrzostwa Europy siatkarzy zagoszczą na polskich parkietach po raz trzeci. Ta impreza zadebiutowała w naszych halach w 2013 roku, gdy Polska pomagała w organizacji turnieju Danii.

Cztery lata później nasz kraj był samodzielnym gospodarzem imprezy. Mecz otwarcia rozegrano na Stadionie Narodowym w Warszawie, a decydujące spotkania gościła krakowska Tauron Arena. Pod Wawelem triumfowała Rosja, która 3 września 2017 roku pokonała w finale Niemców. Reprezentacja Polski odpadła w barażach o 1/8 finału, przegrywając 0:3 ze Słowenią. W 2019 roku Polska współorganizowała również mistrzostwa Europy siatkarek, które siatkarki znad Wisły zakończyły na czwartej pozycji.

ME siatkówka – wyniki reprezentacji Polski

Do tej pory biało-czerwoni tylko raz wygrali ME siatkarzy. W 2009 roku drużyna, którą prowadził Daniel Castellani, zdobyła złoto turnieju rozgrywanego w Turcji. Polacy mają na koncie jeszcze osiem miejsc na podium mistrzostw Europy – pięć razy zajęli drugie miejsce, trzy razy przywieźli do kraju brązowy medal.

5/5 - (4 votes)