Bartosz Kurek i inni siatkarze w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski

Plebiscyt “Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski każdego roku elektryzuje setki tysięcy fanów. Wielu zawodników marzy o tym, aby być na szczycie, ale co roku może tam znaleźć się tylko jeden z nich. Jacy siatkarze zajmowali wysokie miejsca w  Plebiscycie? Przedstawiamy ich krótkie sylwetki!

Bartosz Kurek

Jedynym siatkarskim zwycięzcą plebiscytu “Przeglądu Sportowego” jest Bartosz Kurek. Wzrost tego siatkarza to aż 205 centymetrów, nic więc dziwnego, że jest jednym z najwyższych laureatów tej nagrody. Zwycięstwo Kurka w 2018 roku było w pełni zasłużone. Atakujący był jednym z liderów polskiej kadry, która obroniła tytuł mistrzów świata z 2014 roku. Na turnieju rozgrywanym we Włoszech i w Bułgarii był najlepszym zawodnikiem, otrzymał także tytuł najlepszego siatkarza 2018 roku w Europie. Kurek wcześniej znalazł się także w dziesiątce najlepszych polskich sportowców. W 2011 roku był drugi, przegrał jedynie z Justyną Kowalczyk, jednak aż o ponad 100 tysięcy głosów. Natomiast w 2012 roku uplasował się na szóstej pozycji.

Michał Kubiak

W 2018 roku plebiscyt zdominowała siatkówka. Wyniki “meczu” siatkarze vs. pozostali sportowcy mogłyby być wręcz przytłaczające. Oprócz zwycięskiego Kurka, siatkarze zostali uznani najlepszą drużyną roku, a kapitan reprezentacji Michał Kubiak zajął trzecie miejsce klasyfikacji. Rozdzielił ich skoczek narciarski Kamil Stoch. Kubiak razem z Brazylijczykiem Douglasem wybrany został wówczas również najlepszym przyjmującym siatkarskiego mundialu. “Dziki” w czołowej dziesiątce znalazł się też w 2015 roku. Zajął piąte miejsce. 

Mariusz Wlazły

Dziewięciokrotny mistrz Polski w siatkówce wraz ze Skrą Bełchatów, czyli Mariusz Wlazły, w 2014 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie. Przegrał jedynie ze Stochem, który otrzymał zaledwie 10 tysięcy głosów więcej. Wlazły w 2014 roku poprowadził reprezentację Polski do zwycięstwa w mistrzostwach świata, które były wówczas rozgrywane w polskich halach. Wlazły został uznany MVP tego turnieju oraz najlepszym atakującym.

Piotr Gruszka

W 2009 roku trener piłkarski Franciszek Smuda wręczył statuetkę Piotrowi Gruszce. Wychowanek Hejnału Kęty głosami czytelników uplasował się na trzecim miejscu, za Justyną Kowalczyk i Anitą Włodarczyk. Gruszka był wiodącą postacią kadry, która w 2009 roku zdobyła mistrzostwo Europy. Został również wybrany MVP tego turnieju. 

Sebastian Świderski

Z kolei trzy lata wcześniej trzecią lokatę w plebiscycie “Przeglądu Sportowego” zajął Sebastian Świderski. Został doceniony dzięki występom w polskiej reprezentacji, z którą zdobył srebro mistrzostw świata. Piękną drogę polskich “Orłów” zakończyła porażka z wielką w tamtym czasie Brazylią. Choć nie otrzymał wówczas żadnej nagrody indywidualnej, to zrekompensował to sobie nagrodą w plebiscycie. Przegrał jedynie z Otylią Jędrzejczak i Robertem Kubicą.  

Wilfredo Leon 

W ostatnim, 85. Plebiscycie “Przeglądu Sportowego”, który przyznawał nagrody najlepszym sportowcom 2019 roku, w najlepszej dziesiątce znalazł się kubański siatkarz, który reprezentuje Polskę – Wilfredo Leon. Uplasował się na siódmej lokacie. Powtórzył tym samym wynik Edwarda Skorka, który mógł się pochwalić takim osiągnięciem w 1976 roku.

Rate this post