Wilfredo Leon i inni. Kubańczycy, którzy grają dla innych drużyn

Globalizacja dotyka wszystkie dziedziny życia i nie oszczędza również siatkówki. W reprezentacjach narodowych czasami występują zawodnicy urodzeni w innym kraju. Szczególny przypadek wśród nich to Kubańczycy, którzy z powodów politycznych decydują się na opuszczenie rodzinnej wyspy i występy w innych kadrach. Wśród nich jest między innymi Wilfredo Leon – Polska z nim w składzie sięgnęła już po brązowy medal mistrzostw Europy. Blogi siatkarskie rozpisują się jednak także o jego rodakach. Przedstawiamy najbardziej znanych zawodników z wyspy na Morzu Karaibskim, którzy w ostatnich latach zmienili reprezentacyjne barwy.

Wilfredo Leon

MIerzący 201 centymetrów przyjmujący jest uważany za jednego z najlepszych siatkarzy świata. Od początku zapowiadał się na gwiazdę – w reprezentacji Kuby zadebiutował już w wieku 14 lat, zaledwie trzy lata później został kapitanem kadry. Jego największy sukces z ojczystą drużyną to wicemistrzostwo świata z 2010 roku. Przez zakaz gry poza Kubą, wprowadzony przez tamtejszą federację siatkarską, musiał jednak pożegnać się z drużyną narodową. Leon wybrał grę w najlepszych ligach świata – rosyjskiej i włoskiej. Od 2012 roku przez siedem lat nie występował natomiast na reprezentacyjnych parkietach. To zmieniło się latem 2019 roku, gdy po okresie karencji został uprawniony do gry w biało-czerwonych barwach, o czym donosił każdy portal siatkarski. W reprezentacji prowadzonej przez Vitala Heynena od razu wskoczył do podstawowej szóstki i już w pierwszym turnieju z Leonem w składzie Polska zdobyła medal. Mistrzostwa Europy w 2019 roku zakończyła na trzecim miejscu, a Kubańczyk z polskim obywatelstwem był czołowym zawodnikiem drużyny.

Osmany Juantorena

W reprezentacji Kuby od dawna nie gra także starszy o osiem lat od Leona Osmany Juantorena, inny znakomity przyjmujący. Siatkarz niższy od reprezentanta Polski o centymetr w 2005 roku został najlepszym przyjmującym i najlepiej zagrywającym zawodnikiem Ligi Światowej, ale potem przez wiele lat nie grał w żadnej reprezentacji. Wszystko przez wyjazd z Kuby. Nowym domem dla Juantoreny stały się Włochy, które może reprezentować od 2015 roku. Szybko dał się poznać jako ważna postać drużyny z Półwyspu Apenińskiego. Już w pierwszym sezonie wywalczył z nią brąz mistrzostw Europy, w kolejnym srebro igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Cały czas jest też doceniany w siatkówce klubowej, w 2019 roku został wybrany MVP, czyli najlepszym zawodnikiem Ligi Mistrzów.

Joandry Leal

Innym “uciekinierem” z Kuby jest Joandry Leal, kolejny siatkarz grający na pozycji przyjmującego. Razem z Leonem pomógł Kubie wywalczyć wicemistrzostwo świata w 2010 roku, ale na tym jego kariera w reprezentacji się zakończyła. Co prawda federacja siatkarska z wyspy Fidela Castro nałożyła na niego dwuletnią dyskwalifikację, ale po jej zakończeniu znalazł przystań w Brazylii. Przez lata grał w drużynie Sada Cruzeiro, zdobywając z nią między innymi klubowe mistrzostwo świata. Uzyskał brazylijski paszport, a w 2019 roku mógł wreszcie zadebiutować w barwach nowej kadry. Od razu został wybrany najlepszym siatkarzem Memoriału Huberta Wagnera, czyli prestiżowego turnieju towarzyskiego, w którym wziął udział z reprezentacją Brazylii.

5/5 - (4 votes)