Mecze siatkarskie i nie tylko. Najchętniej oglądane wydarzenia sportowe w Polsce
Coraz mniej osób w Polsce deklaruje, że ogląda telewizję. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki wśród osób, które regularnie opłacają abonament radiowo-telewizyjny. Jednak w momencie wydarzeń sportowych chętnie zasiadamy przed odbiornikami telewizyjnymi, włączamy mecze siatkarskie, piłkarskie lub skoki narciarskie i kibicujemy ulubionym zawodnikom, drużynom oraz reprezentacji Polski. Jakie wydarzenia sportowe były najchętniej oglądane nad Wisłą? Sprawdzamy!
Od czego zależy oglądalność?
Istotna jest przede wszystkim stawka spotkania, które rozgrywają piłkarze czy polscy siatkarze. Mecze mistrzostw świata, Europy, igrzyska olimpijskie, spotkania eliminacyjne – im wyższa ranga, tym przyciąga większą publikę. Równie istotną składową jest data rozgrywania zawodów. Jeśli odbywają się w godzinach roboczych, publika będzie zdecydowanie niższa. Badania telemetryczne z oczywistych względów nie są prowadzone od “zawsze”, dlatego pewne wydarzenia sportowe dawniej mogły mieć jeszcze wyższą oglądalność. Przedstawiamy najpopularniejsze wydarzenia sportowe oraz ich widownię.
Piłka nożna
Niezaprzeczalnie piłka nożna, mimo braku spektakularnych sukcesów reprezentacji, jest polskim sportem narodowym. Mecze kadry – zwłaszcza na wielkich imprezach – przyciągają przed telewizory wielkie tłumy. Dlatego tak chętnie reklamodawcy wykupują czas antenowy w okresie Euro lub mundialu.
Polska – Portugalia w 2016 roku
Największą widownię w historii polskich pomiarów telemetrycznych miało spotkanie Polski z Portugalią w trakcie Euro 2016. Polacy pod wodzą Adama Nawałki w ćwierćfinale odpadli z drużyną z Półwyspu Iberyjskiego, a cały mecz, łącznie ze zmarnowanym karnym Jakuba Błaszczykowskiego, oglądało aż 15,974 mln widzów! Jak wyglądała oglądalność innych meczów na tym turnieju? Grupowy mecz z Niemcami obejrzało 14,352 mln, z Ukrainą 12,639 mln, z Irlandią Północną 12,004 mln, a ze Szwajcarią 11,933 mln.
Polska – Rosja w 2012 roku
Mecz otwarcia mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie, w którym biało-czerwoni mierzyli się z Grecją, zgromadził przed telewizorami 13,31 miliona widzów.
Największą oglądalnością cieszyło się starcie z Rosją, które obejrzało 14,68 mln osób, a mecz “o wszystko” z Czechami 14,07 mln. Wyniki mogłyby być jeszcze większe, gdyby Polacy zdołali wyjść z grupy, co okazało się jednak zbyt dużym wyzwaniem.
Polska – Kolumbia w 2018 roku
Kolejny mecz “o wszystko”, tym razem w 2018 roku, przyciągnął bardzo dużą widownię. Starcie z Kolumbią rozgrywane było w prime-time: w niedzielę o godz. 20:00. Ostatecznie aż 13,63 miliona osób widziało porażkę 0:3 z “Los Cafeteros”. Spotkanie z Senegalem zobaczyło 11,13 mln widzów, a mecz o honor z Japonią 7,67 mln. Więcej widzów od starcia z drużyną z Kraju Kwitnącej Wiśni przyciągnęły dwa spotkania walecznych Chorwatów: półfinał z Anglią – 7,97 mln – i finał z Francją, który obejrzało 8,42 mln Polaków.
Siatkówka
Drugim najważniejszym sportem w Polsce jest oczywiście siatkówka. Transmisje nie przyciągają tak wielu widzów jak mecze piłkarskie, ale kibice biało-czerwonych nie mają się czego wstydzić. Finał mistrzostw świata w 2018 roku, w którym rozbiliśmy Brazylię, obejrzało łącznie 9,36 miliona widzów. Pojedynek z Brazylią cztery lata wcześniej, również w finale mundialu, przyciągnął średnio 9,6 mln kibiców.
Skoki narciarskie
Każdej zimy, co tydzień, przed telewizorami zasiadają fani skoków narciarskich. Każdy konkurs Pucharu Świata przyciąga kilka milionów widzów, jednak to podczas igrzysk w Salt Lake City padł rekord: konkurs z udziałem Adama Małysza oglądało około 13 mln osób (w szczytowym momencie 14,5 mln). W czasie igrzysk w Soczi zwycięskie zawody Kamila Stocha oglądało natomiast 11,2 mln telewidzów.
Zastanawiasz się, jak typować wyniki sportowych rozgrywek? Nie wiesz jednak, jak to wszystko wygląda od strony technicznej? Sprawdź nasz artykuł https://dosiatkowki.pl/rodzaje-zakladow-u-bukmachera-sts/!