Śladami najlepszych siatkarzy. Aleja Gwiazd Siatkówki w Miliczu
Milicz słynie z największego w Europie zespołu stawów hodowlanych oraz święta poławianego w nich karpia. To miasto na Dolnym Śląsku, oddalone o około 50 kilometrów od Wrocławia, jest jednak również wyjątkowym miejscem dla polskiej siatkówki. W 2003 roku odcisnęło tam bowiem dłonie kilku wybitnych polskich siatkarzy – tak rozpoczęła się historia Alei Gwiazd Siatkówki w Miliczu.
Aleja Gwiazd Siatkówki – początki
Aleja Gwiazd Siatkówki w Miliczu była pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce dotyczącą sportowców. Wcześniej podobne pomysły realizowano za granicą – najsłynniejszą siatkarską galerią sław jest amerykańska Volleyball Hall of Fame, otwarta w 1987 roku. Włączane są do niej najwybitniejsze osobistości związane z siatkówką: zawodnicy, trenerzy i działacze.
Na podobnych zasadach działa aleja gwiazd w Miliczu. Zapraszane są tam osoby, dla których wysokość siatki w siatkówce i inne zasady gry na najwyższym poziomie nie miały tajemnic. Na pomysł wytyczenia drogi sław wpadli Maciej Jarosz, Władysław Pałaszewski, Sławomir Jachimowski i Mirosław Wachowiak. Pałaszewski, medalista mistrzostw Polski jako zawodnik i trener, został zresztą jednym z pierwszych uhonorowanych w ten sposób osób. Oprócz niego dłonie w Miliczu w 2003 roku odcisnęli zawodnicy ze złotej drużyny Huberta Jerzego Wagnera – Edward Skorek, Tomasz Wójtowicz i Ryszard Bosek.
Mecze gwiazd w Miliczu
Organizowane regularnie odsłonięcia kolejnych tablic w milickiej alei szybko doczekały się imprez towarzyszących. W miasteczku na Dolnym Śląsku organizowano mecze gwiazd z udziałem drużyny “Orłów Wagnera”. W Miliczu sparingi rozgrywała nawet reprezentacja Polski, a po rynku niewielkiej miejscowości spacerowali między innymi Giba czy Andrea Gardini. Jak bowiem na prawdziwą aleję gwiazd przystało, zaczęły się na niej pojawiać również zagraniczne nazwiska.
Siatkówka – ciekawostki o alei gwiazd
Obecnie Aleja Gwiazd Siatkówki w Miliczu liczy 58 nazwisk i nazw instytucji. Z czasem, oprócz najwybitniejszych siatkarskich postaci, wyróżnienia dostąpiły instytucje związane z tą dyscypliną sportu – sponsorzy czy telewizje transmitujące spotkania. W alei gwiazd nie brakuje oczywiście również kobiet. Pierwszą w 2006 roku została Małgorzata Glinka, jedna z najwybitniejszych polskich siatkarek XXI wieku. Łącznie kobiet na liście gwiazd jest 11.
Organizatorzy alei niektóre osoby uhonorowali pośmiertnie. W ten sposób pamiątkowe tablice w Miliczu otrzymali Hubert Wagner, Wiesław Gawłowski, Agata Mróz-Olszewska czy Arkadiusz Gołaś.
Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach
Aleja Gwiazd Siatkówki w Miliczu początkowo prowadziła w okolicach tamtejszej hali sportowej, potem tablice przeniesiono na rynek. Po raz ostatni wzbogaciła się o nowe nazwiska w 2014 roku, gdy dłonie odcisnęli tam między innymi Andrea Anastasi i Wilfredo Leon. W 2017 roku inicjatywa została jednak przeniesiona do Katowic, gdzie powstała nowa Aleja Gwiazd Siatkówki.
Obecnie, po trzech latach funkcjonowania, katowicka galeria sław liczy 20 nazwisk. To przede wszystkim reprezentanci Polski, ale także selekcjonerzy biało-czerwonych – Stephane Antiga i Vital Heynen. Znalazło się tam również miejsce dla Tomasza Swędrowskiego i Wojciecha Drzyzgi, byłych siatkarzy, którzy od lat komentują mecze w telewizji. W ślad za Aleją Gwiazd Siatkówki poszły dwie nowe inicjatywy – Aleja Gwiazd Piłki Nożnej pod Stadionem Narodowym w Warszawie i Aleja Gwiazd Tenisa w Krakowie.