Jak dbać o formę. Dieta dla siatkarzy

Siatkówka, podobnie jak inne sporty, w ciągu ostatnich kilkunastu lat stała się zdecydowanie bardziej profesjonalna. Nie chodzi jedynie o organizację siatkarskich zawodów, ale również treningi siatkarskie i przygotowania do meczów. Dzisiaj ważna jest już nie tylko rozgrzewka siatkarska, ale również dieta dla siatkarzy. Podpowiadamy, jak się odżywiać, by łatwiej osiągnąć wysoką formę i być w pełni gotowym do meczu.

Treningi i mecze siatkarskie – wymagania

Siatkówka jest specyficznym sportem, który angażuje niemal całe ciało. Oprócz rąk, odgrywających kluczową rolę w przyjęciu, wystawianiu piłki czy atakach, ważne są odpowiednio wytrenowane nogi oraz mocny i stabilny kręgosłup. Siatkarzowi potrzeba sporo siły, zwłaszcza tak zwanej siły eksplozywnej – w krótkim czasie musi bowiem wysoko skoczyć i mocno zbić piłkę. Równocześnie zawodnicy powinni być wytrzymali. Pięciosetowe mecze czasami trwają przecież ponad dwie godziny. Do tego wyczerpujące bywają treningi, w skład których wchodzą zajęcia na siłowni czy ćwiczenia na wyskok. Siatkówka wymaga również odpowiedniej szybkości, precyzji w odbijaniu piłki i refleksu, który przydaje się szczególnie w czasie gry w obronie.

Dieta dla siatkarzy – profesjonaliści przed i po meczu

Dieta dla siatkarzy zmienia się w czasie przerwy między sezonami, ale my skupimy się na tym, jak zawodnicy odżywiają się w trakcie rozgrywek ligowych czy reprezentacyjnych. Najważniejszą rolę odgrywają węglowodany, które zapewniają moc potrzebną do treningów oraz spotkań. Po meczach zawodnicy często sięgają z kolei po białko. Tłuszcze? Na nie trzeba uważać, by zachować odpowiednią, siatkarską sylwetkę.

Węglowodany są kluczowe zwłaszcza przed meczem. Posiłek z nich złożony zwykle spożywa się dwie, trzy godziny przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Powinien być tak skomponowany, by organizm zbyt szybko nie zaczął odczuwać głodu. Kilkanaście minut przed spotkaniem siatkarze zwykle sięgają po żele energetyczne.

dieta dla siatkarza

Energia w czasie meczu

Ważną sprawą jest dostarczanie organizmowi węglowodanów również w trakcie meczu. Tutaj znów ważną rolę mogą odegrać żele, ale także napoje, zwłaszcza izotoniczne. W czasie wysiłku siatkarze obficie się pocą, co sprawia, że kluczowe staje się odpowiednie nawodnienie organizmu. Napoje izotoniczne wypijane między setami nie tylko gaszą pragnienie, ale uzupełniają też wypłukiwane z organizmu elektrolity. Profesjonalni siatkarze muszą pamiętać o odpowiednim posiłku również po zakończeniu meczu i do dwóch godzin po ostatnim gwizdku przyjąć odpowiednią porcję węglowodanów. Zawodowcy często sięgają również po dedykowane sportowcom odżywki.

Siatkarski jadłospis – na co postawić?

Jakie produkty do swojej codziennej diety powinny włączyć osoby, które regularnie grają w siatkówkę? Już śniadanie musi im zapewnić odpowiednią porcję węglowodanów, dlatego warto postawić na płatki z mlekiem czy biały ser z miodem. W przypadku obiadów na siatkarskich stołach króluje makaron, ryż i kasza. Białko najlepiej uzupełnią ryby i białe mięso, ewentualnie chude mięso czerwone.

Duże zapotrzebowanie organizmu na węglowodany nie oznacza natomiast, że można bez konsekwencji objadać się słodyczami. Powinny one stanowić jedynie rzadko stosowany dodatek, gdy w diecie zabraknie potrzebnych kalorii. Bardziej pożądane są naturalne cukry, które zawiera na przykład wspomniany miód czy syrop klonowy. Ważne, by spożywane w ciągu dnia przekąski były kaloryczne, ale jednocześnie zdrowe. Produktem, który często gości w diecie siatkarzy jest na przykład jogurt. Kolacja? Dobrze postawić w niej na owoce i warzywa, najlepiej zjeść ją dwie godziny przed snem.

Artykuł przygotowany przy współpracy z https://www.dietering.com/miasto/rzeszow/

5/5 - (3 votes)